16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy twierdzą, że tajemnicze kulki Dysona mogą mieć inne wyjaśnienie: ScienceAlert

Naukowcy twierdzą, że tajemnicze kulki Dysona mogą mieć inne wyjaśnienie: ScienceAlert

Kule Dysona były zagadkową dygresją w poszukiwaniu obcej inteligencji. Niedawno zidentyfikowano siedem gwiazd jako potencjalnych kandydatów, a większość ich promieniowania emituje w zakresie fal podczerwonych.

Jest to prawdopodobnie oznaka ciepła wytwarzanego przez układ statku kosmicznego wokół gwiazdy, ale niestety w nowym artykule znaleziono inne, nieco mniej ekscytujące wyjaśnienie; Galaktyki blokujące pył.

Istnieje wiele sposobów polowania na kosmitów, a jednym z nich jest szukanie śladów projektów na dużą skalę w kosmosie. Wprowadź domenę Dyson. Pomysł został po raz pierwszy zaproponowany przez Freemana Dysona w 1960 r., aby opisać, że zaawansowane cywilizacje będą umieszczać kompleksy energetyczne, a nawet siedliska wokół gwiazdy, aby wykorzystać jej moc.

Ostatecznie infrastruktura ta prawdopodobnie otoczyłaby całą gwiazdę, a Dyson doszedł do wniosku, że możliwe będzie wykrycie sygnatury, takiej jak nadmiar światła podczerwonego.

Wyniki Projektu Hefajstos ujawniły siedem gwiazd typu M z próbki 5 milionów gwiazd odkrytych przez Gaię. Satelita astronomiczny został wykorzystany do tworzenia map gwiazd Drogi Mlecznej i okazał się niezwykle przydatny w wielu badaniach.

Dane z 2MASS (Nine Micron Sky Survey) i WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer) wykorzystano także do zidentyfikowania gwiazd, które wydają się wykazywać oczekiwany nadmiar promieniowania podczerwonego.

Obrazy WISE galaktyk zasłoniętych przez pył. (NASA/JPL-Caltech/UCLA)

W Ostatni arkusz Główny autor Tongtian Ren i jego zespół zbadali wyniki projektu i potencjalny charakter kandydujących obszarów. Zespół porównał informacje z danych z Very Large Sky Survey (VLASS) i kilku innych radiowych przeglądów nieba.

Szukali źródeł radiowych w promieniu 10 sekund łuku od lokalizacji kandydatów na Gaia. Zwróć uwagę, że księżyc w pełni ma średnicę 1860 sekund łukowych.

Znaleziono źródła radiowe dla trzech kandydatów, A, B i G. Dokładność źródeł mieściła się w granicach odpowiednio 4,9, 0,4 i 5 sekund łukowych, a kandydat G został znaleziony w wielu badaniach radiowych. Zespół doszedł do wniosku, że jest mało prawdopodobne, aby te siedem gwiazd było kulami Dysona, lecz raczej pewnego rodzaju zjawiskiem pozagalaktycznym. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest obecność odległej galaktyki przesłoniętej pyłem!

READ  Szkło przyjazne dla środowiska, które trudno stłuc

Obecność pyłu zanieczyściłaby rozkład energii podczerwonej w widmach obu obiektów. Druga kandydatka, kandydatka B, również jest uważana za odległą galaktykę, ale leży w bardzo bliskim polu widzenia gwiazdy karłowatej typu M.

Bardzo podobny do Kandydatów A i B, Kandydat G ma widmo, które ujawnia głośne, aktywne jądra galaktyczne z ultralekkimi dżetami rozciągającymi się na zewnątrz. Galaktyki to prawdopodobnie odległe kwazary emitujące ogromne ilości promieniowania, ale nieprzezroczyste obłoki gorącego pyłu blokują większość promieniowania, z wyjątkiem podczerwieni.

A co z pozostałą czwórką kandydatów? Do chwili obecnej nie znaleziono pasującego źródła sygnału radiowego. Nie oznacza to, że model gorącej, spowitej pyłem galaktyki jest niewystarczającym wyjaśnieniem, ale raczej, że potrzebne są badania radiowe o potencjalnie wyższej rozdzielczości.

Oczywiście może się też zdarzyć, że są to pola technologiczne krążące wokół odległych gwiazd. Choć bardzo chciałbym, żeby to była prawda, nie ma jeszcze na to dowodów.

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany przez Wszechświat dzisiaj. czyta Oryginalny artykuł.