30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Skamieniałość licząca 75 milionów lat jest pierwszym dinozaurem znalezionym z zawartością żołądka

Skamieniałość licząca 75 milionów lat jest pierwszym dinozaurem znalezionym z zawartością żołądka

Ostatni posiłek tyranozaura po raz pierwszy odkryto w skamieniałości przedstawiającej młode osobniki Gorgozaur Z zawartością żołądka na miejscu. Ten typ dinozaurów zjadał tylko nogi dwóch małych pierzastych dinozaurów, które prawdopodobnie były powszechnym i licznym elementem menu około 75 milionów lat temu. Setipes elegans Obecnie jest lepiej znany ze skamieniałej zawartości żołądka.

„To trochę niefortunne dla mieszkańców Setipes, ale dla nas szczęśliwe” – stwierdził współautor badania Dr Darla Zelenitsky z Uniwersytetu w Calgary – stwierdził IFLScience. Zelenitski opisuje Gorgozaur Jako „jednorazową skamieniałość w jej karierze” – choć warto zaznaczyć, że w jej karierze pojawiło się dotychczas zaledwie kilka takich skamieniałości – ze względu na swoją wyjątkowość jako pierwszy tyranozaur kiedykolwiek znaleziony z zachowaną zawartością żołądka.

Mówi nam to uszkodzenie kości Gorgozaur Musiał umrzeć w ciągu tygodnia od spożycia Setipy Nogi, ale co go zabiło? „Jest całkiem jasne, dlaczego maluch zmarł Setipy On” – żartuje współautor Doktor François Therrien z Królewskiego Muzeum Tyrrell. „Ale co do przyczyny śmierci Gorgozaur? Nie mamy jednak pojęcia [it] – Może nie umarł na niestrawność.

„Ciało dinozaura odnaleziono na dnie osadu koryta rzeki, ale nie musi to koniecznie oznaczać, że utonął w rzece. Jest to idealne środowisko do pochówku, gdyż rzeki transportują dużo osadu.”

François Therrien (z prawej) i Darla Zelenitsky (z lewej). Gorgozaur Skamieniałość z zakonserwowaną zawartością żołądka.

Źródło obrazu: Królewskie Muzeum Paleontologii Tyrrell

Moment śmierci może mieć ogromny wpływ na naszą zdolność rozpoznawania wymarłych zwierząt, zwłaszcza jeśli chodzi o ich zachowanie, które rzadko jest rejestrowane w skamieniałościach. Wyjątki od tej reguły odnotowano na pustyni Gobi w Mongolii, gdzie starożytne zwierzęta czasami ginęły w wyniku nagłego zawalenia się wydm.

„Powiedzmy, że była burza i wydma zawaliła się na dinozaury, prawdopodobnie tak by się stało [preserved] „W takich sytuacjach życiowych jest to naprawdę eleganckie” – kontynuował Zelenitski. – Więc powinieneś Owiraptor Siedzą na lęgu jaj i faktycznie je wysiadują. Słynnym okazem znanym z Mongolii była zapadająca się wydma, a mianowicie Welociraptor I Protoceratops Które w rzeczywistości są ze sobą fizycznie powiązane i walczą ze sobą.

READ  Sztuczna inteligencja ujawnia oszałamiający widok w wysokiej rozdzielczości supermasywnej czarnej dziury M87

„Jednakże ten okaz z Alberty, zachowany w środowisku rzecznym, daje nam dobry wgląd w zachowanie tyranozaura, a mianowicie jego sposób odżywiania się. Był to skrupulatny, wybredny zjadacz i polował na małe, szybka zdobycz Setipy.

Odkrycie nawyków żywieniowych młodych tyranozaurów pogłębia koncepcję, którą Therrien i Zelentysky badają, dotyczącą tego, w jaki sposób zwierzęta te były w stanie zdominować określone ekosystemy. Twierdzą, że zamiast podążać za jednym sposobem żywienia przez całe życie, dieta tych zwierząt zmieniała się wraz z wiekiem, co oznacza, że ​​chociaż reprezentowały one tylko jedną grupę zwierząt, zajmowały wiele pozycji w łańcuchu pokarmowym.

Zawartość żołądka Gorgozaura zachowała się w skamieniałości sprzed 75 milionów lat

Analiza kości w Gorgozaur Zawartość żołądka wskazuje, że zjadł dwie tabletki Setipy Kilka dni przed śmiercią.

Zdjęcie: Kohei Tanaka (Uniwersytet Tsukuba) i François Therin (RTMP)

Ze śladów ugryzień na skamieniałych kościach wiemy, że dorośli byli predysponowani do eliminowania dużych roślinożerców, takich jak ceratopsy (dinozaury rogate) i hadrozaury (dinozaury kaczodzioby). dorośli Gorgozaur Zważenie tego 1000 kg (2200 funtów) Używały swoich masywnych czaszek i zębów „zabójczych bananów”, aby łapać duże ofiary i przegryzać kości — ale przez długi czas nie wiedzieliśmy, czy młode (które ważyły ​​około jedną trzecią mniej) robiły to samo.

„Teraz mamy dowody na to, że młode dinozaury miały inną dietę niż dorosłe, chcemy spróbować ustalić, czy możemy na ten temat powiedzieć coś jeszcze, na przykład, jaki rodzaj ofiary zjadały lub w jakim konkretnym czasie to robiły. .” „Zmiana diety i w jaki sposób” – powiedziała Therrien.

„Fakt, że tyranozaury potrafiły przez całe życie zajmować różne nisze ekologiczne, mógł być jednym z czynników, które uczyniły je zwierzętami tak odnoszącymi sukcesy, że potrafiły kontrolować swoje ekosystemy, nie pozostawiając miejsca dla innych typów teropodów, które próbowały wejść i spróbować wydrążyć niszę.”

READ  Naukowcy w końcu wykryli neutrina w zderzaczu cząstek: ScienceAlert

Przydałoby się zajmowanie różnych nisz ekologicznych Gorgozaur Korzyści wynikające z braku konkurowania o zasoby ze swoimi starszymi i młodszymi odpowiednikami mogły przyczynić się do tego, że tyranozaury ostatecznie stały się jednymi z największych drapieżnych dinozaurów w historii Ziemi.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Postęp nauki.