9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Storm Fiona przedziera się przez wschodnie wybrzeże Kanady, niszcząc domy i drogi

Storm Fiona przedziera się przez wschodnie wybrzeże Kanady, niszcząc domy i drogi

HALIFAX, Nowa Szkocja (Reuters) – Silna burza Fiona uderzyła w sobotę we wschodnią Kanadę, przynosząc wiatry o sile huraganu, zmuszając do ewakuacji, wysadzając drzewa i linie energetyczne oraz redukując wiele domów do „tylko kupy gruzu”.

Amerykańskie Narodowe Centrum Huragan (NHC) poinformowało, że centrum burzy, które zostało zdegradowane do posttropikalnego huraganu Fiona, znajduje się teraz w Zatoce Świętego Wawrzyńca po wyścigu przez Nową Szkocję.

Po tym, jak burza zebrała swoje żniwo w Nowej Szkocji i Wyspie Księcia Edwarda, uderzyła w Nową Fundlandię, ale teraz prawdopodobnie osłabnie, mówi Narodowa Komisja Imigracyjna.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Port-au-Basque, miasto liczące 4067 mieszkańców na południowo-zachodnim krańcu Nowej Fundlandii, ogłosiło stan wyjątkowy i ewakuuje części miasta, które ucierpiały w wyniku powodzi i erozji dróg, według policji, burmistrza Briana Pattona i rezydenta Renee Roy .

Renee Roy, redaktor naczelna tygodnika IF Wreckhouse Weekly w Port aux Basques, powiedziała Canadian Broadcasting Corp.

„To najbardziej przerażająca rzecz, jaką kiedykolwiek widziałem” – powiedział Roy. Wiele domów jest teraz „tylko kupą gruzu w oceanie… Jest tam budynek mieszkalny, który dosłownie zniknął. Zniknęły całe ulice”.

CBC poinformowało, że policja bada, czy kobieta została wyrzucona do morza.

„To nas teraz mocno uderza” – powiedział Patton w sobotnim porannym filmie opublikowanym na Facebooku, wzywającym mieszkańców do pozostania w domu lub ewakuacji, jeśli zostaną o to poproszeni. „Mamy sporo zniszczeń w mieście… W tym czasie nie musimy ranić ani ranić nikogo innego”.

Fiona, która nawiedziła Portoryko i inne części Karaibów prawie tydzień temu, zabiła co najmniej osiem osób i spowodowała przerwy w dostawie prądu dla prawie wszystkich 3,3 miliona mieszkańców Portoryko podczas intensywnej fali upałów. Fiona wylądowała między Canso i Gisboro w Nowej Szkocji, gdzie Canadian Hurricane Center stwierdziło, że odnotowało najniższe ciśnienie barometryczne ze wszystkich sztormów przy wyjściu na ląd w historii kraju.

READ  Korea Południowa podzieliła się na służbę wojskową dla BTS Megastars

Ian Hubbard, meteorolog z Canadian Hurricane Center, powiedział agencji Reuters, że wygląda na to, że Fiona spełniła oczekiwania, iż będzie to „historyczna” burza.

„Wydaje się, że ma potencjał do pobicia rekordu wszechczasów w Kanadzie i wydaje się, że to zrobiła” – powiedział. „Nadal jeszcze z tego nie wyszliśmy”.

Burze nie są rzadkością w okolicy i zwykle szybko mijają, ale oczekuje się, że Fiona dotknie bardzo dużego obszaru.

Hubbard powiedział, że Nowa Szkocja i Wyspa Księcia Edwarda wciąż mają wiele godzin silnych wiatrów, deszczu i sztormów, a zachodnie wybrzeże Nowej Fundlandii będzie bombardowane przez cały dzień.

Chociaż naukowcy nie ustalili jeszcze, czy zmiany klimatyczne wpłynęły na siłę lub zachowanie Fiony, istnieją mocne dowody na to, że te niszczycielskie burze nasilają się.

Setki tysięcy bez siły

Firmy użyteczności publicznej powiedziały, że około 79% klientów, czyli 414 000, było pozbawionych prądu w Nowej Szkocji, a 95%, czyli 82 000, straciło energię elektryczną na Wyspie Księcia Edwarda. Policja w całym regionie zgłosiła wiele zamknięć dróg. Obszar ten również doświadczał przerywanych usług telefonii komórkowej.

Rogers Communications, firma świadcząca usługi mobilne i Wi-Fi, poinformowała, że ​​zdaje sobie sprawę z awarii spowodowanej przez Fionę, a ekipy będą pracować nad przywróceniem usługi „tak szybko, jak to możliwe”.

Hubbard powiedział, że PEI produkuje ponad jedną piątą kanadyjskich ziemniaków i że farmy ziemniaków na wyspie, które są w okresie żniw, prawdopodobnie ucierpią z powodu burzy.

„To była szalona przejażdżka zeszłej nocy, wyglądało na to, że zerwie się cały dach” – powiedział Gary Hatcher, emeryt mieszkający w Sydney w Nowej Szkocji, w pobliżu miejsca, w którym burza wylądowała. Klon spadł na jego podwórku, ale nie uszkodził jego domu.

Hubbard powiedział, że Sydney zarejestrowało wiatry do 141 kilometrów na godzinę. W Halifax 11 łodzi zatonęło w Shearwater Yacht Club, a cztery zostały uziemione, powiedziała Eileen Keane, która ma łódź w klubie, ale uniknęła uszkodzenia.

READ  Trzęsienie ziemi w Japonii zabiło dwie osoby, zamknęło fabryki i odcięło energię elektryczną tysiącom domów

Mike Savage, burmistrz Halifax, powiedział CBC, że do tej pory nie zgłoszono żadnych obrażeń. Premier Quebecu Francois Legault powiedział, że nie było żadnych doniesień o urazach lub zgonach.

Burza nieco osłabła, gdy ruszyła na północ. O godzinie 11:00 (1500 GMT) znajdował się nad Zatoką Świętego Wawrzyńca, około 100 mil (160 km) na zachód-północny zachód od Port au Basque, z maksymalnymi wiatrami 80 mph (130 km/h) i kierował się na północ. Przy około 41 km/h, powiedział NHC.

Komisja poinformowała, że ​​Fiona ma utrzymać wiatry o sile huraganu do sobotniego popołudnia.

Premier Kanady Justin Trudeau w sobotę przełożył wyjazd z Japonii, gdzie miał wziąć udział w pogrzebie byłego premiera Shinzo Abe, aby otrzymać informacje i wesprzeć awaryjną reakcję rządu, powiedziała na Twitterze sekretarz prasowa Cecily Roy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Erica Martina w Halifax i Johna Morrisa w Stephenville; Dodatkowe reportaże Evlisa Rivery w San Juan i Portoryko, Ismaila Shakeela i Steve’a Shearera w Ottawie; Napisane przez Steve’a Shearera; Montaż przez Frances Kerry, Billa Bercrota i Diane Kraft

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.