30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjskiemu nastolatkowi grozi wiele lat więzienia za wpis w mediach społecznościowych krytykujący wojnę na UkrainieCNN

Kontratak sportowy Olesya Krivtsovawłóż to Tatuaż na jednej kostce i bransoletka, która śledzi każdy jej ruch na drugiej.

19-latek z obwodu archangielskiego w Rosji musi nosić to urządzenie w areszcie domowym po tym, jak został oskarżony o posty w mediach społecznościowych, które według władz zniesławiają armia rosyjska i usprawiedliwiając terroryzm.

Rosyjscy urzędnicy dodali Krywcową do listy terrorystów i ekstremistów, wraz z ISIS, Al-Kaidą i talibami, za opublikowanie na Instagramie historii o Eksplozja na moście krymskim W październiku skrytykował też Rosję za inwazję na Ukrainę.

Krivtsova, studentka Północnego (Arktycznego) Uniwersytetu Federalnego w północno-zachodnim mieście Archangielsk, również została oskarżona o zniesławienie rosyjskiej armii za rzekome ponowne publikowanie informacji o wojnie na czacie studenckim w rosyjskiej sieci społecznościowej VK.

Obecnie Krivtsova przebywa w areszcie domowym w mieszkaniu swojej matki w Siewierodwińsku w obwodzie archangielskim, z zakazem korzystania z Internetu i innych środków komunikacji.

„Sprawa Olesi nie jest pierwsza i nie ostatnia” – powiedział CNN Aleksiej Kishin, prawnik Krivtsovej.

Kishin powiedział, że nastolatkowi grozi do trzech lat więzienia za zniesławienie rosyjskiego wojska i do siedmiu lat więzienia na podstawie artykułu uzasadniającego terroryzm. Jednak obrońcy Krivtsovej liczą na łagodniejszą karę, np. grzywnę.

Olesya Krivtsova, która jest na zdjęciu podczas rozprawy sądowej, przebywa obecnie w areszcie domowym w mieszkaniu swojej matki.

Niezależny monitor praw człowieka Informacje OVD Powiedział, że w 2022 roku w Rosji wpłynęło co najmniej 61 spraw o usprawiedliwianie terroryzmu w Internecie, w tym 26 do tej pory.

Matka Olesi, Natalia Krivtsova, mówi, że rząd próbuje ostrzec opinię publiczną, a jej córka została „publicznie wychłostana” za to, że nie zachowała swoich poglądów dla siebie.

„Mieszkamy w obwodzie archangielskim i jest to rozległy obszar, ale bardzo daleko od centrum. W Archangielsku nie ma już protestów, więc próbują stłumić to, co zostało w pierwszej fazie”.

Aleksandr Nowikow, lokalny szef partii komunistycznej, kpił z nastolatki w państwowej telewizji, nazywając ją idiotką, którą należy wysłać na linię frontu we wschodnim Donbasie na Ukrainie, aby mogła „spojrzeć w oczy” walkom zbrojnym w ramach działań wojennych. batalion Archangielsk.

To nie pierwsze spotkanie Olesi Krivtsovej z władzami w związku z publicznym publikowaniem jej poglądów. W maju ubiegłego roku postawiono jej zarzuty administracyjne za zniesławienie rosyjskiej armii poprzez dystrybucję antywojennych plakatów.

Sprawy stały się jeszcze poważniejsze, gdy w październiku zeszłego roku została oskarżona o zniesławienie rosyjskiego wojska w mediach społecznościowych. Według prawnika Krivtsovej powtórzenie przestępstwa z tego samego artykułu zamienia się w sprawę karną.

„Ma silne poczucie sprawiedliwości, co utrudnia jej życie. Niezdolność do milczenia jest teraz wielkim grzechem w Federacji Rosyjskiej” – powiedziała CNN jej matka.

Olesya Krivtsova była widziana skuta kajdankami.

Według Natalii Krivtsovej, 26 grudnia policja włamała się do mieszkania, w którym mieszkała jej córka z mężem Ilyą, zmuszając młodych ludzi do leżenia na podłodze i grożąc im młotem, na co funkcjonariusze powiedzieli jej „cześć” z Grupa Wagneraprywatnego wykonawcy wojskowego kierowanego przez Jewgienija Prigożyna.

CNN zwróciło się do policji stanowej w Archangielsku o komentarz.

Olesya była bardzo przerażona, ponieważ zobaczyła wideo, na którym A Więzień został zabity młotem kowalskimjej matka powiedziała CNN.

W niesławnym filmie, do którego odwołuje się Natalia Krivtsova, najemnicy z Grupy Wagnera, która aktywnie rekrutuje więźniów, dokonują egzekucji młotem kowalskim byłego skazańca Jewgienija Nozina po tym, jak próbował uciec ze swojego posterunku. W opisie filmu czytamy: „Zdrajca otrzymał prymitywną, tradycyjną wagnerowską karę”.

„Państwo ma dziwną politykę: więźniowie idą na wojnę, dzieci idą do więzienia” – powiedziała.

READ  Umowa Ukraina-NATO musi rozpocząć się natychmiast: premier Litwy w głębi kraju