30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Samolot uderza w pojazd na pasie startowym i zapala się na lotnisku w Limie

Samolot uderza w pojazd na pasie startowym i zapala się na lotnisku w Limie

Lima, Peru — Samolot LATAM Airlines startujący z międzynarodowego lotniska w Limie uderzył w wóz strażacki na pasie startowym i zapalił się w piątek. Władze poinformowały, że pasażerowie i załoga samolotu byli bezpieczni, ale dwóch strażaków w ciężarówce zginęło.

Lima Airport Partners, firma obsługująca międzynarodowe lotnisko Jorge Chavez, poinformowała w tweecie, że operacje w obiekcie zostały zawieszone. Na pokładzie Airbusa A320neo było 102 pasażerów i sześciu członków załogi.

„Nasze zespoły zapewniają niezbędną opiekę wszystkim pasażerom, którzy są w dobrym stanie” – poinformowała firma.

Dwóch strażaków zginęło, a inny został ranny, gdy samolot zderzył się z ciężarówką, którą podróżowali, powiedział Luis Ponce La Jara, szef straży pożarnej. Zarówno samolot, jak i wóz strażacki poruszały się, gdy się zderzyły.

Prezydent Pedro Castillo złożył na Twitterze kondolencje rodzinom strażaków.

Lot LA2213 startował z głównego lotniska w Limie w drodze do Juliaca w Peru.

Filmy w mediach społecznościowych pokazały kłęby dymu z dużego samolotu na pasie startowym.

Linie LATAM Airlines wyraziły ubolewanie z powodu śmierci strażaków i zapewnią elastyczność w przeprogramowaniu lotów dla poszkodowanych pasażerów bez dodatkowych kosztów. Ale powiedziała, że ​​nie wie, dlaczego wóz strażacki był na asfalcie.

Powiedział: „Podczas lotu nie zgłoszono żadnej sytuacji awaryjnej, był to lot, który był w najlepszych warunkach do startu, miał zezwolenie na start i wpadł na ciężarówkę na pasie startowym i nie wiemy, co robiła ciężarówka tam.” Manuel Van Oordt, dyrektor generalny LATAM Peru Airlines. „Musimy zbadać i udowodnić, dlaczego tam jest”.

Prokuratura w Callao, gdzie znajduje się lotnisko, poinformowała, że ​​wszczęto śledztwo w sprawie przyczyn wypadku.

Jak informuje straż pożarna, wypadek zarejestrowano o godzinie 15:25 i zmobilizowano cztery jednostki ratownicze.

Władze lotnicze poinformowały, że operacje na międzynarodowym lotnisku Jorge Chavez zostały zawieszone do godziny 13:00 czasu lokalnego w sobotę. W międzyczasie loty będą odbywać się bezpośrednio na inne lotniska.

READ  Korea Południowa ogłasza plan rozwiązania wojennego sporu pracowniczego z Japonią