Stanowiąc znaczący impuls dla projektu Premier League, europejski sąd najwyższy orzekł w czwartek, że UEFA „nadużywa swojej dominującej pozycji” w sprawowaniu kontroli nad europejską piłką nożną.
Premier League i jej zwolennicy, A22 Sports, argumentowali, że zakaz potencjalnej rywalizacji nałożony przez UEFA – koncepcja wprowadzona w kwietniu 2021 roku – i groźba kar dla uczestniczących klubów stanowi nielegalny monopol na mocy europejskiego prawa konkurencji.
– Transmisja na ESPN+: LaLiga, Bundesliga, więcej (USA)
Czwartkowe orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości [ECJ] Trybunał stwierdził, że przepisy FIFA i UEFA wymagające uprzedniego zatwierdzenia nowych rozgrywek piłkarskich i uniemożliwiające zawodnikom udział w tych rozgrywkach są „niezgodne z prawem”.
„Nie ma ram przepisów FIFA i UEFA, które gwarantowałyby ich przejrzystość, obiektywność, niedyskryminację i proporcjonalność” – stwierdził sąd.
„Podobnie zasady przyznające FIFA i UEFA wyłączną kontrolę nad komercyjnym wykorzystywaniem praw związanych z tymi rozgrywkami skutkują ograniczeniem konkurencji, biorąc pod uwagę ich znaczenie dla unijnych mediów, konsumentów i widzów telewizyjnych”.
Sąd uznał, że organizowanie zawodów piłkarskich jest działalnością gospodarczą i „w związku z tym należy przestrzegać zasad współzawodnictwa i szanować swobodę przemieszczania się”.
Sąd wyjaśnił, że jego orzeczenie „nie musi oznaczać zgody na rozgrywki takie jak projekt Premier League”, twierdząc, że orzekł w oparciu o zasady FIFA i UEFA w ogóle, a nie w sprawie żadnego konkretnego projektu.
Decyzja ta stanowi jednak poważny impuls dla projektu Premier League, który ma zastąpić Ligę Mistrzów.
„Zdobyliśmy prawo do konkurowania” – powiedział Bernd Reichart, dyrektor generalny A22 Sports. „Skończył się monopol UEFA na piłkę nożną. Piłka nożna jest wolna. Teraz kluby nie będą narażone na groźby i sankcje. Mogą swobodnie decydować o swojej przyszłości”.
UEFA wydała w czwartek oświadczenie, w którym stwierdziła, że zaktualizowała już swoje zasady po próbie uruchomienia Premier League.
„To orzeczenie nie oznacza wsparcia ani aprobaty dla tak zwanej Premier League” – stwierdziła UEFA. „Podkreśla to istniejącą wcześniej lukę w ramach wcześniejszych zezwoleń UEFA, aspekt techniczny, który został już rozpoznany i rozwiązany w czerwcu 2022 roku” – dodał.
Dodał: „UEFA jest pewna siły swoich nowych przepisów, a w szczególności tego, że są one zgodne ze wszystkimi odpowiednimi europejskimi przepisami i regulacjami”.
Początkowych 12 klubów – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham Hotspur, Atletico Madryt, Barcelona i Real Madryt w La Liga oraz AC Milan, Inter Mediolan i Juventus w Serie A – zapisało się jako członkowie komisja. Rozpoczęcie odrywającej się Superligi zaplanowano na 18 kwietnia 2021 r., co zadziwiło piłkarski świat.
Projekt, kierowany przez Florentino Péreza z Realu Madryt i Andreę Agnelli z Juventusu, zrodził się z frustracji związanej z dominującą rolą UEFA jako organizatora Ligi Mistrzów oraz niezadowolenia z formatu rozgrywek i modelu przychodów.
Głośny sprzeciw ze strony organów zarządzających piłką nożną, kibiców i polityków – zwłaszcza w Anglii – szybko doprowadził do tego, że dziewięć z tych klubów ogłosiło wycofanie się z projektu, a głównymi sponsorami pozostały jedynie Real Madryt, Barcelona i Juventus.
„Od dzisiaj kluby staną się panami swojej przyszłości” – powiedział w czwartek Perez. „Uznano nasze prawo do proponowania i promowania europejskich zawodów, które unowocześniają nasz sport i przyciągają fanów na całym świecie.
„Real Madryt będzie nadal działał w interesie piłki nożnej. Będziemy nadal bronić nowoczesnego projektu, w pełni kompatybilnego z rozgrywkami krajowymi, otwartego dla wszystkich, opartego na osiągnięciach sportowych i skutecznym finansowym fair play.
„Nikt nie powiedział, że zakończenie monopolu po tych wszystkich dziesięcioleciach będzie łatwe… Od dzisiaj teraźniejszość i przyszłość europejskiego futbolu są wreszcie w rękach klubów, zawodników i kibiców. Nasz los należy do nas. ” „
Barcelona wydała w czwartek oświadczenie, w którym wyraziła „zadowolenie” z orzeczenia sądu, stwierdzając, że „toruje ono drogę nowym rozgrywkam piłkarskim na elitarnym poziomie w Europie”.
Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości po tym, jak w 2021 roku Premier League złożyła pozew do hiszpańskiego sądu, domagając się ochrony przed potencjalnymi sankcjami UEFA.
Sędzia w Madrycie wydał nakaz wstępny, zanim skierował sprawę do sądu w Luksemburgu w celu uzyskania orzeczenia.
Od października 2022 r. spółka A22 Sports pod przewodnictwem Reichardta stara się ożywić i zmienić markę Premier League, proponując bardziej otwarty i zasłużony format.
„Dla fanów: będziemy transmitować wszystkie mecze Premier League za darmo” – powiedział w czwartek Reichardt. „Dla klubów: gwarantowane są dochody klubu i płatności solidarnościowe z piłką nożną.”
La Liga i jej prezes Javier Tebas głośno krytykują projekt, argumentując, że konkurencja zaszkodzi i osłabi ligi krajowe.
„Orzeczenie potwierdza to, co zawsze powtarzaliśmy: rozgrywki poza UEFA i FIFA może organizować każdy, nie można tego zakazywać i nikt w to nie wątpi. Kwestią prawną jest status tych rozgrywek w ekosystemie UEFA i FIFA – powiedział Tebas. Dodał: „W 2022 roku UEFA ustanowiła procedurę zatwierdzania nowych rozgrywek, z których może skorzystać Premier League, czy jakiekolwiek inne rozgrywki”.
„Zagorzały fanatyk podróży. Amatorski praktyk zombie. Badacz żywności. Wielokrotnie nagradzany ekspert popkultury. Internetowy ninja”.
More Stories
Mecze, które trzeba zobaczyć w pierwszym tygodniu rozgrywek College Football Playoff
Caitlin Clark ustanawia nową historię WNBA, pokonując Connecticut Sun w Indiana Fever
Saga kontraktowa Brandona Aiyuka z 49ers osiąga punkt zwrotny w obliczu wstrzymania kontraktu – NBC Sports Bay Area i Kalifornia