20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Słońce właśnie wyzwoliło najsilniejszy rozbłysk słoneczny od prawie pięciu lat

0357utc-04-20-2022-x2pt2-flare-131-4k-1024x1024

Obserwatorium dynamiki słonecznej NASA uchwyciło to zdjęcie rozbłysku słonecznego, które można zobaczyć w prawym dolnym rogu.

NASA/SDO

W tym tygodniu słońce wyzwoliło potężną boczną poświatę. ten wybuch Pochodzi z plamy słonecznej na zachodnim krańcu naszej lokalnej gwiazdy i reprezentuje najsilniejszy rozbłysk słoneczny od 2017 roku.

Agencja NASA Obserwatorium Dynamiki Słońca zaobserwowało eksplozję We wtorek jest 20:57 czasu PT, powodując zaciemnienie niektórych krótkofalówek, lotnictwa i innych środków komunikacji skupionych w Azji.

Poświata jest oceniana na X2.2. Rozbłyski klasy X są najsilniejszą klasą zmierzoną przez naukowców, a wyższe liczby po X oznaczają wzrost mocy wybuchu. NASA zarejestrowała kilka rozbłysków X1 w zeszłym roku, ale jest to najpotężniejszy z zaobserwowanych od czasu, gdy słońce wystrzeliło parę potwornych rozbłysków klasy X, w tym X9, w drugim tygodniu września 2017 r.

Najsilniejsza poświata, jaką kiedykolwiek zaobserwowano, przekroczyła X28 w 2003 roku.

Ostatecznej eksplozji towarzyszył koronalny wyrzut masy, która jest wolniej poruszającą się naładowaną plazmą i może tworzyć wspaniałe zorze, gdy uderza w pole magnetyczne Ziemi. Ale ponieważ erupcja wulkanu nastąpiła po stronie Słońca z perspektywy Ziemi, cząstki te nie były skierowane w naszym kierunku i nie uderzyłyby w naszą planetę.

Z drugiej strony energia z jarzenia porusza się z prędkością światła i rozchodzi się we wszystkich kierunkach w całym Układzie Słonecznym, dlatego przyciemniła radio w tym samym czasie aby jarzenie było widoczne.

Wielki Wybuch jest ostatnim sygnałem, że nasz obecny cykl słoneczny się rozgrzewa. Nasza gwiazda doświadcza regularnych okresów wysokiej aktywności plam słonecznych i rozbłyskuje mniej więcej co dekadę. Obecnie zbliżamy się do szczytu aktywności, który nastąpi w połowie 2000 roku.

Nasza magnetosfera zapobiega uszkodzeniom życia na Ziemi przez wybuchy radioaktywne, ale stanowi zagrożenie dla naszych satelitów, systemów komunikacyjnych, kosmonautów w kosmosie, a nawet sieci elektrycznej na Ziemi.

Rozbłyski w ostatnich dziesięcioleciach spowodowały powszechne przerwy w dostawie energii, ale po raz pierwszy zbliżamy się do szczytu aktywności słonecznej z tysiącami nowych satelitów na orbicie. wcześniej w tym roku, SpaceX poinformował, że pochodnia była w zasadzie usmażona Kilka satelitów Starlink.

READ  Zespół NASA Voyager koncentruje się na łataniu oprogramowania i zabezpieczeń