14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zwiększy zakupy złota

Polska zwiększy zakupy złota

Polska znów kupuje złoto.

Narodowy Bank Polski dodał w kwietniu do swoich rezerw 15 ton złota. Według danych opublikowanych przez bank w zeszłym tygodniu. To największy wzrost rezerw kraju od czerwca 2019 r., kiedy to banki podniosły rezerwy o blisko 100 ton.

Zakup zwiększył wartość polskich rezerw złota z 14,55 mld USD do 15,52 mld USD.

Polski oficjalne złoto 22. największy ranking na świecie. Złoto stanowi około 8,5% całkowitych rezerw Banku Polskiego.

Jesienią 2021 roku prezes Banku Polskiego Adam Głabiski powiedział, że bank centralny planuje dodać 100 ton złota do swoich rezerw w 2022 roku. Nie jest jasne, dlaczego bank nie poszedł w jego ślady. Ten ostatni zakup oznacza początek kolejnej rundy zakupów, aby osiągnąć cel 100 ton.

W 2021 roku Glapiński powiedział, że posiadanie złota to kwestia bezpieczeństwa finansowego i stabilności.

Złoto zachowa swoją wartość, nawet jeśli ktoś odetnie zasilanie globalnego systemu finansowego, niszczenie dóbr dziedzictwa na podstawie elektronicznych zapisów księgowych. Oczywiście nie sądziliśmy, że tak się stanie. Ale jak to się mówi – prognozowanie jest zawsze ubezpieczone. A bank centralny powinien być przygotowany nawet na najbardziej niekorzystne sytuacje. Dlatego też widzimy szczególne miejsce dla złota w naszym procesie zarządzania forex.

Omówił niektóre zalety złota jako środka pieniężnego.

W końcu złoto jest wolne od ryzyka kredytowego i nie może zostać zdewaluowane przez politykę gospodarczą żadnego kraju. Poza tym jest bardzo trwały, prawie nieśmiertelny”.

Glapiński wskazał również, że obawy o stabilność dolara amerykańskiego skłoniły decyzję o zwiększeniu rezerw złota w kraju.

Złoto charakteryzuje się stosunkowo niską korelacją z głównymi klasami aktywów – zwłaszcza dolarem amerykańskim, który dominuje w portfelu rezerw NBP – co oznacza, że ​​dodawanie złota do rezerw zmniejsza ryzyko finansowe w procesie ich inwestowania.”

READ  Niemiecka policja zatrzymuje skrajnie prawicowych obserwatorów patrolujących polską granicę

Tendencja do demonetyzacji Pęd nabrał tempa od czasu wypowiedzi Glapińskiego.

Polska też 100 ton złota repatriowanych z Wielkiej Brytanii w 2019 roku.

„Złoto reprezentuje siłę kraju” Glapiński powiedział wówczas dziennikarzom.

Banki centralne na całym świecie gromadzą złoto od dwóch lat. Po rekordowym 2022 roku rezerwy złota banku centralnego wzrosły o 228 ton w ciągu trzech miesięcy do 2023 roku. Rekord Q1. To o 38% więcej niż poprzedni rekord z pierwszego kwartału ustanowiony w 2013 roku.

Całkowite zakupy złota przez bank centralny w 2022 r Przybyło 1136 ton. To najwyższy poziom zakupów netto od 1950 r., kiedy dolar przestał być wymieniany na złoto w 1971 r.

Według Światowej Rady Złota istnieją dwa główne czynniki napędzające zakupy złota przez banki centralne – jego wyniki w czasach kryzysu i jego długoterminowy udział w wartości.

W roku nękanym niepewnością geopolityczną i szalejącą inflacją nie jest zaskoczeniem, że banki centralne nadal dodają złoto do swoich skarbców i to w szybszym tempie”.

Przez Schiffgold za pośrednictwem Zerohedge.com

Więcej świetnych tekstów z Oilprice.com: