22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX organizuje drugi z dwóch dwudniowych startów z Wybrzeża Kosmicznego – Orlando Sentinel

SpaceX organizuje drugi z dwóch dwudniowych startów z Wybrzeża Kosmicznego – Orlando Sentinel

W środę SpaceX wysłało pierwszą z dwóch rakiet Space Coast zaplanowanych na dwudniowy start, obie niosące partie satelitów firmy Starlink. Drugi lot zaplanowano na czwartek wieczorem.

Sonda SpaceX Falcon 9 w ramach misji Starlink 6-52, na pokładzie której znajdują się 23 satelity, ma wystartować z Space Launch Complex 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral w godzinach otwarcia czterogodzinnego okna od 18:40 do 22:40, z okno zapasowe 19 kwietnia od 18:14 do 22:14

Eskadra pogodowa pojazdów kosmicznych Delta 45 przewiduje 90% szans na dobre warunki do tego startu.

Jest to południowa droga uwolnienia, więc powinna być najbardziej widoczna wzdłuż wschodniego wybrzeża Florydy.

Dopalacz pierwszego stopnia leci już siódmy raz i spróbuje wylądować na dronie A Shortfall of Gravitas.

Będzie to 29. start w tym roku, a wszystkie z wyjątkiem dwóch pochodzić będą z firmy SpaceX, która dzień wcześniej wystrzeliła 28. rakietę Falcon 9, na pokładzie której znajdują się również 23 satelity internetowe rosnącej konstelacji SpaceX, która wystartowała o 17:26. z Centrum Kosmicznego Kennedy'ego. Wyrzutnia 39-A pośród czystego, błękitnego nieba.

Był to 12. lot rakiety pierwszego stopnia, która według SpaceX zakończyła się pomyślnym lądowaniem na Oceanie Atlantyckim na dronie Just Read theInstrukcjs.

Będą to łącznie 157. i 158. wystrzelenie satelity Starlink od czasu pierwszego operacyjnego rozmieszczenia satelitów internetowych w 2019 r. W ramach pierwotnych wystrzeleń wystartowały mniejsze wersje, z których wiele wystrzeliło 60 satelitów jednocześnie.

Podczas gdy SpaceX czeka na funkcjonalną wersję swoich rakiet Starship i Super Heavy, które będą mogły latać większymi i znacznie większymi wersjami, rozwiązanie średniej klasy o nazwie V2 Mini latało, ale zazwyczaj tylko 23 na raz.

READ  SpaceX podniosło już rakietę Falcon 9 pionowo na nadchodzącą premierę Starlink

Według amerykańskiej strony internetowej „space” SpaceX wyśle ​​w ramach tych partii ponad 6250 satelitów. Statystyki śledził astronom Jonathan McDowell.

McDowell stwierdza, że ​​według stanu na 13 marca 5809 z nich nadal znajduje się na orbicie, a 5744 uznano za sprawne. FCC w 2022 roku zwiększyła licencję SpaceX, aby umożliwić umieszczenie 7500 satelitów w swojej konstelacji.

United Launch Alliance przeprowadził w tym roku tylko dwa inne starty poza SpaceX – pierwszy to Vulcan Centaur w styczniu, a ostatni Delta IV Heavy na początku tego miesiąca. Przygotowuje się do trzeciego startu, Atlas V, który będzie pierwszym załogowym lotem Boeinga CST-100 Starliner przewożącego parę astronautów NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ma wystartować 6 maja o 22:34

SpaceX ma już w planach kilka innych startów, z których większość będzie poświęcona Starlink.

Uwzględniając planowany na czwartek start Starlink, 16 z 27 startów SpaceX z Wybrzeża Kosmicznego będzie dotyczyło Starlink.

Uwzględniając starty w Kalifornii z bazy sił kosmicznych Vandenberg, jeśli czwartkowy start również się powiedzie, dokonają 27 z 40 tegorocznych startów. Firma podała, że ​​może wykonać do 148 misji orbitalnych, co pobije rekord 96 lotów w 2023 roku.

Większość z nich będzie pochodzić z KSC i Canaveral, które mogą przekroczyć 100 startów w roku.