25 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Senat RP przygotowuje się do głosowania nad ustawą medialną

Discovery Inc., amerykański właściciel TVN, największej prywatnej sieci telewizyjnej w Polsce, będzie zmuszony sprzedać swoje polskie aktywa.

Senat RP rozpocznie w czwartek dwudniową sesję, podczas której ma głosować – i ma odrzucić – ustawę medialną, której celem jest możliwość dalszego nadawania niezależnych wiadomości amerykańskiej sieci telewizyjnej.

Senat nie jest jednak w stanie całkowicie go powstrzymać. Nawet jeśli Senat go odrzuci, ustawa może zostać przekazana do izby parlamentu. Jeśli tam trafi, pójdzie do podpisu prezydenta.

Jednak szanse na wejście w życie ustawy są obecnie niewielkie, przede wszystkim dlatego, że prezydent Andrzej Duda zapowiada, że ​​nie podpisze go w obecnej formie.

Ustawa, która została przyjęta przez niższą izbę parlamentu w zeszłym miesiącu, uniemożliwi żadnej pozaeuropejskiej firmie posiadanie ponad 49% nadawców telewizyjnych lub radiowych w Polsce.

Jego praktycznym efektem było zmuszenie Discovery Inc., amerykańskiego właściciela TVN, największej prywatnej sieci telewizyjnej w Polsce, do sprzedaży swoich polskich aktywów.

Nacjonalistyczna partia rządząca, która stworzyła Prawo i Sprawiedliwość, argumentowała, że ​​bezpieczeństwo narodowe jest kwestią ochrony opinii publicznej w Polsce przed wpływem organów zewnętrznych.

Krytycy rządu postrzegają to jako próbę uciszenia nadawcy wiadomości, który krytykuje rząd i demaskuje wykroczenia.

Prawodawcy opozycji mają niewielką większość w Senacie i zobowiązali się odrzucić ustawę.

Nie jest jasne, czy prawo i sprawiedliwość będzie w stanie uzyskać go po raz drugi, jeśli ustawa wróci do izby niższej, SSE, która ma bardzo słabą większość parlamentarną z powodu pewnych niedociągnięć koalicji rządzącej.

Co więcej, panie Duda, choć sojusznik prawa i sprawiedliwości, twierdzi, że wetuje prawo w jego obecnej formie. W zeszłym miesiącu nazwał to „kontrowersyjnym, niezrozumiałym rozwiązaniem”, powołując się na amerykańskie podejście do ochrony własności i wolności słowa.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w zeszłym miesiącu, że Stany Zjednoczone są „bardzo zaniepokojone” ustawą wymierzoną w TVN.

„Polska od dziesięcioleci pracowała nad rozwojem dynamicznych i niezależnych mediów” – powiedział. – powiedział Blinken. „Ten projekt ustawy znacznie osłabi środowisko medialne, nad stworzeniem którego Polacy od dawna pracowali”.

READ  Letnie rekolekcje ostatniego monarchy Polski: Pałac Królewski Laszianki