14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Śmierć pielgrzymów: Setki pielgrzymów umiera wraz ze wzrostem temperatury w Mekce w Arabii Saudyjskiej

Śmierć pielgrzymów: Setki pielgrzymów umiera wraz ze wzrostem temperatury w Mekce w Arabii Saudyjskiej

Rafika Maqboola/AFP

Muzułmańscy pielgrzymi używają parasoli, aby chronić się przed słońcem, gdy przybywają, aby rzucać kamieniami w filary w ramach symbolicznego ukamienowania diabła w Mina, w pobliżu świętego miasta Mekka, 18 czerwca 2024 r.


Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
CNN

Setki ludzi zginęło, a tysiące doznało udaru cieplnego podczas corocznej pielgrzymki hadżdż do Mekki w ekstremalnych temperaturach sięgających 49 stopni Celsjusza (120 stopni Fahrenheita).

Według CNN Indonesia, powołując się na Biuro Zarządzania Hadżdż przy Konsulacie Generalnym Indonezyjczyków w Arabii Saudyjskiej, wśród ofiar śmiertelnych jest około 165 Indonezyjczyków. Ponadto według władz w każdym kraju co najmniej 41 Jordańczyków, 35 Tunezyjczyków i 11 Irańczyków zginęło.

Według półoficjalnej agencji informacyjnej Tasnim irański Czerwony Półksiężyc poinformował w środę, że 22 innych Jordańczyków zaginęło, a 26 Irańczyków zostało zabranych do szpitala.

Irański Czerwony Półksiężyc podał, że niektórzy Irańczycy zmarli z powodu udaru cieplnego, a inni cierpieli na choroby przewlekłe.

Liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ Arabia Saudyjska i Egipt nie opublikowały jeszcze oficjalnych danych. Ponadto rządy wiedzą jedynie o pielgrzymach, którzy zarejestrowali się i udali do Mekki w ramach limitu obowiązującego w ich kraju, a ponadto istnieje obawa, że ​​wśród niezarejestrowanych pielgrzymów będzie więcej ofiar śmiertelnych.

Rząd Arabii Saudyjskiej podał w poniedziałek, że ponad 2700 osób otrzymało leczenie z powodu udaru cieplnego. Tymczasem setki osób w mediach społecznościowych opublikowało posty na temat utraty bliskich.

więcej niż 1,8 miliona ludzi Według Saudyjskiego Generalnego Urzędu Statystycznego biorą udział w tegorocznej pielgrzymce hadżdż, jednym z największych zgromadzeń religijnych na świecie.

Choć ofiary śmiertelne wśród pielgrzymów nie są rzadkością (w ubiegłym roku było ich ponad 200), tegoroczne zgromadzenie przebiega w wyjątkowo wysokich temperaturach.

Sezon hadżdż zmienia się co roku zgodnie z kalendarzem islamskim i w tym roku przypadł na czerwiec, jeden z najgorętszych miesięcy w Królestwie.

READ  Natalie Elphick: Starmer staje w obliczu gniewu po defektach posła konserwatywnego

Arabia Saudyjska poradziła w poniedziałek pielgrzymom, aby nie przeprowadzali rytuału „ukamienowania diabła” w określonych godzinach, gdy temperatura osiągnie 49 stopni Celsjusza (120 stopni Fahrenheita).

Urzędnicy hadżdż poprosili pielgrzymów o noszenie parasoli i nawodnienie organizmu w trudnych warunkach, podczas gdy armia saudyjska wysłała ponad 1600 pracowników z wyspecjalizowanymi jednostkami medycznymi zajmującymi się udarem słonecznym i 30 zespołami szybkiego reagowania. W tej akcji bierze udział kolejnych 5000 wolontariuszy zajmujących się zdrowiem i pierwszą pomocą.

Odprawianie pielgrzymki jest jednym z pięciu filarów islamu, który wymaga, aby każdy muzułmanin zdolny fizycznie i finansowo przynajmniej raz w życiu odbył podróż do świętego miasta Mekka.

Hadżdż obejmuje wiele szczegółowych rytuałów, m.in. noszenie specjalnego stroju symbolizującego równość ludzi i jedność przed Bogiem, okrężną procesję wokół Kaaba ma kształt sześcianu Budowanie, symboliczne kamieniowanie zła.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje. Edward Sikiris i Handy Al Khashali wnieśli swój wkład w powstanie raportu.