14 października, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niebieskie oczy reniferów działają jak gogle noktowizyjne, pomagając im znaleźć pożywienie zimą  zwierzęta

Niebieskie oczy reniferów działają jak gogle noktowizyjne, pomagając im znaleźć pożywienie zimą zwierzęta

Naukowcy doszli do wniosku, że Rudolf nie musi używać swojego słynnego czerwonego nosa, aby kierować innymi reniferami, ponieważ zwierzęta te mają specjalny sposób widzenia w nocy, którego używają do poszukiwania pożywienia.

Naukowcy sprawdzili, dlaczego te gatunki są jedynymi ssakami, których kolor oczu zmienia się w zależności od pory roku, od złotopomarańczowego latem do niebieskiego w miesiącach zimowych.

Badanie wykazało, że zmiana koloru może pomóc im lepiej widzieć w środku zimy, gdy występują obfite opady śniegu, ale umożliwia także oczom przepuszczanie światła ultrafioletowego.

Rodzi to więcej pytań, twierdzą naukowcy, ponieważ promienie ultrafioletowe słońca odbijające się od śniegu powodują, że gatunek otrzymuje dwukrotnie większą ilość promieniowania ultrafioletowego ze względu na zaawansowany wzrok.

Powiedzieli również, że właśnie dlatego jelenie wyraźnie widzą w ciemności i polują na żywność, np. porosty.

Badanie prowadzili profesor Nathaniel Dominy, antropolog z Dartmouth College w USA oraz dr Catherine Hubeiter i profesor Julie Harris ze Szkoły Psychologii i Neuronauki na Uniwersytecie St Andrews.

„Naszym oczom, podobnie jak większości ssaków, bardzo trudno jest wykryć blade porosty na białym śniegu” – powiedział Habiter. Jednak w oczach reniferów gatunki, którymi muszą się żywić, będą się wyróżniać jako ciemne plamy na znacznie bardziej odbijającym światło śnieżnym krajobrazie.

Wiadomo, że renifery żywią się szczególnym gatunkiem porostów zwanym Cladonia rangiferina, często nazywanym potocznie „mchem reniferowym”.

Gatunki porostów, które są niezbędne do przetrwania reniferów, w rzeczywistości nie są glonami i rosną w siedliskach przypominających gąbki na północnych szerokościach geograficznych.

Habiter powiedział, że wcześniej sugerowano, że widzenie w nocy u reniferów może być adaptacją do żerowania na porostach, ale wcześniejsze badania nie przyniosły żadnych konkretnych dowodów.

Powiedziała jednak, że na świecie występuje ponad 13 000 gatunków porostów i jak dotąd nikt nie sprawdził, jakim gatunkiem żywią się renifery.

READ  Ślady w Chinach wskazują na nowego megaraptora, który żył z dinozaurami

„Jedną z niesamowitych rzeczy w Szkocji jest to, że występuje tu jedna z najbogatszych na świecie różnorodności porostów – na wyżynach żyje ponad 1500 różnych gatunków, a góry Cairngorm są domem dla rodzimego stada reniferów, które zostało ponownie wprowadzone do Szkocji po przewiezieniu do Szkocji” – powiedziała. Polowany aż do wyginięcia. Zatem Szkocja jest idealnym miejscem, aby w końcu spróbować rozwiązać zagadkę.

Zespół rozpoczął poszukiwania w marcu w paśmie górskim Cairngorms we wschodnich wyżynach w poszukiwaniu siedlisk porostów. Sfotografowali różne warstwy porostów w świetle ultrafioletowym i odkryli, że różne gatunki w różny sposób absorbują lub odbijają światło, a „mech reniferowy” silnie absorbuje światło.

„Gdybyś mógł wczuć się w ich kopyta i patrzeć na ten biały krajobraz, potrzebowałbyś bezpośredniej ścieżki do pożywienia” – stwierdził Dominy. „Renifery nie chcą marnować swojej energii na wędrówkę po zimnym, jałowym miejscu w poszukiwaniu pożywienia środowisko.”

„Jeśli widzą porosty z daleka, daje im to ogromną przewagę, pozwalając im oszczędzać cenne kalorie w czasach, gdy brakuje pożywienia”.

PA Media przyczyniło się do powstania tego raportu