20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sharks podpisują 3-letni kontrakt z wolnym agentem Colinem Grafem

Sharks podpisują 3-letni kontrakt z wolnym agentem Colinem Grafem

Colin Graf, jeden z najczęściej wybieranych hokeistów z college'u w kraju, opuścił Quinnipiac i podpisał trzyletni kontrakt z San Jose Sharks. Zespół ogłosił w czwartek.

Sharks przeżyją pierwszy rok jego kontraktu wolnego agenta, a Graf natychmiast zgłosi się do San Jose.

Graf (21 lat) pochodzący z Lincoln w stanie Massachusetts odegrał dużą rolę w zdobyciu przez Quinnipiac tytułu NCAA zeszłej wiosny i został w tym sezonie Hokeistą Roku ECAC, strzelając 22 gole i 49 punktów w 34 meczach. Po przeniesieniu się do Quinnipiac po pierwszym roku w Union Graf strzelił 21 goli i 59 punktów w 41 meczach w sezonie 2022–23 i znalazł się w pierwszej dziesiątce finalisty drużyny Hobey Baker.

Prawy napastnik ponownie znalazł się w tym roku w pierwszej dziesiątce finalistów Hobey Baker, ale aspiracje Quinnipiaca do powtórzenia tytułu mistrza NCAA zakończyły się 31 marca po dogrywce przeciwko Boston College.

W 112 meczach grupowych Graf strzelił 54 gole i 130 punktów. Ścigało go blisko 25 drużyn NHL. Około trzy tygodnie temu ograniczył listę do sześciu finalistów i przeprowadził z tymi zespołami rozmowy na Zoomie. Na początku tygodnia ponownie spotkał się z każdą drużyną, po czym zawęził listę zalotników do jednej drużyny. Według źródeł ligowych co najmniej jednym z finalistów była drużyna Minnesota Wild.

Spalenie pierwszego roku umowy nie było priorytetem Grafa. Chciał przejść do zespołu, w którym widział siebie grającego długoterminowo, a nie tylko przez pięć czy sześć meczów w dłuższej perspektywie. Wraz z agentem Jerrym Buckleyem szczegółowo przejrzał każdego finalistę, aby przejrzeć wykresy głębokości, pule potencjalnych kandydatów, typy draftu, style coachingu, kierownictwo i zespoły, w których może brakować prawych napastników.

Graf jest wyjątkowym wolnym agentem z college'u właśnie ze względu na swoją ofensywną przewagę. Podczas gdy większość wolnych agentów z college'u znajdzie się w pierwszej szóstce lub będzie miała karierę w młodości w NHL i AHL, Graf jest utalentowanym napastnikiem, który rozwija się odkąd był nastolatkiem.

READ  TCU nr 3 wygrywa nr 2 nad Michigan w 2022 Fiesta Bowl i CFP Semifinal Classic

Jednym z powodów, dla których skauci nie wybierają go w środkowych i późnych rundach, jest jego rozmiar. Kiedy Graf miał 17 lat, miał 170 cm wzrostu i ważył 145 funtów. Teraz ma 180 cm wzrostu i waży 195 funtów.

„Zawsze miał umiejętności i wyczucie hokeja, ale ludzie nie powołali go do draftu, ponieważ był zbyt mały i nawet napisali o nim książkę, w której stwierdzili: «Jest za mały, jest za mały»” – podało źródło ligi.

„To doskonały gracz ofensywny. Inteligentny, utalentowany i kreatywny. Zdobywający punkty w college'u i gra w przewadze przebijały go. Nie jest dobrym skaterem i jak dotąd brakuje mu szczegółów dwustronnej gry” – powiedział jeden ze skautów Konferencji Zachodniej.

Graf dorastał w Union, ale grał głównie jako skrzydłowy w Quinnipiac.

Raport zwiadowczy Bromana

Graf, Sportowiec Ta wyższa uczelnia, CHL, czyli europejski wolny agent, odegrała kluczową rolę w walce o tytuł NCAA drużyny Quinnipiac zeszłej wiosny i ponownie została najlepszym zawodnikiem w kraju w tym sezonie. Ma wiele talentów ofensywnych i potrafi strzelać gole w NHL. Jest bardzo utalentowanym graczem, dobrze jeździ na łyżwach i potrafi tworzyć w ruchu jak profesjonalista. Dobrze widzi lód, potrafi grać w przewadze dzięki szybkim decyzjom i ma dobry strzał.

Stylowi Grafa może czasami brakować atletycznego charakteru i trzymać się zbyt blisko obwodu, co jest moją jedyną obawą w jego przypadku, ale nie nazwałbym go typem miękkim lub typem, który nie stawia na rywalizację. Jest zawodnikiem, którym interesowało się wiele drużyn NHL i mógłby być prawowitym skrzydłowym środkowej szóstki w lidze. — Corey Pronman, starszy pisarz NHL

Wymagana lektura

(Zdjęcie: Mike Erman/Getty Images)