29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjski satelita ściga tajne satelity wojskowe USA

Rosyjski satelita ściga tajne satelity wojskowe USA

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz wznosi się po wystrzeleniu, widziany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
NASA/Christina Koch

Wydaje się, że tajemniczy rosyjski satelita i tajny amerykański satelita wojskowy biorą udział w pościgu w kotka i myszkę w kosmosie.

Rosyjski statek kosmiczny o nazwie Kosmos-2558 został wystrzelony na tej samej płaszczyźnie orbitalnej, co amerykański satelita o nazwie USA-326w sierpniu 2022 roku i od tego czasu regularnie przelatuje w pobliżu amerykańskiego statku kosmicznego.

Zachowanie Kosmosu-2558 i brak oficjalnego wyjaśnienia ze strony Rosji sprawiły, że obserwatorzy kosmosu sądzą, że sonda ściga USA-326. To przynajmniej trzeci satelita wystrzelony przez Rosję, który wydaje się być „inspektorem” – statkiem kosmicznym przeznaczonym do zbierania danych z bliska na innym satelicie.

Poniższy obraz pokazuje, jak wiele szczegółów może zarejestrować satelita inspektor podczas fotografowania swojego celu. Satelita Maxar, który zwykle wykonuje zdjęcia Ziemi, uchwycił to zdjęcie, gdy przechodził przez odrzucony fragment japońskiej rakiety na orbicie:

Pętla między stopniami a konwerterem ładunku z japońskiej rakiety H-IIA, sfotografowana na orbicie okołoziemskiej przez satelitę Maxar, pokazuje, jak wiele szczegółów może zebrać jeden satelita, obrazując inny.
Zdjęcie satelitarne © 2023 Maxar Technologies

„To niesamowite” — powiedział astrofizyk z Harvardu, Jonathan McDowell, w rozmowie z Insiderem o obrazie Maxara. „A to dotyczy satelity, który nie jest przeznaczony do patrzenia na inne satelity. Jest przeznaczony do patrzenia na Ziemię”.

Jeśli Kosmos-2558 jest inspektorem, wydaje się, że został specjalnie zaprojektowany do śledzenia i prawdopodobnie zbierania danych na temat USA-326, prawdopodobnie robi lepsze zdjęcia.

Statki kosmiczne szpiegowały się nawzajem od dziesięcioleci. Wszystko, co musisz zrobić, to wystrzelić satelitę na wyższą orbitę niż satelity, które chcesz monitorować. Ale wydaje się, że Rosja próbuje nowej taktyki, aby osiągnąć określone cele i nie jest jasne, dlaczego.

READ  Odkrycie dinozaurów wskazuje, dlaczego T-rex miał broń strzelecką

„To naprawdę nieodpowiedzialne zachowanie” – powiedział generał James H. Dickinson, dowódca Dowództwa Kosmicznego USA. Wiadomości NBC Po tym, jak Rosja wystrzeliła Kosmos 2558. „Widzimy go na podobnej orbicie jako jeden z naszych wysoko cenionych aktywów rządu USA”.

Pentagon powiedział, że celem USA-326 jest wspieranie „zwiadu powietrznego” – szpiegowskiego programu satelitarnego mającego na celu zbieranie danych wywiadowczych poprzez obserwację naziemną.

Dickinson dodał, że Stany Zjednoczone będą nadal śledzić rosyjski statek kosmiczny.

Jak jeden satelita może ścigać drugiego?

Księżyc zachodzi poniżej ziemskiego horyzontu, jak widać z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na orbicie.
NASA

Dwa satelity krążą wokół Ziemi w tej samej płaszczyźnie, ale z różnymi prędkościami, co pozwala Kosmosowi-2558 regularnie przechodzić pod amerykańskim celem.

„Jeśli wyobrazisz sobie dwóch sportowców biegających po bieżni po nieco różnych torach, z których jeden jest szybszy od drugiego, od czasu do czasu jeden z nich przebiega nad drugim i mija się blisko” – wyjaśnił McDowell.

Każde okrążenie może być okazją do zrobienia zdjęcia.

Według obserwacji McDowella, Kosmos-2558 wykonał cztery bliskie przeloty nad USA-326 w marcu. Rosyjski satelita zwykle przelatuje w odległości około 50 kilometrów (31 mil) od swojego amerykańskiego celu – nie wystarczająco blisko, aby ryzykować kolizję, ale wystarczająco blisko, aby uzyskać szczegółowe zdjęcia.

„Widzę go jako ciekawskiego, a nie agresywnego” – powiedział McDowell.

Wygląda na to, że Rosja testuje nową technikę kosmicznego stalkingu

Rosja robiła to już wcześniej.

Ilustracja satelity uderzającego w Ziemię.
ESA/ID & Sense/ONiRiXEL, CC BY-SA 3.0 IGO

Inny satelita Kosmos wykazywał zachowanie „goniące” po wystrzeleniu w 2014 r. raporty Autor: Anatoly Zak, dziennikarz zajmujący się rosyjskim programem kosmicznym i prowadzący witrynę RussianSpaceWeb.com.

Następnie w 2020 roku generał Sił Kosmicznych USA wspomniany Że dwa tajemnicze rosyjskie satelity śledzą amerykańskiego satelitę szpiegowskiego.

READ  Łazik NASA wytwarza tlen z niezdatnego do oddychania marsjańskiego powietrza podczas wyrwy na Czerwonej Planecie

„Wygląda na to, że testują program z tą technologią” – powiedział McDowell.

Amerykański satelita nieco się podniósł

W najnowszym wydaniu tej orbitalnej gry w chowanego amerykański satelita wskoczył na wyższą orbitę, wznosząc się dalej, zanim Kosmos-2558 ponownie zbliży się 7 kwietnia, według hobbystycznego satelity Nico Janssena.

Rosyjski satelita miał minąć amerykański cel wojskowy w odległości około 31 kilometrów 7 kwietnia, obliczył Jansen. Zamiast tego, najbliżej, do którego mógł się dostać, było 45 kilometrów.

Mógł to być manewr przeprowadzony przez Stany Zjednoczone w celu uniknięcia bliskiego zbliżenia się rosyjskiego satelity Zack wspomniany. Ale nie jest jasne, czy amerykański satelita ucieka.

„Byłoby to bezużyteczne, ponieważ satelita Kosmos mógłby ponownie zwiększyć swoją wysokość, gdyby chciał” – powiedział Jansen Insiderowi w e-mailu.

McDowell zgadza się.

„Możliwe, że było to podejrzane oparzenie, ale moim obecnym zdaniem mało prawdopodobne” – powiedział w kolejnym e-mailu.

Zamiast tego Jansen uważa, że ​​amerykański satelita po prostu wykonywał rutynowe doładowanie, aby nadrobić wysokość, którą ostatnio stracił z powodu aktywności słonecznej. Erupcje wulkanów na Słońcu wysłały naładowane cząstki dryfujące nad Ziemią, które mogą napędzać satelity na niższe orbity.

Pomiędzy słońcem a orbitującymi szpiegami „satelity są bardzo wrażliwe” – powiedział Jansen.