5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosma, była pierwsza dama Malezji, została uznana za winną przekupstwa

Rosma, była pierwsza dama Malezji, została uznana za winną przekupstwa

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

KUALA LUMPUR (Reuters) – Malezyjski sąd uznał żonę byłego premiera Najiba Razaka Rosmę Mansour winną poszukiwania i przyjmowania łapówek w zamian za kontrakty rządowe, zaledwie kilka dni po tym, jak jej mąż został skazany za korupcję.

Muhammad Zaini Mazlan, sędzia Sądu Najwyższego w Kuala Lumpur, powiedział, że prokuratura udowodniła swoją rację ponad wszelką wątpliwość. Przed wydaniem wyroku sędzia poprosił prawników Rosmy o przedstawienie sprawy do załagodzenia.

Rosma, której grozi kara więzienia i grzywna, zwróciła się do sędziego ze łzami w oczach, gdy tylko zapadł wyrok.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Muszę przyznać, że jestem bardzo zasmucony tym, co się dzisiaj stało” – powiedziała. „Nikt nie widział, jak brałem pieniądze, nikt nie pokazał mi liczenia pieniędzy… ale jeśli taki jest wniosek, pozostawiam to Bogu”.

Rosma, lat 70, nie przyznała się do trzech zarzutów nagabywania i przekupstwa w latach 2016-2017 za pomoc firmie w zabezpieczeniu projektu energii słonecznej o wartości 279 mln USD od rządu, gdy jej mąż był u władzy.

Za zarzuty grozi kara do 20 lat więzienia i grzywna w wysokości co najmniej pięciokrotności łapówki, chociaż Rosma może wnieść o zawieszenie wykonania wyroku przez Sąd Najwyższy w Kuala Lumpur w oczekiwaniu na apelację do sądów wyższej instancji.

Prokuratorzy twierdzą, że Rosma zażądała łapówki w wysokości 187,5 miliona ringgit (41,80 miliona dolarów) i otrzymała 6,5 ​​miliona ringgit od urzędnika firmy, która wygrała projekt.

Rosma argumentowała, że ​​jej były asystent oraz kilku urzędników państwowych i firm zaangażowanych w projekt ją wrobiło.

Najib i jego żona spotykają się z krytyką za ich rozrzutny styl życia i znajdują się w centrum szeroko zakrojonej walki z korupcją po porażce w historycznych wyborach w 2018 roku, które zakończyły dziewięć lat Najiba u władzy.

READ  „Czy będzie kolejne tsunami?”: Tonga w zawieszeniu rok po erupcji | Tonga

W zeszłym tygodniu Najib zaczął odsiadywać 12 lat więzienia po tym, jak Sąd Najwyższy Malezji podtrzymał jego wyrok skazujący w sprawie związanej z wielomiliardowym skandalem korupcyjnym w państwowym funduszu 1Malaysia Development Berhad (1MDB). Nadal jest sądzony w czterech innych sprawach o korupcję. Czytaj więcej

(1 dolar = 4,4880 ringgit)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Rozana Latif) Dodatkowa relacja Hasanura Hussaina i Ibrahima Harrisa. Montaż przez Simona Camerona-Moore

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.