14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone dostarczyły w tym tygodniu na Ukrainę setki pocisków przeciwlotniczych Stinger, podają źródła

Stany Zjednoczone dostarczyły w tym tygodniu na Ukrainę setki pocisków przeciwlotniczych Stinger, podają źródła

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie po raz pierwszy setki pocisków przeciwlotniczych Stinger w ciągu ostatnich kilku dni, w tym ponad 200 w poniedziałek, według amerykańskiego urzędnika i źródła w Kongresie zaznajomionego z tą sprawą.

Na początku tego roku Stany Zjednoczone dały zielone światło państwom bałtyckim, w tym Litwie, Łotwie i Estonii, na wysłanie na Ukrainę amerykańskiej broni, w tym Stingerów. Ale jak dotąd administracja Bidena powstrzymała Stany Zjednoczone przed dostarczaniem Stingerów bezpośrednio na Ukrainę, podczas gdy dostarczyła innej śmiercionośnej broni.

Niektórzy członkowie Kongresu od miesięcy naciskają na wysłanie dodatkowych Stingerów na Ukrainę. Ukraińcy wielokrotnie apelowali o więcej broni ze Stanów Zjednoczonych, w tym o broń przeciwlotniczą i przeciwpancerną.

Sekretarz stanu USA Tony Blinken powiedział dziennikarzom w środę, że w tej chwili Ukraina nadal może otrzymać „żywotny defensywny sprzęt wojskowy”, którego potrzebuje.

Więcej tła: Istnieją różne generacje produkowanych w USA Stingerów, a amerykańscy urzędnicy są świadomi, że nie powinni dostarczać Ukraińcom najnowszego modelu na wypadek, gdyby wpadli w ręce Rosjan, którzy mogą ukraść amerykańską technologię.

Niemcy ogłosiły na początku tego tygodnia, że ​​dostarczą Ukrainie 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet Stinger, co oznacza zmianę ich wcześniejszego stanowiska, by nie wysyłać broni na Ukrainę w czasie kryzysu.

Wiadomości NBC były pierwszy zgłosić W sprawie ekstradycji amerykańskich Stingerów na Ukrainę.

READ  Rebecca Vardy przegrywa proces Wagathy Christie przeciwko Colinowi Rooneyowi