24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Spółka dominująca Hawaiian Airlines zawiera umowę zakupu o wartości 1,9 miliarda dolarów z Alaska Air

Spółka dominująca Hawaiian Airlines zawiera umowę zakupu o wartości 1,9 miliarda dolarów z Alaska Air

4 grudnia (Reuters) – Akcje Hawaiian Airlines Inc (HA.O), spółki-matki Hawaiian Airlines, wzrosły w poniedziałek prawie trzykrotnie po tym, jak Alaska Airlines Group (ALK.N) zgodziła się nabyć ją za 1,9 miliarda dolarów, w tym… To dług.

Akcje Hawajów były notowane po porannym obrocie po 13,40 dolarów, czyli poniżej ceny ofertowej Alaski wynoszącej 18 dolarów za akcję ogłoszonej w niedzielę, przy czym niektórzy analitycy twierdzą, że zgoda organów regulacyjnych nie jest pewna.

Akcje spółki mocno straciły w ostatnich miesiącach wpływ pożarów na Maui, rosnące koszty paliwa i problemy z wycofaniem silników odrzutowych w niektórych samolotach Airbus SE (AIR.PA). Jej akcje spadły w tym roku już o 52,6%.

Akcje Hawaiian Holdings radziły sobie w zeszłym roku słabiej od swoich konkurentów

Według LSEG, Hawaiian ma obecnie ujemny wskaźnik ceny do zysku na poziomie 1,5, co odzwierciedla straty, w porównaniu z dodatnim stosunkiem ceny do zysku w okresie 12 miesięcy wynoszącym 8,2 w przypadku Alaska Air – według LSEG.

Hawaiian Holdings nie raportowało skorygowanych zysków od trzech lat

Samoloty Hawaiian Airlines stoją bezczynnie na pasie startowym w Daniel K. Międzynarodowy port lotniczy Inouye w związku z pogorszeniem koniunktury gospodarczej spowodowanym chorobą koronawirusową (COVID-19) w Honolulu na Hawajach, USA, 28 kwietnia 2020 r. Zdjęcie zrobione 28 kwietnia 2020 r. REUTERS/Marco Garcia/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

Alaska i Hawaje oświadczyły w niedzielę, że transakcja o wartości 929,4 mln dolarów na zasadzie kapitału własnego rozbuduje ich sieci i zapewni pasażerom większy wybór.

„Ta transakcja ma sens dla obu firm” – napisała w notatce Helen Becker, analityk w TD Coin.

Transakcja umożliwi Alasce rozwój na lukratywnym rynku Azji i Pacyfiku, a klienci z Hawajów będą mogli latać bez przesiadek do kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, dodał Baker.

„Wysoką premię za transakcję uzasadniają szerokie synergie sieciowe, które połączony podmiot będzie w stanie osiągnąć przy minimalnych dodatkowych inwestycjach” – powiedział Craig Jenks, prezes nowojorskiej firmy konsultingowej Airline/Aircraft Projects. 270% składki.

READ  Giełdy w USA wzrosły w odpowiedzi na odnowione nadzieje na obniżki stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej

Możliwy jest jednak opór regulacyjny wobec połączenia. Pod rządami jastrzębiej administracji Bidena Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych złożył w marcu pozew, aby uniemożliwić JetBlue zakup Spirit Airlines, twierdząc, że planowana fuzja „spowoduje, że podróżowanie stanie się poza zasięgiem wielu zwracających uwagę na koszty podróżnych”.

Akcje JetBlue odrobiły straty przedrynkowe i utrzymują się na niezmienionym poziomie, podczas gdy akcje Spirit wzrosły w poniedziałek o 6,5%.

Akcje Alaska Air z siedzibą w Seattle spadły o 17,6%.

(Raport: Ananta Agarwal i Shivash Tiwari z Bengaluru – przygotowanie Mohammeda do biuletynu arabskiego) Redakcja: Krishna Chandra Eluri i Shinjini Ganguly

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę