2 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone dążą do wznowienia dialogu wojskowego z Pekinem

Stany Zjednoczone dążą do wznowienia dialogu wojskowego z Pekinem

Główny doradca wojskowy prezydenta Bidena powiedział Chinom, że Stany Zjednoczone są otwarte na wznowienie kontaktów wojskowych między obydwoma krajami, które Pekin zawiesił w zeszłym roku w proteście przeciwko wizycie ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie.

Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów gen. Charles Q. Brown Jr. powiedział w piątek reporterom, że przywrócenie dialogu wojskowego między dwoma najpotężniejszymi siłami zbrojnymi świata jest celem administracji Bidena i że wysłał wiadomość do swoich Chiński odpowiednik, gen. Liu Chenlei, „żeby powiedzieć, że chciałbym to zrobić”.

„Zobaczymy, jak to wszystko razem pójdzie” – powiedział generał Brown. „Jestem optymistą.”

Komunikat pojawia się przed spotkaniem prezydenta Bidena z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem na marginesie Szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku, który odbędzie się w przyszłym tygodniu. Amerykańscy urzędnicy mają nadzieję, że obaj przywódcy ogłoszą tam wznowienie dialogu wojskowego.

Generał Brown, który w tym tygodniu udaje się do regionu, powiedział, że ponowne otwarcie kanału komunikacyjnego jest ważne, aby zapobiec nieporozumieniom, które mogą przerodzić się w kryzysy. „Dla mnie niezwykle ważne jest upewnienie się, że w tym dialogu nie ma błędu w ocenie” – powiedział podczas konferencji prasowej z reporterami.

Z raportu Pentagonu z ostatniego miesiąca wynika, że ​​Chiny w dalszym ciągu budują swój strategiczny arsenał nuklearny i prawdopodobnie zgromadziły 500 głowic nuklearnych od maja, co stanowi wzrost o około 100 głowic w stosunku do szacunków z ubiegłego roku.

W raporcie oskarżono chińskie wojsko o podejmowanie coraz bardziej niebezpiecznych środków w celu odstraszenia sił amerykańskich w regionie Azji i Pacyfiku, w tym o działania, które amerykańskie dowództwo ds. Indo-Pacyfiku określiło jako „przymusowe i ryzykowne” manewry na niebie nad Morzem Południowochińskim, mające na celu zastraszenie USA samolot militarny. .

Chińska armia jest w trakcie politycznych wstrząsów: w zeszłym miesiącu minister obrony, generał Li Changfu, został zwolniony w wyniku ostatniej czystki w szeregach władz bezpieczeństwa narodowego Pekinu. Wśród analityków wojskowych pojawiły się spekulacje, że odpowiednik generała Browna, generał Liu, może zostać kolejnym ministrem obrony kraju.

READ  Rynki europejskie, gdy inwestorzy reagują na francuskie zwycięstwo Macrona