16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Schultz podwaja się w sprawie wysłania myśliwców na Ukrainę – POLITICO

Schultz podwaja się w sprawie wysłania myśliwców na Ukrainę – POLITICO

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podwoił żądania Kijowa dotyczące dostarczenia samolotów bojowych na Ukrainę w następstwie zgody Berlina na wysłanie czołgów bojowych.

„Kwestia samolotów bojowych w ogóle nie jest podnoszona” – powiedział Schulz. wywiad Z Tagesspiegel opublikowanym w niedzielę. „Mogę tylko odradzić wchodzenie w ciągłą rywalizację o przebijanie się nawzajem, jeśli chodzi o systemy uzbrojenia”.

Jego komentarze pojawiają się po tym, jak wysoki rangą ukraiński urzędnik powiedział w sobotę, że Kijów i jego zachodni sojusznicy prowadzą „szybką ścieżkę” rozmów na temat ewentualnego wysłania samolotów wojskowych, a także pocisków dalekiego zasięgu, aby pomóc w walce z rosyjską inwazją.

W zeszłym tygodniu Schultz wykluczył dostarczenie myśliwców, powołując się na potrzebę zapobieżenia dalszej eskalacji militarnej. powiedział w środę, wkrótce po tym, jak Niemcy i Stany Zjednoczone zgodziły się złożyć zaawansowane czołgi Za wysiłek wojenny Kijowa.

Ukraina Ponowiłem jego prośbę Dla samolotów bojowych zaraz po tym Berlin i Waszyngton ogłosiły czołgi. Berlin powiedział, że Niemcy i ich europejscy sojusznicy wyślą około 80 czołgów Leopard 2.

„Jeżeli w Niemczech kolejna debata zaczyna się zaraz po podjęciu decyzji, to nie wygląda to zbyt poważnie i podważa zaufanie obywateli do decyzji rządu” – powiedział Schulz. tagespiegel. Dyskusje takie nie powinny być prowadzone ze względu na lokalne profilowanie polityczne. Teraz jest dla mnie ważne, aby wszyscy, którzy zapowiedzieli dostawę czołgów bojowych na Ukrainę, uczynili to.

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział w sobotę, że Kijów prowadzi rozmowy z sojusznikami w sprawie samolotów, ale niektórzy partnerzy zajmują „konserwatywne” stanowisko w sprawie dostaw broni. Nie wymieniając partnerów z imienia i nazwiska, powiedział, że stanowisko to wynika „z obawy przed zmianami w strukturze międzynarodowej”.

Hans von der Burchard przyczynił się do powstania tego raportu.