1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX planuje uruchomić dwie stacje w ten weekend na Florydzie - Spaceflight Now

SpaceX planuje uruchomić dwie stacje w ten weekend na Florydzie – Spaceflight Now

Rakieta SpaceX Falcon 9 stoi na platformie 39A w sobotę rano. Źródło: teraz lot kosmiczny

Tegoroczne starty 39 i 40 zaplanowano z kosmicznego wybrzeża Florydy w sobotę i niedzielę wieczorem, kolejne misje mające na celu rozmieszczenie większej liczby satelitów internetowych Starlink SpaceX, a także wspólne przejazdy dla planowanej kosmicznej sieci szerokopasmowej AST Space Mobile.

Podniosą się dwie rakiety Falcon 9. Pierwszy start zaplanowano na 21:10 EDT w sobotę (0110 GMT niedziela) z platformy 39A w NASA Kennedy Space Center. Kilka mil na południe od Kennedy kolejna rakieta Falcon 9 jest przygotowywana do startu z platformy 40 na stacji kosmicznej Cape Canaveral o 22:53 czasu wschodniego (0253 GMT poniedziałek).

Doda obie misje do portfolio satelitów internetowych Starlink SpaceX. Trzydzieści cztery satelity Starlink zostały zainstalowane na rakiecie Falcon 9, oczekując na wystrzelenie w sobotę wieczorem, a dodatkowe 54 satelity zostaną wystrzelone w niedzielę wieczorem.

Nowe satelity zwiększą wielkość floty Starlink do ponad 3000 statków kosmicznych znajdujących się obecnie na orbicie. SpaceX do tej pory wystrzelił 3259 satelitów Starlink, w tym bazy testowe i prototypy, które nie są już na orbicie, a kolejne dwie misje Starlink zwiększą tę liczbę do 3347 statków kosmicznych.

Sobotni start ustanowi nowy rekord pod względem ponownego wykorzystania rakiet, a pierwszy etap wzmocnionego Falcona 9 wystartuje w swoim 14. locie. Wzmacniacz, oznaczony jako B1058 w ekwipunku SpaceX, został po raz pierwszy wystrzelony 30 maja 2020 roku, wraz z historycznym startem pierwszej misji SpaceX astronauty na pokładzie statku kosmicznego Crew Dragon.

Statek pomocniczy wylądował na bezzałogowym statku na Oceanie Atlantyckim po wystrzeleniu załogi w 2020 roku. Od tego czasu latał 12 razy, zabierając w kosmos południowokoreańskiego satelitę wojskowego i wystrzeliwując misję z zaopatrzeniem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dwie małe misje do wspólne loty Satelity. oraz osiem misji Starlink.

SpaceX wysłał dwa lądowiska rakietowe z Port Canaveral na Ocean Atlantycki. Posiłki lecące w sobotę i niedzielę będą miały na celu lądowanie na obu statkach dronów stacjonujących kilkaset mil na północny wschód od przylądka Canaveral.

READ  Starożytne drogi wodne Marsa mogą ujawnić tajemnice przeszłości planety

SpaceX wprowadził Falcon 9 na platformę 39A w piątek w ramach trwającej budowy, aby wyposażyć swój kompleks startowy przybrzeżnej jako przyszłą bazę dla ogromnej rakiety Super Heavy wielokrotnego użytku SpaceX i rakiety Starship. Załogi naziemne podniosły 229-metrowego (70 m) Falcona 9 pionowo wcześnie w sobotę na peronie 39A, mniej niż 12 godzin przed kolejnym Falconem 9 podniesionym pionowo na peronie 40.

Dwie rakiety Falcon 9 stoją pionowo 10 września w kompleksie startowym 39A i kompleksie kosmicznym 40. Źródło: Stephen Clark / Spaceflight Now

Dołączając do 34 satelitów Starlink na sobotnią misję, BlueWalker 3 jest prototypem planowanej floty statków kosmicznych zbudowanych i należących do AST SpaceMobile z siedzibą w Teksasie. Satelita testowy AST SpaceMobile wystrzeli szereg anten na niską orbitę okołoziemską o powierzchni 693 stóp kwadratowych (około 64 metrów kwadratowych). AST SpaceMobile zamierza rozmieścić dodatkowy statek kosmiczny w 2023 r., aby rozpocząć budowę operacyjnej sieci zaprojektowanej do łączenia konsumenckich telefonów komórkowych za pośrednictwem satelity.

Abel Avelan, prezes i dyrektor generalny AST SpaceMobile, powiedział w oświadczeniu. Ta rewolucyjna technologia wspiera naszą misję wyeliminowania luk w łączności, z którymi boryka się ponad 5 miliardów abonentów telefonii komórkowej wchodzących i wychodzących z zasięgu, a także zapewnia szerokopasmowy dostęp komórkowy do prawie połowy populacji świata, która nie ma dostępu do sieci. Chcemy wypełnić lukę między tymi, którzy mają, a tymi, których nie ma.

BlueWalker3 jeździ w górnej pozycji wewnątrz osłony ładunku Falcon 9. Górny stopień Falcon 9 spali dwa silniki przed rozmieszczeniem około 3300 funtów (1,5 tony metrycznej) satelity BlueWalker 3 na wysokość około 318 mil (513 kilometrów). ). BlueWalker 3 ma się rozłączyć około 50 minut po starcie.

Dwa kolejne silniki w górnym stopniu Falcon 9 spalą rakietę na nieco niższą orbitę, aby rozmieścić 34 satelity Starlink w około T+ plus 2 godziny i 4 minuty. Założyciel i dyrektor generalny SpaceX Elon Musk powiedział, że uruchomienie w sobotę wieczorem będzie „jedną z naszych najbardziej złożonych misji”.

READ  Dostrzeżono supermasywną czarną dziurę poruszającą się między galaktykami

Premiera Falcona 9 w niedzielę to dedykowana przejażdżka sieci Starlink. Umieści na orbicie 54 satelity Starlink około 15 minut po wystrzeleniu.

Kolejne misje w ten weekend będą startem tegorocznych SpaceX 41 i 42.

Prognozy z 45. Eskadry Meteorologicznej Sił Kosmicznych USA spodziewają się 60% szans na sprzyjającą pogodę na start w sobotę w nocy.

„Głównymi problemami klimatycznymi dla sobotniej oferty są podstawy chmur cumulusowych, podstawy chmur kowadełkowych, a także powierzchnia pola elektrycznego związana z interakcjami konwekcyjnymi i wieczornymi burzami” – napisali prognostycy w piątkowej prognozie.

Istnieje 80% szans na dobrą pogodę w niedzielę wieczorem.

Wyślij e-mail do autora.

Obserwuj Stephena Clarka na Twitterze: Umieść tweeta.