12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rozpoczyna się w Polsce konkurs pianistyczny Kovit-19 późnego Sobina

Sobotni koncert otwiera 18. edycja chwalebnego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Sopina, który został przełożony na rok z powodu zakażenia koronawirusem.

Mecz w dniach 2–23 października zaplanowano na październik 2020 r., ale urzędnicy wstrzymali popularną imprezę w oczekiwaniu, że wymagania dotyczące odległości społecznej uniemożliwią regularnym zgromadzeniom kibiców udział w Audytu Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Konkurs, w którym grane są tylko dzieła Sophie, słynie z laureatów i finalistów, którzy założyli światowy biznes. Zwycięzca otrzyma złoty medal i nagrodę w wysokości 40.000 dolarów (45.000 dolarów) oraz cenne oferty rejestracyjne i koncertowe. Ogłoszenie zwycięzcy spodziewane jest 20 października.

Koncert 87 uczestników z całego świata – od Korei Południowej po Stany Zjednoczone – rozpocznie się w niedzielny poranek występem Juana Mao z Chin.

Wśród poprzednich zwycięzców znaleźli się Martha Arkerich z Argentyny, Carrick Olson z USA, Christian Zimmerman z Polski oraz Arthur Blechas i Seong-Jin Cho z Korei Południowej.

Na sobotnim koncercie inauguracyjnym zabrzmiały utwory fortepianowe Cho i innych finalistów: Yuliany Avdevy, Philipa Giuseppe, Kevina Kennera i syna Tang Thai – Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Roberta Schumanna.

Pierwsza edycja odbyła się w 1927 r., a następnie co pięć lat, ale IV edycję II wojny światowej zmuszono do przełożenia na 1949 r.

Chopin, najbardziej znany i ukochany polski kompozytor i pianista klasyczny, urodził się w 1810 roku w Jelsowej Woli pod Warszawą z matki Polki i ojca Francuza. Wyjechał z Polski w wieku 19 lat i poszerzał swoją edukację muzyczną w Wiedniu, a później w Paryżu, gdzie osiadł, komponował, koncertował i uczył gry na fortepianie. Zmarł w Paryżu w 1849 r. i został pochowany na cmentarzu Pere Lazis. Jego serce znajduje się w kościele św. Krzyża w Warszawie.

17 października nie odbędą się egzaminy konkursowe, które pozwolą uczestnikom i jury uczestniczyć w rocznicę śmierci Sopina.

Audyty można oglądać na żywo na kanale YouTube Instytutu Sobina oraz w ogólnopolskim programie radiowym.

READ  Polska zastrajkowała późno, aby uzupełnić doskonały rekord Anglii

Zastrzeżenie: Ta historia została automatycznie utworzona z Syndicate Feed; Tylko obraz i tytuł mogły zostać przeprojektowane www.republicworld.com)