26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sąd UE wzywa Polskę i Łotwę do pomocy migrantom utkniętym na granicy z Białorusią

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w środę zażądał od Polski i Łotwy pomocy dziesiątkom afgańskich i irackich migrantów, którzy utknęli na granicy UE z Białorusią.

Grupa migrantów utknęła na granicach dwóch krajów UE przez około 14 dni, a siły bezpieczeństwa uniemożliwiły im wjazd i ubieganie się o azyl. Według sądu, 41 irackich Kurdów i 32 Afgańczyków zwróciło się o pomoc sądu do wjazdu na Łotwę lub do Polski i zwrócenia się o ochronę.

Co powiedział ETPC?

W środę sąd odpowiedział na pozew, nakazując dwóm krajom UE zapewnienie „jedzenia, wody, odzieży, odpowiedniej opieki medycznej i, jeśli to możliwe, tymczasowego schronienia”. „Środek ten obowiązuje przez okres trzech tygodni od dziś 2021 r. do września 2021 r.”

W podsumowaniu sędziowie powołali się na Europejską Konferencję Praw Człowieka. Sąd powtórzył jednak, że ani Polsce, ani Łotwie nie nakazano wpuścić imigrantów do środka. Dziesiątki imigrantów rozbiło obóz w szeregu białoruskich i polskich żołnierzy w granicach Białorusi. W pobliżu polskiej wsi Usners Korni.

Białoruś była obwiniana o powstanie imigrantów

Tysiące migrantów – głównie z Bliskiego Wschodu – przekroczyło w ostatnich miesiącach granicę z Białorusi do wschodnich państw UE – Łotwy, Litwy i Polski. UE twierdzi, że Białoruś została celowo zaprojektowana, by zemścić się na unijnych sankcjach – zarzutowi, któremu Mińsk stanowczo zaprzeczył.

Polska nazwała to „hybrydowym atakiem” na obóz i nie wpuściła imigrantów, argumentując, że nadal przebywają na Białorusi i że Mińsk powinien zająć się problemem.

jsi / wmr (Reuters, AFP)

READ  Polska wcześnie wychodzi z Euro 2020 Euro