21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Statek kosmiczny NASA rejestruje świecącą zieloną plamę na Jowiszu, spowodowaną uderzeniem pioruna

Statek kosmiczny NASA rejestruje świecącą zieloną plamę na Jowiszu, spowodowaną uderzeniem pioruna

Zdjęcie Jowisza wykonane przez NASA JunoCam Jasnozielony punkt pojawia się na biegunie północnym planety. Świecąca kula okazała się piorunem, NASA mówi.

Podczas gdy pioruny na Ziemi często pochodzą z chmur wodnych w pobliżu równika, według NASA chmury zawierające roztwór amoniaku i wodę często powodują pioruny w pobliżu biegunów Jowisza.

Juno Rozpoczęła się jej misja na Jowiszu w 2016 roku i okrążył planetę 35 razy, przechwytując obrazy i dane. the Zrobiono zdjęcia przez statek kosmiczny do publicznej wiadomości przez NASA w celu pobrania i przetworzenia.

Zdjęcie Jowisza wykonane przez należącą do NASA kamerę JunoCam pokazuje jasnozieloną plamę na biegunie północnym planety. NASA twierdzi, że świecąca kula to piorun światła.

NASA


Juno wykonała zdjęcie uderzenia pioruna 30 grudnia 2020 r., kiedy znajdowało się 19 900 mil nad wierzchołkami chmur Jowisza. Obsługiwał go Kevin M. Gill, którego NASA nazywa „naukowcem-obywatelem”.

Błyskawice występują również na innych planetach. W 1979 roku inny statek kosmiczny o nazwie Voyager 1 złapał błyskawice na Jowiszu 10 razy silniejsze niż błyskawice na Ziemi, Według NASA. Na Saturnie pioruny mogą uderzać do 10 razy na sekundę.

Dane z Mars Global Surveyor nie uchwyciły informacji o wyładowaniach atmosferycznych, ale podczas burz piaskowych zdarzały się jasne błyski, a niektórzy naukowcy uważają, że kratery na Marsie mogły zostać spowodowane przez wyładowania atmosferyczne.

Początkowa misja Juno miała trwać pięć lat, ale NASA przedłużyła ją do 2025 roku. Sonda zebrała informacje o wewnętrznej strukturze Jowisza, wewnętrznym polu magnetycznym, atmosferze, magnetosferze i pyle w jego słabych pierścieniach oraz Wielkiej Błękitnej Plamie. to intensywne pole magnetyczne w pobliżu równika planety.

Juno leci również w pobliżu księżyców Jowisza, które są otoczone chmurami w kształcie pączków, przez które sonda przeleci.

Ogłoszono to na początku tego roku W atmosferze Jowisza odkryto 12 nowych księżyców przez astronomów. Księżyce zostały zaobserwowane przez teleskopy znajdujące się na Hawajach i w Chile w 2021 i 2022 roku. Planeta ma obecnie rekordową liczbę 92 księżyców.

READ  Jak wygląda nasza Droga Mleczna wśród fal grawitacyjnych (wideo)