29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX wystrzeliwuje wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 podczas rekordowego 19. lotu – Spaceflight Now

SpaceX wystrzeliwuje wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 podczas rekordowego 19. lotu – Spaceflight Now

Rakieta Falcon 9 Booster 1058 była gotowa do wystrzelenia w piątkowy wieczór w Space Launch Complex 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral. Zdjęcie: Lot kosmiczny teraz.

Zaktualizowano o 22:30 EST: SpaceX dostosowało czas startu T-0.

SpaceX przygotowuje wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 do rekordowego, 19. startu tuż po północy, w ramach dalszego rozszerzania swojej konstelacji kosmicznej Starlink. Start z lądowiska 40 na przylądku Canaveral jest obecnie zaplanowany na 12:33 EDT (05:33 UTC).

Pierwszy stopień B1058 jest już liderem floty z 18 misjami i ma zamiar wzmocnić tę pozycję dzięki misji Starlink 6-32, która wyniesie na orbitę 23 satelity. Dopalacz poleciał po raz pierwszy w maju 2020 r., przewożąc astronautów po raz pierwszy podczas misji Demo-2 Crew Dragon. Nadal widnieje wyblakłe logo „robaka” NASA z tej misji.

Logo „robaka” NASA na B1058, widziane podczas operacji odzyskiwania po czwartym locie w grudniu 2020 r. Zdjęcie: Michael Cain/Spaceflight Now.

Start został opóźniony nieco ponad godzinę od otwarcia okna o 23:00 EDT (04:00 UTC), ponieważ rakieta została uniesiona pionowo na platformę startową dopiero o 19:35 EDT (0035 UTC). SpaceX stwierdziło, że ma możliwości wystrzelenia zapasowego do godziny 3:00 czasu wschodniego (08:00 UTC) w sobotę rano.

Przy otwartym oknie istnieje 60–70 procent szans na akceptowalną pogodę do startu i lepsze warunki, powiedziała w czwartek 45. eskadra pogodowa ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral. Głównymi obawami były naruszenia grubej warstwy chmur i podstaw chmur cumulusowych.

Lot kosmiczny będzie teraz miał Relacja na żywo ze startu Rozpoczyna się na godzinę przed startem. Można też zobaczyć widoki rakiety w naszej okolicy Uruchom Pad Live przepływ.

Pierwszy stopień Falcona 9 wyląduje na dronie „wystarczy przeczytać instrukcję” po około ośmiu i pół minutach lotu. Spalanie drugiego stopnia rakiety spowoduje umieszczenie na orbicie 23 satelitów Starlink drugiej generacji, a ich rozmieszczenie nastąpi około godziny i pięciu minut po wystrzeleniu.

W tym tygodniu SpaceX ujawniło, że usługa internetowa Starlink ma obecnie 2,3 miliona użytkowników w 70 krajach. Od 2019 roku wystrzelił 5604 satelity Według statystyk Został opracowany przez Jonathana McDowella, astronoma z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, które prowadzi bazę danych o lotach kosmicznych. Według stanu na 20 grudnia na orbicie znajduje się nadal 5226 satelitów, a 5191 satelitów wydaje się działać normalnie.

READ  Spirale niebieskiego światła na nocnym niebie Nowej Zelandii pozostawiają obserwatorów „trochę przestraszonych” | Nowa Zelandia