22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy z UF mają nadzieję powstrzymać śmiertelną chorobę brązującą palmy na Florydzie

Naukowcy z UF mają nadzieję powstrzymać śmiertelną chorobę brązującą palmy na Florydzie

On gra

Minęły prawie dwie dekady od odkrycia, że ​​skoczek w kolorze śluzu zabija ponad 20 gatunków palm na Florydzie, rozprzestrzeniając śmiertelną infekcję bakteryjną zwaną piroptozą.

Jednak w przełomowym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Florydy udało się rozszyfrować sygnał ostrzegawczy – rodzaj pachnącego sygnału SOS – emitowany przez chore drzewa, który wyzwala reakcję ochronną w pobliskich palmach. Teraz klonują melancholijny zapach w laboratorium w nadziei, że rozprowadzenie go wśród zdrowych drzew skłoni je do podjęcia obrony bez konieczności zarażania się chorobą przez inne osoby.

Ponieważ raz zarażone drzewo nie ma lekarstwa. Oszukiwanie drzew, aby wzmocniły ich układ odpornościowy, mogłoby zaoszczędzić niezliczone bogactwa rolnikom i architektom krajobrazu, którzy obecnie mogą tylko patrzeć, jak ich drogie palmy więdną i umierają, gdy zostają zarażone chorobą.

„Zainfekowane dłonie emitują sygnał alarmowy, który w naturze może ostrzegać pobliskie rośliny i może być ostatnią deską ratunku, ale inne rośliny go słyszą i reagują” – powiedział Brian Bahder, entomolog z Uniwersytetu Florydy. i jego zespół na Uniwersytecie Florydy. Badanie przeprowadził Instytut Nauk o Żywności i Rolnictwie w Fort Lauderdale. „To dość ekscytujące i chcemy wykorzystać to z korzyścią dla rośliny”.

Zabójczy brąz został po raz pierwszy zidentyfikowany w środkowej Florydzie około 2006 roku. Według UF od tego czasu choroba rozprzestrzeniła się na ponad połowę z 67 hrabstw Florydy. Można to szczególnie zauważyć w hrabstwie Palm Beach na drzewach posadzonych wzdłuż autostrady Florida Turnpike i autostrady międzystanowej 95, gdzie widoczne są wyraźne ślady miedzianych gałęzi, powiedział Bahder.

READ  Ujednolicenie Twistronics i Spintronics dla zaawansowanej elektroniki

Drogie palmy z Wysp Kanaryjskich na Florydzie są ulubionym celem śmiercionośnego brązu

Choroba ta przenoszona przez owada Haplaxius Crudus atakuje kilka gatunków palm, ale często faworyzuje drzewo stanowe Florydy, rodzimą palmę kapuścianą, znaną również jako palma sabalowa. Inną ulubioną rośliną jest królewska palma daktylowa z Wysp Kanaryjskich, która jest często używana w bogatych krajobrazach, ponieważ jest przycinana u góry, aby przypominała ananasa.

Jakie są objawy śmiertelnego brązowego koloru?

Jeśli drzewo zostanie zainfekowane, bakterie niszczą układ naczyniowy, zjadają miąższ pod korą i rozprzestrzeniają się przez tkanki, których drzewo używa do transportu wody i składników odżywczych. Liście stają się czerwonawo-brązowe, zaczynając od dołu i przesuwając się w górę, aż do obumarcia liścia włóczni lub „serca” dłoni.

Ziołowy Armagedon: Śmiertelna martwica wirusowa zabija trawę św. Augustyna na Florydzie i nie ma rozwiązania

„Nie wszystkie choroby są z nazwy śmiertelne, a ta jest śmiertelna nie bez powodu” – powiedział John Roberts, ogrodnik komercyjny zajmujący się roślinami ozdobnymi w ośrodku IFAS firmy UF w hrabstwie Palm Beach. „To zdecydowanie problem krajobrazu, ponieważ jeśli palma obumrze, trzeba ją zastąpić nową, a piękne palmy mogą być drogie”.

Według strony internetowej szkółki Smarty Plants w Lake Worth Beach 10-calowa palma daktylowa z Wysp Kanaryjskich w doniczce o pojemności 3 galonów kosztuje 25 dolarów. Wysoka na 6 stóp palma w doniczce o pojemności 25 galonów kosztuje 570 dolarów.

Wczesne badania nad śmiertelną chorobą brązującą utknęły w ślepym zaułku

Wyniki badań Bahadura opublikowano w zeszłym roku w recenzowanym czasopiśmie naukowym MDPI Plants.

Powiedział, że początkowo był zainteresowany zbadaniem, czy owady rozprzestrzeniające śmiercionośną brązową barwę przyciągają zapachy, zwane substancjami lotnymi liści, pochodzące z już zakażonych palm, aby mogły wykorzystać te związki jako przynętę na owady.

Okazało się to ślepą uliczką, ponieważ zapach nie przyciągał owadów. Zamiast tego odkrył, że zakażone palmy uwalniały w bardzo dużym stężeniu dwa różne związki, a pobliskie drzewa wytwarzały związek obronny zawierający elementy przeciwdrobnoustrojowe. Drzewa odległe od grupy zakażonej nie wytwarzały takiego samego związku obronnego.

READ  Dinozaur większy od T. rexa pływał i polował pod wodą

Mówią na nią Rosie: Jak automatyczne kosiarki do trawy w jednej ze społeczności w West Palm Beach pomagają walczyć ze zmianami klimatycznymi

Odkrycie stanowi pierwszy udokumentowany przypadek wykrycia substancji lotnych w palmach zakażonych bakterią powodującą śmiertelne brązowienie.

„Nie uważamy, że rośliny są inteligentne, ale komunikują się za pośrednictwem tych substancji chemicznych” – powiedział Roberts. „Często potrafią rozpoznać, z czym mają do czynienia inne rośliny”.

Związki, które mogłyby wywołać naturalną reakcję obronną, są niedrogie do wytworzenia w laboratorium, powiedział Bahadur. Płyn można wstrzyknąć do drzewa, ewentualnie poddać jego obróbce, umieścić w dozownikach w celu odparowania lub spryskać wrażliwe miejsca, aby pobudzić reakcję obronną.

Bahadar szuka środków w wysokości od 500 000 do 600 000 dolarów na przeprowadzenie dalszych testów.

„Wczesne wykrycie jest ważne, aby uniknąć góry spalonych dłoni” – powiedział Bahadur. „Jeśli roślina zostanie zakażona, grozi to wyrokiem śmierci”.

Przywołaj swoje Biuro rozszerzenia hrabstwa Jeśli podejrzewasz, że Twoje drzewo jest zakażone bruksizmem.

Kimberly Miller jest doświadczoną dziennikarką Palm Beach Post, części sieci USA Today na Florydzie. Obejmuje nieruchomości i wpływ wzrostu na środowisko południowej Florydy. udział w Brud Aby uzyskać cotygodniowy raport dotyczący nieruchomości. Jeśli masz wskazówki dotyczące nowości, wyślij je na adres [email protected]. Pomóż wspierać nasze lokalne dziennikarstwo, zapisz się już dziś.