26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosyjski Gosprom odmawia rejestracji dodatkowej przepustowości rurociągów na Ukrainie i w Polsce

Kontrolowany przez państwo rosyjski Gazprom odmówił rezerwacji kolejnych gazociągów przez Ukrainę i Polskę w celu przesyłania gazu do Europy w pierwszych trzech kwartałach przyszłego roku.

Prezydent Władimir Putin powiedział w zeszłym tygodniu, że Cosprom zacznie płacić więcej gazu ziemnego europejskim magazynom gazu po tym, jak Rosja zakończy uzupełnianie własnych zapasów, co nastąpi do 8 listopada.

Jednak zgodnie z wynikami kilku aukcji przepustowości, które odbyły się 2 listopada, Gosbrom nie zarezerwował dodatkowych zdolności przesyłowych gazu gazociągiem Jamał-Europa na Ukrainę i Niemcy na okres styczeń-wrzesień 2022 r.

Bloomberg powiedział, że Gazprom nadal może rezerwować możliwości dotyczące nadchodzącej miesięcznej sprzedaży.

Ceny gazu w Europie wzrosły w ostatnich tygodniach, napędzane silnym ożywieniem globalnego popytu, gdy tanie towary i gospodarki wychodzą z kryzysu koronowego.

Niektórzy analitycy i urzędnicy europejscy oskarżyli Rosję, która dostarcza około jednej trzeciej importu gazu do Europy, o eskalację kryzysu energetycznego poprzez zatwierdzenie kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 pod Bałtykiem.

Moskwa odmawia Ma to na celu powstrzymanie prasowania materiału.

Niemieccy regulatorzy mają czas do stycznia na podjęcie decyzji, czy Nord Stream 2 jest niezależną siecią transportową zgodnie z dyrektywami unijnymi, po czym Komisja Europejska ma jeszcze dwa miesiące na odpowiedź.

Na początku października operator Nord Stream 2 poinformował, że pierwsza nitka rurociągu będzie stopniowo wypełniana, aby wytworzyć ładunek i ciśnienie.

„Gazprom stawia na Nord Stream 2, który wkrótce ma zostać wydany, a ukraiński szlak transportowy i gazociąg Jamał-Europa nie chcą brać na siebie dodatkowych obowiązków, ponieważ Nord Stream 2 może zostać wykorzystany jako środek wyrównawczy”.

Ronald Smith, starszy analityk ds. ropy i gazu w firmie maklerskiej BCS, powiedział agencji prasowej, że Rosja wydaje się chcieć wypełnić North Stream 2 gazem wydobywanym z gazociągu Jamał-Europa.

„Jeśli North Stream 2 nie zostanie wkrótce uruchomiony, Gazprom może być zmuszony do poszukiwania dodatkowych, tradycyjnych zdolności transportowych w Jamał-Europa” – powiedział.

READ  Polska: Stefania i zespół Kałusz zaśpiewają w krajowym finale! - Wiadomości Eurowizji | Muzyka
Z raportem Bloomberga i Reutera