15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX wystrzeli w maju swoją 14. rakietę Falcon 9, po raz czternasty korzystając z lotu wspomagającego – Spaceflight Now

SpaceX wystrzeli w maju swoją 14. rakietę Falcon 9, po raz czternasty korzystając z lotu wspomagającego – Spaceflight Now

Samolot Falcon 9 jest gotowy do misji Starlink na Cape Canaveral Pad 40. Zdjęcie pliku: Adam Bernstein/Spaceflight Now.

Aktualizacja o 15:07 EDT: SpaceX opóźniło czas startu T-0 swojej rakiety Falcon 9.

SpaceX nadal przyspiesza tempo startu, przygotowując kolejną rakietę Falcon 9 do lotu w piątkowy wieczór. Jeśli misja zakończy się sukcesem, będzie to czternasty start SpaceX w tym miesiącu, co stanowi nowy rekord w branży.

Naturalnie osiągnięcie to zwiększy rekord ustanowiony na początku tego tygodnia, kiedy SpaceX wystrzeliła 13. rakietę Falcon 9, aby wysłać na orbitę satelitę EarthCARE Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wystrzelenie najnowszej misji, Starlink 6-64, zaplanowano ze Stacji Sił Kosmicznych na Przylądku Canaveral o godzinie 22:11 czasu wschodniego (02:11 UTC).

Spaceflight Now będzie transmitowany na żywo na około godzinę przed startem.

Wzmacniacz pierwszego stopnia tej misji, numer końcowy B1076, zostanie wystrzelony do floty SpaceX po raz czternasty. Wcześniej wysyłał takie misje, jak lot Dragon 26th (CRS-26) SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ładunek TEMPO NASA na pokładzie satelity Intelsat 40e i siedem partii satelitów Starlink.

Nieco ponad osiem minut po starcie B1076 wyląduje na dronie SpaceX, nazwanym „Niedoborem grawitacji”. Jeśli się powiedzie, będzie to 73. lądowanie dla ASOG i 315. lądowanie wspomagające dla SpaceX.

Rekordowy start ma miejsce pod koniec przełomowego weekendu dla SpaceX. 25 maja minęła 12. rocznica od chwili, gdy statek kosmiczny Dragon stał się pierwszym prywatnym statkiem kosmicznym, który zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 30 maja minęła czwarta rocznica wystrzelenia misji Demo-2, upamiętniającej powrót załogowych lotów kosmicznych na ziemię amerykańską po wycofaniu promu kosmicznego z eksploatacji w 2011 roku.

SpaceX przygotowuje się latem do dwóch kolejnych misji załogowych: Polaris Dawn i Crew-9.