15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjski atak na wschodnią Ukrainę grozi okrążeniem Siewierodoniecka | Ukraina

Siły rosyjskie rozpoczęły nowe ataki na miasta na wschodzie Ukrainaze zwiększonym ryzykiem całkowitego okrążenia miasta Siewierodonieck.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kiriłł Budanow powiedział, że opóźnienie w dostarczaniu zachodniej broni na linię frontu spowodowało, że Kijów „cierpi na katastrofalny brak broni ciężkiej”.

Gubernator obwodu ługańskiego Serhiy Heyday powiedział, że po zbombardowaniu ostatniej stacji zaopatrzenia w gaz region jest teraz pozbawiony dostaw gazu i ma ograniczone dostawy wody i elektryczności.

Hayday dodał, że siły rosyjskie próbują „całkowicie zniszczyć miasto Siewierodonieck”, próbując zająć region Donbasu, w pobliżu granicy z Rosją.

„Oni po prostu wycierają Siewierodonieck z powierzchni ziemi” – powiedział Hedayi na swoim kanale Telegram.

„W tej chwili rosyjscy okupanci przy wsparciu artylerii atakują Siewierodonieck” – dodał Hayday.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że sytuacja w Donbasie jest „niezwykle trudna”, ponieważ armia rosyjska wykorzystała wszystkie swoje siły. Zamieszczone w mediach społecznościowych nagrania z ostatnich dni obszarów konfrontacji przedstawiały ciągły ostrzał artyleryjski i ostrzał rakietowy spadający na główne drogi i pozycje ukraińskie.

Materiał wideo, który niedawno ukazał się w Donbasie przez fotografa AFP Arisa Messinesa, ukazywał pociski spadające w pobliżu drogi na wschodzie kraju i ciągły dźwięk nadlatującego ostrzału artyleryjskiego.

Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa czy Charkowa, drugiego miasta Ukrainy, Rosja próbuje zająć resztę separatystycznych prowincji Donbasu, Donieck i Ługańsk, oraz utrzymać siły ukraińskie w enklawie na głównym froncie wschodnim.

We wschodniej części kontrolowanej przez Ukraińców enklawy Donbasu, miasto Siewierodonieck na wschodnim brzegu rzeki Siewierskij Doniec i jego bliźniak, Łysieńsk na zachodnim brzegu, stały się kluczowym polem bitwy, gdy siły rosyjskie zbliżały się z trzech kierunków, by je otoczyć . Z nimi.

Ocena rosyjskich działań dokonana przez zachodnich analityków sugeruje, że zamiast okrążać siły ukraińskie jednym dużym i kompleksowym wysiłkiem, Rosja próbuje podzielić terytorium kontrolowane przez Ukrainę na kilka małych oblężeń z takim samym skutkiem.

Rosyjskie siły „zamiast tego próbują zabezpieczyć mniejsze okrążenie i skoncentrować się na Siewierodoniecku” – poinformował w swojej aktualizacji z 24 maja amerykański think tank Institute for the Study of War, dodając, że siły ukraińskie mogą również przeprowadzić kontrolowane wycofywanie się na południowy zachód od miasto Popasna do ochrony ukraińskich linii zaopatrzeniowych przed rosyjskimi atakami.

Wydaje się, że Rosja rozmieściła wysokiej klasy siły z tak zwanej Operacyjnej Grupy Manewrowej, aby poprowadzić operację wokół Siewierdonesiecka, a niektóre doniesienia wskazują, że rosyjskie samoloty wykonywały kilkaset lotów dziennie w celu wsparcia ofensywy.

Wygląda na to, że siły rosyjskie odnoszą korzyści z lepszych linii zaopatrzenia w regionie Ługańska, ponieważ ukraińscy urzędnicy wezwali do większej ilości ciężkiej broni na Zachodzie – w tym systemów rakietowych z wieloma wyrzutniami – dla swoich lepszych obrońców.

W mieście Słowiańsk na zachód od Donbasu wielu mieszkańców skorzystało z tego, co Ukraina określiła jako przerwę w rosyjskiej ofensywie, aby wyjechać. „Mój dom został zbombardowany i nie mam nic”, powiedziała Wiera Safronowa, siedząc w wagonie kolejowym wśród ewakuowanych.

Oprócz wschodniego Donbasu, Moskwa bierze na cel także południową Ukrainę i zablokowała statki, które eksportowały ukraińskie zboże i olej słonecznikowy przez Morze Czarne, podnosząc ceny na całym świecie i zagrażając życiu.

Rosja, która oskarżyła Ukrainę i Zachód o kryzys żywnościowy, powiedziała, że ​​jest gotowa zapewnić korytarz humanitarny dla statków przewożących żywność, które opuszczają Ukrainę, ale powiedziała, że ​​zachodnie sankcje powinny zostać zniesione w zamian.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Trzy miesiące po inwazji Rosja nadal ma tylko ograniczone zyski, aby pokazać swoje najgorsze straty wojskowe od dziesięcioleci, podczas gdy duża część Ukrainy doznała zniszczeń, gdy Moskwa nasilała ostrzał artyleryjski, aby nadrobić powolny postęp.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że Rosja celowo powoli posuwa się do przodu w „operacji specjalnej”, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej, którą Zełenski określił jako „całkowicie nierealistyczną”.

„Będziemy kontynuować specjalną operację wojskową, dopóki wszystkie cele nie zostaną osiągnięte” – powiedział Shoigu Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, sojuszowi wojskowemu kierowanemu przez Rosję w byłym Związku Radzieckim. Sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew powiedział, że moskiewski atak będzie trwał jak najdłużej.

„Nie spieszymy się z dotrzymaniem terminów” – powiedział.

READ  Atak na koncert w Moskwie: bliscy zaginionych desperacko szukają odpowiedzi