21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX wystrzeliwuje pierwsze satelity Starlink z możliwością bezpośredniego wykorzystania komórek – Spaceflight Now

SpaceX wystrzeliwuje pierwsze satelity Starlink z możliwością bezpośredniego wykorzystania komórek – Spaceflight Now

Rakieta Falcon 9 jest gotowa do wsparcia misji Starlink 7-9 z bazy sił kosmicznych Vandenberg. Misja obejmuje także pierwszych sześć satelitów, które będą wykorzystywane przez firmę do świadczenia usług direct-to-cell. Zdjęcie: SpaceX

Aktualizacja 1:13 EDT: SpaceX opóźniło start do piątkowej nocy o 21:19 PST (12:19 EDT, 0519 UTC).

SpaceX chce odbić się od tygodnia nieudanych startów, wystrzeliwując Falcona 9 z Kalifornii. Misja Starlink 7-9 obejmie kolejną grupę 21 satelitów zmierzających na niską orbitę okołoziemską, co dla firmy stało się niemal rutyną.

Jednak ta misja późnym wieczorem w piątek jest wyjątkowa, ponieważ obejmie pierwszych sześć satelitów Starlink wyposażonych w tę funkcję. bezpośrednio do komórki Możliwości. SpaceX stwierdziło, że nowa funkcjonalność „umożliwi operatorom sieci komórkowych na całym świecie zapewnienie bezproblemowego, globalnego dostępu do wysyłania SMS-ów, rozmów telefonicznych i przeglądania Internetu… na lądzie, jeziorach i wodach przybrzeżnych”.

Wystrzelenie rakiety Falcon 9 wspierającej misję ma nastąpić o godzinie 21:19 czasu PST (12:19 EDT, 05:19 UTC). Spaceflight Now będzie transmitować na żywo misję rozpoczynającą się około 30 minut przed startem.

Ta obietnica bezpośredniego połączenia komórkowego dla sieci Starlink stanowi początek obietnicy ogłoszonej przez założyciela SpaceX Elona Muska podczas wydarzenia w sierpniu 2022 r. z dyrektorem generalnym i prezesem T-Mobile Mikiem Sievertem w Starbase w Teksasie.

Musk opisał tę możliwość jako „ogromną zmianę zasad gry”, która wyeliminuje martwe strefy nawet w najbardziej odległych obszarach świata.

„To naprawdę ważne” – powiedział Musk podczas prezentacji. „Nawet jeśli cały region lub kraj utraci łączność z powodu silnego huraganu, powodzi, pożarów, tornad lub trzęsień ziemi… nawet jeśli wszystkie maszty komórkowe zostaną zniszczone, Twój telefon będzie nadal działał”.

Według e-maila wysłanego 30 listopada 2023 r. do Katherine Medley, pełniącej obowiązki szefowej działu licencjonowania satelitów FCC, SpaceX spodziewa się wystrzelenia „około 840 satelitów zdolnych do bezpośredniej komunikacji komórkowej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy”, a po tym okresie będą kontynuowane kolejne starty.

Planowane i przyszłe starty „zapewnią, że będziemy w stanie wystrzelić masę krytyczną satelitów na czas do komercyjnego użytku jeszcze w 2024 r.” – napisał Jameson Dempsey, dyrektor ds. polityki satelitarnej w SpaceX i autor e-maila.

READ  Ta oszałamiająca ciemna mgławica wygląda jak kosmiczny strażnik obserwujący gwiazdy: ScienceAlert

„W związku z tym, choć zdajemy sobie sprawę, że Komisja może ograniczyć nasze uprawnienia testowe do satelitów, które spodziewamy się wystrzelić i przetestować w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, żądamy, aby licencja na wystrzelenie obejmowała uprawnienia dla wszystkich 7500 satelitów do stosowania bezpośredniej modyfikacji komórek.”, Dempsey napisał.

Podczas wydarzenia w sierpniu 2022 r. Sievert zauważył, że nadchodząca usługa w USA będzie wykorzystywać istniejące widmo PCS średniego pasma T-Mobile.

„Dzięki temu możemy następnie przeznaczyć je, współpracując, na konstelację, w której działa Starlink, abyśmy mogli widzieć te satelity z każdego zakątka kraju” – powiedział Seifert. „Jeśli masz dobry widok na niebo, nasza wizja jest taka, że ​​jesteś połączony”.

„Twój telefon nie wie, że jest podłączony do przestrzeni kosmicznej. Wyszuka swoją sieć domową, a także wyszuka partnerów w roamingu naziemnym. „ On dodał. „A jeśli nie zobaczy tych rzeczy, przeskanuje ponownie i połączy się z autoryzowanym połączeniem z satelity i pomyśli, że jest podłączony do wieży komórkowej, ponieważ ten telefon wykorzystuje standardowe protokoły komunikacyjne w branży i ma już widmo przynajmniej zdecydowana większość telefonów dostępnych na rynku.” Dziś to robisz.

Schemat usługi bezpośredniej Starlink do komórki. Grafika: SpaceX

Oprócz T-Mobile jako usługodawcy w USA, SpaceX poinformowało, że nawiązało współpracę z firmami z Australii, Kanady, Japonii, Nowej Zelandii i Szwajcarii.

Pierwotnie plan zakładał uruchomienie usługi za pomocą satelitów Starlink V2, na których nadal może znajdować się większość anten na orbicie. Jednak ze względu na swoje rozmiary musiałby zostać wystrzelony za pomocą statku kosmicznego.

Antena będzie miała około pięciu lub sześciu metrów z jednej strony, czyli około 25 metrów kwadratowych, powiedział Musk podczas zeszłorocznej imprezy. Zauważył, że satelity Starlink V2 Mini musiałyby służyć jako rozwiązanie tymczasowe, gdyby Starship był opóźniony dłużej niż oczekiwano, co okazało się prawdą.

READ  Start rakiety Falcon 9 został przerwany w T-minus 30 sekund — teraz lot kosmiczny

Sześć satelitów umożliwiających łączność bezpośrednią z komórką oraz 15 zwykłych satelitów Starlink V2 Mini zostanie wystrzelonych na pokładzie rakiety Falcon 9 z zupełnie nowym wzmacniaczem pierwszego stopnia. Po rozdzieleniu scen booster wyląduje na dronie „Of Course I Still Love You” na Oceanie Spokojnym.

Na podstawie zdjęcia opublikowanego przez SpaceX można stwierdzić, że interfejsy ładunku zawierające satelity Starlink sprawdziły się w locie, ale przed wystrzeleniem firma nie podała, ile misji wykonały.