30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pierwsze zdjęcie supermasywnej czarnej dziury wyrzucającej strumienie plazmy

Pierwsze zdjęcie supermasywnej czarnej dziury wyrzucającej strumienie plazmy

Obraz pokazuje odpływ materii emanującej z czarnej dziury w centrum galaktyki M87. Miniaturka to obraz dysku akrecyjnego czarnej dziury
R.-S. Lu (SHAO), E. Ros (MPIfR), S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)

  • Uchwycono dżety emitowane z czarnej dziury o wielkości 6,5 miliarda razy większej od Słońca.
  • Zdjęcie jest pierwszym, które łączy dżety z krawędzią supermasywnej czarnej dziury.
  • Może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób powstają dżety, które są jednymi z najjaśniejszych obiektów w galaktyce.

Naukowcy uzyskali pierwszy w historii bezpośredni obraz supermasywnej czarnej dziury wyrzucającej potężne strumienie plazmy.

Znajdująca się w centrum galaktyki M87, oddalona o 55 milionów lat świetlnych, czarna dziura jest około 6,5 miliarda razy masywniejsza od naszego Słońca.

Dżety z czarnych dziur mogą podróżować setki tysięcy lat świetlnych stąd i są jedną z największych tajemnic wszechświata.

Astronomowie mają nadzieję, że najnowsze odkrycie pomoże nam dokładnie zrozumieć, w jaki sposób powstają te dżety – coś, co może pomóc rozwiązać zagadkę powstawania galaktyk.

Czarne dziury nie tylko połykają materię, ale czasami ją uwalniają

Większość galaktyk, w tym nasza, krąży wokół supermasywnej czarnej dziury. Materia wpada do tych czarnych dziur, których centrum jest tak gęste, że grawitacja blokuje nawet światło.

Dlatego na ostatnim zdjęciu czarną dziurę w centrum M87 można zobaczyć jako jasny pierścień materii krążący wokół ciemnej dziury.

Jednak dżety powstają z materii, która ucieka z czarnej dziury.

Materia krążąca wokół czarnej dziury musi stracić prędkość i energię, zanim będzie mogła spaść do środka. Jednak część tej materii nie zwalnia wystarczająco szybko i jest kierowana z dala od czarnej dziury wzdłuż linii pola magnetycznego.

Substancja ta wystrzeliwuje na zewnątrz w postaci wąskich wiązek, tworząc dżety, Według NASA.

Te samoloty mają niesamowite właściwości. Nie tylko należą do najjaśniejszych obiektów w galaktyce, Ale poprzednie badania Zaproponowali, że cząstki w tych dżetach mogą podróżować z prędkością bliską prędkości światła, czyli około 670 milionów mil na godzinę.

READ  Naukowcy używają nanocząsteczek, aby „uchylić kurtynę” w świecie ultramałych rzeczy
Artystyczna wizja czarnej dziury.
NASA

Najważniejsze pytanie brzmi: skąd pochodzą te odrzutowce

To nowe zdjęcie czarnej dziury M87, wykonane we współpracy między teleskopami z Global Millimeter VLBI Array, Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, European Southern Observatory i Greenland Telescope, jest pierwszym, które pokazuje, w jaki sposób dżet wchodzi w kontakt z pierścieniem wokół czarnej dziury.

Wcześniej naukowcom udało się uchwycić tylko dżet lub czarną dziurę pojedynczo – samo w sobie wyczyn inżynierii – ale teraz po raz pierwszy udało im się sfotografować je razem.

Nowe zdjęcie zostało opublikowane w recenzowanym czasopiśmie Przyroda w środęłącząc dżety z krawędzią czarnej dziury, zapewniając niespotykany dotąd widok.

„Wiemy, że dżety wystrzeliwują z obszaru wokół czarnych dziur, ale nadal nie do końca rozumiemy, jak to się dzieje” Ro Sen Lupowiedział w komunikacie prasowym pierwszy autor badania i astronom z Szanghajskiego Obserwatorium Astronomicznego w Chinach.

„Aby zbadać to bezpośrednio, musimy obserwować początek dżetu jak najbliżej czarnej dziury” – powiedział.

Kazunori Akiyama z Haystack Observatory MIT, który opracował oprogramowanie do obrazowania używane do wizualizacji czarnych apertur, powiedział Guardianowi.

„Możemy teraz zająć się pytaniami, takimi jak przyspieszenie i ogrzewanie cząstek oraz wieloma innymi tajemnicami dotyczącymi czarnej dziury, głębiej”.