12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sukienka noszona przez Dianę została sprzedana za rekordową kwotę 900 000 funtów szterlingów  Diana, księżna Walii

Sukienka noszona przez Dianę została sprzedana za rekordową kwotę 900 000 funtów szterlingów Diana, księżna Walii

Suknia wieczorowa noszona przez Dianę, księżną Walii w 1985 roku, została sprzedana na aukcji w Hollywood za prawie 1,15 miliona dolarów, czyli ponad 11 razy więcej niż oczekiwano i rekordową cenę jednej z jej sukienek.

Czarno-niebieska aksamitna suknia wieczorowa została zaprojektowana przez marokańsko-brytyjskiego projektanta mody Jacquesa Azagury’ego. Sprzedawany na aukcjach Juliena w Hollywood Ogółem 1 148 080 dolarów (907 000 funtów).

Suknia wieczorowa o długości baleriny Jacques Azagury, noszona przez Dianę, księżną Walii Zdjęcie: Valerie Macon/AFP/Getty Images

Sukienka, którą Diana miała na sobie podczas przyjęcia w Palazzo Vecchio we Florencji podczas królewskiego tournée ze swoim ówczesnym mężem Karolem, miała zostać sprzedana za 100 000 dolarów.

Strój, obejmujący poduszki naramienne, niebieską spódnicę z organzy, dużą kokardę i szarfę, jest obecnie najdroższą suknią, jaką kiedykolwiek nosiła zmarła rodzina królewska, kiedykolwiek sprzedaną na aukcji. Poprzednim rekordzistą była aksamitna suknia Victora Edelsteina z 1991 roku, która w styczniu została sprzedana za 604 800 dolarów.

Tożsamość nabywcy sukienki Azagury, do której dołączono pasującą ilustrację, nie jest znana.

Diana założyła sukienkę Kolacja wydana przez burmistrza Florencji w kwietniu 1985 rI znowu z Orkiestrą Symfoniczną w Vancouver w 1986 roku. Według licytatora spódnica baletnicy była „ukłonem w stronę miłości Diany do tańca i bycia patronką Angielskiego Baletu Narodowego”.

Został sprzedany podczas niedzielnej imprezy zatytułowanej Julien’s Auctions i Turner Classic Movies: Legends of Hollywood. W katalogu opisano ją jako „piękną, romantyczną suknię wieczorową o długości baletnicy”.

Powiedziała: „Z wyściełanymi poduszkami na ramiona i czarnym aksamitnym stanikiem z metalowymi nitkami, haftowanymi gwiazdami wykonanymi z tkaniny Jacob Schleepfer oraz dwupoziomową spódnicą z organzy w kolorze królewskiego błękitu z szarfą i kokardką. Diana miała na sobie wiele sukienek i sukni Azagiore, a jedną z jej ulubionych była lodowatoniebieska mini sukienka z żorżety, którą założyła 3 czerwca 1997 r. w Royal Albert Hall podczas przedstawienia Jezioro łabędzie.

READ  Taylor Swift podzieliła się serdecznymi zdjęciami z obchodów 4 lipca z Seleną Gomez i jej przyjaciółmi
Pomiń poprzednią promocję newslettera

Azagury została przedstawiona Dianie w latach 80. przez ówczesną redaktorkę brytyjskiego Vogue’a, Annę Harvey. „Powiedziała: «Jack, chciałbym, żebyś kogoś poznał», a ja spojrzałem i zobaczyłem, że stoi tam księżna Diana” – mówi Azagury na swojej stronie internetowej.

Opisując wycieczki Diany do jego atelier w Knightsbridge, Azagury powiedział: „Jej wizyty przebiegały bardzo spokojnie i uwielbiała rozmawiać z tutejszymi dziewczynami. Nie prosiła mnie, żebym projektował dla niej konkretne sukienki. Wiedziałem, że może tu przyjść i coś znaleźć się spodobała i że możemy ją zmodyfikować i stworzyć niepowtarzalną suknię. Na każdą okazję, jakiej potrzebujesz.