15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Shell BP wycofuje się z rosyjskiej ropy i gazu

Shell BP wycofuje się z rosyjskiej ropy i gazu

europejscy giganci naftowi

muszle

szyling 3,33%

PLC i

BP

BP 4,91%

PLC powiedział, że dalej wycofuje się z Rosji, a Shell powiedział, że natychmiast wstrzyma wszelkie spotowe zakupy ropy z kraju i stopniowo wycofa inne transakcje handlowe i biznesowe.

Rzecznik BP powiedział, że nie będzie zawierał nowych transakcji z rosyjskimi podmiotami ani z rosyjskimi portami, „chyba że będzie to konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw”.

Obaj podjęli kroki, zanim ludzie zaznajomieni z tą sprawą powiedzieli, że jest to plan administracji Bidena zakazujący importu rosyjskiej ropy do Stanów Zjednoczonych. The Wall Street Journal donosił: Ogłoszenie w tej sprawie jest bliskie. Rozważania administracji nad zakazem nasiliły się, gdy ponadpartyjni prawodawcy, w tym marszałek Izby Reprezentantów, nabrały tempa

Nancy PelosiWezwał do działania w tej sprawie, a Biały Dom odmówił komentarza.

Kontrakty terminowe na ropę Brent, światowy standard ropy, wzrosła o ponad 5% Wczesny wtorek. Ceny ropy naftowej dla obu wskaźników były wysokie już przed raportem Journal, ale później dalej wzrosły.

Shell powiedział wcześniej, że tak: Wycofanie się z szeregu wspólnych przedsięwzięć w kraju. We wtorek zapowiedział również, że zamknie stacje paliw i operacje paliw do silników odrzutowych i smarów w Rosji oraz nie przedłuży żadnych rosyjskich kontraktów. Powiedział, że jak najszybciej znajdzie alternatywne dostawy ropy, chociaż ostrzegł, że pełne wyrównanie różnicy może zająć tygodnie, co doprowadzi do cięć produkcji w niektórych rafineriach.

Shell spotkał się ze sprzeciwem w zeszłym tygodniu i przez weekend, kiedy odebrał dostawę rosyjskiej ropy po okazyjnej cenie, po tym jak zrobiło to kilku innych graczy. Zaczęli ograniczać zakupyco skutkuje nieoficjalnymi zakazami niektórych kupujących w odpowiedzi na Inwazja Rosji na Ukrainę.

Firma przeprosiła we wtorek za zakup i poinformowała, że ​​przeznaczy swoje zakupy rosyjskiej ropy na fundusze humanitarne mające na celu złagodzenie kryzysu na Ukrainie. Shell wcześniej zapowiadał, że wyjdzie z joint venture z rosyjskim gigantem energetycznym

READ  Berkshire Hathaway (BRK.A) Zyski za pierwszy kwartał 2023 r

Gazprom.

Rzecznik powiedział, że BP nie będzie czarterować statków należących do Rosji lub obsługiwanych przez Rosjan tam, gdzie to możliwe. W przypadkach, w których już to nastąpiło, „Spółka będzie nadal monitorować jego bezpieczne przejście i przestrzegać wszystkich obowiązujących lokalnych kar i ograniczeń”. Decyzje zapadły w połowie ubiegłego tygodnia, powiedział rzecznik, opisując sytuację jako „skomplikowany i szybko zmieniający się obszar”, który BP nadal analizuje. Wcześniej BP zapowiadało, że zrezygnuje z 20% udziałów w naftowym gigancie

RosnieftA

Pod naciskiem rządu Wielkiej Brytanii.

Atak Rosji na Ukrainę pomógł podnieść cenę ropy powyżej 100 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od 2014 roku. Oto jak rosnące ceny ropy mogą napędzać inflację w amerykańskiej gospodarce. Tytuł Zdjęcia: Todd Johnson

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy pozostawili energię poza szeregiem sankcji gospodarczych nałożonych na Moskwę w odpowiedzi na inwazję. Jednak wiele rafinerii poszło dalej, unikając rosyjskiej ropy. Takie sankcje nałożone na siebie przez samego siebie wyczerpały dużą część światowych dostaw, powodując gwałtowny wzrost cen międzynarodowego benchmarku, ropy Brent. Według handlowców powoduje to również ożywienie rosyjskiego łańcucha dostaw energii, co skłoniło rafinerie do ograniczenia produkcji.

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8