5 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone oskarżają pięć firm w Chinach o wspieranie armii rosyjskiej

Stany Zjednoczone oskarżają pięć firm w Chinach o wspieranie armii rosyjskiej

Dym unosi się nad gruzami budynku zniszczonego przez nalot wojskowy, gdy rosyjska ofensywa na Ukrainę trwa, w Łysieczańsku, obwód ługański, Ukraina, 17 czerwca 2022 r. REUTERS / Olksandr Ratoshnyak / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON (Reuters) – We wtorek administracja prezydenta USA Joe Bidena dodała pięć firm w Chinach do czarnej listy handlowej za rzekome wspieranie rosyjskiej bazy wojskowej i przemysłu obronnego, wyginając swoją siłę do nałożenia sankcji na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę.

Departament Handlu, który nadzoruje czarną listę, powiedział, że zaatakowane firmy dostarczały towary rosyjskim „odpowiednim podmiotom” przed inwazją 24 lutego, dodając, że „kontynuują kontrakty na dostawy notowanych rosyjskich podmiotów i stron objętych sankcjami”.

Agencja dodała do czarnej listy również 31 innych podmiotów z takich krajów, jak Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Litwa, Pakistan, Singapur, Wielka Brytania, Uzbekistan i Wietnam, zgodnie z Federal Register List. Spośród 36 dodanych firm 25 prowadzi działalność w Chinach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Dzisiejsza akcja wysyła silny sygnał do podmiotów i osób na całym świecie, że jeśli będą starać się wesprzeć Rosję, Stany Zjednoczone również ich powstrzymają” – powiedział w oświadczeniu Alan Estevez, podsekretarz ds. przemysłu i bezpieczeństwa w Departamencie Handlu.

Zapytany, czy te chińskie firmy dostarczały materiały rosyjskiemu wojsku, rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył oskarżeniom, ale powtórzył sprzeciw Chin wobec amerykańskich sankcji wobec Rosji.

„Chiny i Rosja prowadzą normalną współpracę handlową w oparciu o wzajemny szacunek i obopólne korzyści. Żadna strona trzecia nie powinna ingerować ani ograniczać” – powiedział w środę na konferencji prasowej w Pekinie.

READ  Liz Truss obiecuje obniżki podatków po tym, jak wygrała głosowanie na kolejnego premiera Wielkiej Brytanii

Ambasada Chin w Waszyngtonie poinformowała, że ​​Pekin nie udzielił pomocy wojskowej Rosji ani Ukrainie. Powiedział, że podejmie „niezbędne środki” w celu ochrony praw swoich firm, argumentując, że sankcje naruszają prawo międzynarodowe.

Trzy firmy w Chinach oskarżone o pomoc rosyjskiemu wojsku, Connec Electronic Ltd, z siedzibą w Hongkongu World Jetta i Logistics Limited, nie uzyskały komentarza. Pozostałe dwie firmy, King Pai Technology Co, Ltd i Winninc Electronic, nie odpowiedziały od razu na prośby o komentarz.

Hongkong jest uważany za część Chin dla celów amerykańskiej kontroli eksportu od czasu rozprawienia się przez Pekin z autonomią miasta.

Czarna lista firm oznacza, że ​​ich amerykańscy dostawcy potrzebują licencji Departamentu Handlu, zanim będą mogli wysyłać do nich produkty.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy postanowili ukarać rosyjskiego prezydenta Władimira Putina za inwazję, którą Moskwa określa jako „operację specjalną”, nakładając sankcje na grupę rosyjskich firm i oligarchów oraz dodając inne do czarnej listy handlowej.

Podczas gdy urzędnicy amerykańscy twierdzili wcześniej, że Chiny ogólnie przestrzegają ograniczeń, Waszyngton obiecał ściśle monitorować zgodność i ściśle egzekwować przepisy.

„Nie zawahamy się przed podjęciem działań, niezależnie od tego, gdzie jest partia, jeśli narusza to amerykańskie prawo” – powiedziała w tym samym oświadczeniu zastępca sekretarza handlu ds. zarządzania eksportem, Thea Roseman Kindler.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Alexandry Alper). Dodatkowe reportaże Susan Heffy i Yu Lun Tian w Pekinie, montaż Tomasz Janowski, Richard Chang i William MacLean

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.