19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Saulos Chilima: Wiceprezydent Malawi zginął w katastrofie lotniczej wraz z 9 innymi pasażerami

Saulos Chilima: Wiceprezydent Malawi zginął w katastrofie lotniczej wraz z 9 innymi pasażerami

Telewizja Państwowa Malawi

We wtorek odnaleziono wrak samolotu.CNN

Wiceprezydent Malawi Saulos Chilima zginął w katastrofie lotniczej wraz z dziewięcioma innymi pasażerami – ogłosił we wtorek prezydent Malawi Lazarus Chakwera.

Samolot zniknął po tym, jak nie udało mu się wylądować na międzynarodowym lotnisku Mzuzu, około 380 kilometrów na północ od stolicy Lilongwe. Chakwera oświadczył w przemówieniu do narodu, że zlokalizowano wrak samolotu.

„Akcja poszukiwawczo-ratownicza, którą zleciłem, mająca na celu odnalezienie zaginionego samolotu, na którym znajdował się nasz Wiceprezydent i dziewięć innych osób, została zakończona. Z głębokim smutkiem i przykrością zawiadamiam, że okazała się to straszna tragedia. – powiedział Chakwera.

Przywódca Malawi ujawnił, że samolot znaleziono „całkowicie zniszczony” w pobliżu wzgórza w lesie Chikangawa w północnym Malawi, dodając, że „słowa nie potrafią opisać, jakie to smutne”.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Chakwera pochwalił swojego zastępcę, opisując go jako „dobrego człowieka, oddanego ojca i męża oraz patriotycznego obywatela, który wyróżniał się dla swojego kraju”.

„Jego odejście jest ogromną stratą dla jego żony Mary, rodziny, przyjaciół i kolegów z rządu, a także dla nas wszystkich jako narodu” – powiedział Chakwera w swoim przemówieniu wygłoszonym w stolicy Malawi. Prezydent wyraził także swój smutek z powodu śmierci pozostałych pasażerów na pokładzie samolotu.

Przywódca Malawi podkreślił tragiczny charakter zdarzenia, mówiąc reporterom, że już wcześniej podróżował tym samym samolotem.

„Jednak pomimo zapisów samolotu i doświadczenia załogi, podczas powrotu do Lilongwe coś poszło nie tak z samolotem” – dodał.

W poniedziałek wieczorem prezydent powiedział reporterom, że kontrola ruchu lotniczego odradziła samolotowi wiceprezydenta podejmowanie prób lądowania i zaleciła powrót do stolicy ze względu na słabą widoczność. Niedługo potem władze straciły kontakt z samolotem i rozpoczęły się poszukiwania.

READ  Indie wzywają kraje do przyspieszenia testów w miarę wzrostu liczby przypadków COVID-19

Gianluigi Gorcia/AFP/Getty Images

Wiceprezydent Malawi Saulos Chilima bierze udział w kampanii w 2019 r.

We wtorek Siły Obronne Malawi poinformowały, że wysłały drony i co najmniej 200 żołnierzy w celu poszukiwania samolotu w rezerwacie leśnym Chikangawa, gdzie otrzymano ostatnie informacje o miejscu jego pobytu.

Dowódca sił Paul Valentino Ferri powiedział, że akcja ratunkowa została opóźniona z powodu złych warunków pogodowych.

Chakwera powiedziała, że ​​wiceprezydent i dziewięć innych ofiar zostaną pochowani „w sposób godny”.

Na nagraniu na żywo widać, że ich szczątki dotarły do ​​stolicy we wtorek wieczorem i zostały przyjęte przez Chakwera.

W kraju będzie obowiązywać 21 dni żałoby narodowej po Chilimie i innych urzędnikach zabitych w tym incydencie. Jak wynika z komunikatu Kancelarii Prezydenta, okres żałoby rozpocznie się 11 czerwca i potrwa do 1 lipca.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powiedział, że był „głęboko zasmucony”, gdy usłyszał wiadomość o katastrofie lotniczej. „Składamy kondolencje ich rodzinom i łączymy się z mieszkańcami Malawi w tym smutnym czasie” – dodał.

Chilima (51 l.) wróciła do Malawi 6 czerwca po ubiegłotygodniowym udziale w szczycie Korea-Afryka w Seulu. Początkowo pełnił funkcję wiceprezydenta byłego prezydenta Petera Muthariki W latach 2014-2019 przed złożeniem po raz drugi zaprzysiężenia na wiceprezydenta w 2020 r. Chilima, ekonomista, wcześniej kierował Airtel Malawi i jest pierwszym Malawijczykiem na czele tej firmy telekomunikacyjnej.

„Uważam za jeden z największych zaszczytów w moim życiu pełnienie funkcji mojego zastępcy i doradcy przez ostatnie cztery lata” – powiedział Prezydent Chakwera.

Chilima pozostawił żonę Marię i dwójkę dzieci.