20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ofensywa wojskowa Rosji na Ukrainie: natarcie na pole bitwy, taktyka oblężnicza i zatrzymany konwój

Ofensywa wojskowa Rosji na Ukrainie: natarcie na pole bitwy, taktyka oblężnicza i zatrzymany konwój

Rosyjskie media państwowe, powołując się na urzędników obrony, podały, że siły rosyjskie kontrolują Chersoń, ważny port na południu Ukrainy, gdzie Dniepr łączy się z Morzem Czarnym. Burmistrz Chersonia potwierdził obecność rosyjskich czołgów i wojsk w mieście, ale powiedział, że nadal są one w rękach Ukraińców, gdy publicznie zaapelował o stworzenie korytarza humanitarnego do ewakuacji rannych i zabitych. W środę ukraińskie Ministerstwo Obrony poinformowało za pośrednictwem WhatsApp, że walki trwają i „miasto nie zostało całkowicie zdobyte”.

Rosyjski atak na Chersoń jest częścią próby utorowania drogi do natarcia na Odessę, główną nagrodę na wybrzeżu Morza Czarnego Ukrainy. Ale „Rosyjskie operacje na południu nie wydają się stanowić bezpośredniego zagrożenia dla Odessy w ciągu najbliższych 24 godzin” – czytamy w gazecie. ocena Opublikowane przez Instytut Studiów Wojennych we wtorek.

Siedem dni po inwazji Rosji na Ukrainę ofensywa Moskwy, pełna wyzwań logistycznych, a także gwałtownej reakcji ze strony Ukrainy, nie potoczyła się tak szybko, jak niektórzy się spodziewali, pozostawiając w rękach rządu ukraińskiego główne miasta, w tym stolicę, Kijów. Ale w środę obraz na polu bitwy był gładki. Rosja nadal zwraca się w kierunku tego, co ostrzegają grupy praw człowieka, jako śmiertelnej taktyki oblężenia stosowanej przez Moskwę w innych strefach wojny, w tym w Syrii, a ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że zaczęli otrzymywać obiecane dostawy broni od sojuszników, które mogą wykoleić plany Rosji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych odnotowała śmierć ponad 130 cywilów, w tym 13 dzieci, od czasu rozpoczęcia walk w zeszłym tygodniu, w większości z powodu ostrzału i pocisków. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka stwierdziło, że faktyczna liczba może być znacznie wyższa.

Napływ broni na Ukrainę zwiększył się w tym tygodniu, kiedy Niemcy otworzyły swoje zapasy broni, a Australia zapowiedziała, że ​​zapewni Kijowowi około 70 milionów dolarów w postaci „śmiercionośnej pomocy wojskowej”, w tym pocisków i nieokreślonej broni. Ukraina poinformowała w środę, że otrzymała dostawę tureckich dronów, które w ostatnich dniach wykorzystywała do niszczenia zaawansowanych rosyjskich kolumn pancernych. Turcja, która stara się utrzymać stabilne relacje zarówno z Rosją, jak i Ukrainą, nie skomentowała wysyłki.

READ  Naukowcy stwierdzili, że odbudowa warstwy ozonowej wraca na właściwe tory

Ukraińscy urzędnicy w całym kraju poinformowali o intensyfikacji rosyjskich bombardowań, w tym przeciwko obszarom cywilnym. W Mariupolu na południu Ukrainy rada miejska oskarżyła Rosję o bombardowanie domów, szpitali i schronisk dla migrantów. Miasto – strategiczna lokalizacja, która mogłaby pozwolić Rosji na stworzenie mostu lądowego z południowej Rosji, przez Ukrainę, na kontrolowany przez Moskwę Krym – pozostało w środę pod kontrolą Ukrainy, poinformowała rada miejska.

Miasto Charków przeżyło kolejną noc nalotów, w mediach społecznościowych pojawiły się filmy, których nie można było od razu zweryfikować, rzekomo pokazujące wybuchy w komendzie regionalnej policji i na obszarach mieszkalnych. Rosyjscy spadochroniarze wylądowali i zaangażowali Ukraińców w strzelaninę w centrum medycznym, powiedział lokalny urzędnik.

Brytyjski sekretarz obrony, Ben Wallace, powiedział, że długa kolumna rosyjskich żołnierzy i czołgów na północ od Kijowa, obejmująca dziesiątki mil, została zamrożona i utrzymywana z opóźnieniem „dni, a nie godzin”, gdy Rosja zaczęła stosować taktykę oblężenia. Przemawiając w wywiadach telewizyjnych w środę rano, Wallace powiedział, że zbliżający się konwój doświadczył wyzwań logistycznych w łańcuchu dostaw, niskiego morale i oporu Ukrainy.

„Kiedy jakakolwiek armia w ruchu potrzebuje więcej czasu, twój logistyczny łańcuch dostaw rozciąga się. Jeśli dasz wystarczającą ilość racji żywnościowych na dwa dni i zajmuje to sześć dni, nagle masz problem. Myślę, że widzieliśmy wiele z tych problemów – powiedział Sky News. Powiedział, że Ukraińcy również „realizują bardzo sprytny plan. Widzieliśmy nagranie, nie możemy tego zweryfikować, ale widzieliśmy nagranie Ukraińców używających dronów [unmanned aerial vehicles] Atakować konwoje pociągów benzynowych, iść za logistyką – widzieliśmy, jak eksplodują kolejki – wszystko to, o czym ty i ja myślimy, jeśli chodzi o ruch oporu”.

Inni mówili, że jest za wcześnie, aby powiedzieć, jak długo rosyjska ofensywa lądowa będzie opóźniona.

READ  Rosyjski Kościół Prawosławny mówi, że papież Franciszek „wybrał zły ton” w komentarzu „ministranta Putina”

Institute for Study of War Assessment stwierdził, że siły rosyjskie „otrzymują niezbędne zaopatrzenie i posiłki, które mogą ułatwić szybsze i skuteczniejsze operacje w ciągu najbliższych 24-72 godzin”. Dodała, że ​​rosyjskie wysiłki wokół Kijowa „pozostają słabo zorganizowane, z elementami wielu różnych batalionów połączonymi w coś, co wydaje się być grupami ad hoc, a nie działającymi pod dowództwem stałego pułku lub brygady”.

„Rosyjskie błędy logistyczne i operacyjne wokół Kijowa będą trudne do szybkiego zaradzenia i prawdopodobnie nadal będą powodować tarcia i zmniejszać skuteczność rosyjskich operacji, nawet po rozwiązaniu problemów z dostawami i wprowadzeniu posiłków. skuteczną siłę bojową, jaką przyniosą dodane siły rosyjskie”.