24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX przybywa na swój 175. lot Falconem 9 z Cape Canaveral z misją Starlink w poniedziałkowy wieczór – Lot kosmiczny teraz

SpaceX przybywa na swój 175. lot Falconem 9 z Cape Canaveral z misją Starlink w poniedziałkowy wieczór – Lot kosmiczny teraz

Rakieta Falcon 9 wystartowała w ramach misji Starlink 6-46 w poniedziałek, 25 marca. Oznacza to 175. start z Pad 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral. Zdjęcie: Michael Caine / Teraz lot kosmiczny

W poniedziałkowy wieczór SpaceX wystrzeliło rakietę Falcon 9 ze stacji kosmicznej Cape Canaveral, na pokładzie której znajdują się 23 satelity Starlink. Ta misja to jak dotąd 175. lot SpaceX z platformy roboczej.

Misja Starlink 6-46 została wystrzelona o godzinie 19:42 EDT (23:42 UTC) z Space Launch Complex-40 (SLC-40). Była to także dwudziesta misja wystrzelona z Florydy w 2024 roku.

Wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 wspierający tę misję, flota SpaceX o numerze B1078, został wystrzelony po raz ósmy. Wcześniej wystrzelił misję NASA Crew-6, satelity NASA O3b mPOWER 3 i 4, misję USSF-124 oraz cztery loty Starlink.

Około osiem i pół minuty po starcie B1078 wylądował na dronie SpaceX, nazwanym „Niedoborem grawitacji”. Było to jak dotąd 62. lądowanie na ASOG i 228. lądowanie ze boosterem.

Widok rakiety Falcon 9 firmy SpaceX chwilę po zrzuceniu ładunku z górnego stopnia. Wystrzelenie po zachodzie słońca spowodowało tak zwany „efekt meduzy”, gdy pióropusz został oświetlony przez zachodzące słońce. Zdjęcie: Michael Caine / Teraz lot kosmiczny

Według danych uzyskanych przez Jonathana McDowella, astrofizyka i astronoma z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, konstelacja Starlink należąca do SpaceX powiększy się do 5680 satelitów na orbicie. Do tej pory wystrzelono na orbitę ponad 6000 satelitów Starlink.

Wcześniej tego dnia w Teksasie SpaceX przeprowadziło również statyczny test ogniowy SpaceX 29, pojazdu górnego stopnia, który będzie używany podczas czwartego zintegrowanego testu w locie (IFT-4) rakiety Starship.

READ  Stephen Hawking chciał, aby naukowcy stworzyli czarne dziury na Ziemi. Fizyka mówi, że jest to możliwe.