28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja znika z głównych wskaźników w tym tygodniu

Rosja znika z głównych wskaźników w tym tygodniu

MSCI Inc. odmówił. Inni dostawcy indeksów dla rosyjskich akcji są w tym tygodniu poza globalnymi benchmarkami, co ma wpływ na miliardy dolarów inwestycji śledzących światowe rynki.

Zmiany MSCI weszły w życie w środę po południu i dotyczą dwóch największych ETF-ów rynków wschodzących: iShares Core MSCI Emerging Markets ETF oraz iShares MSCI Emerging Markets ETF, który przechodzi przez indeks EEM.

powiedział MSCI Inc. A indeksy S&P Dow Jones i FTSE Russell powiedziały, że rosyjskie akcje zostaną usunięte z globalnych standardów akcji po cenie „zerowej” lub „wirtualnej zerowej” po konsultacjach z uczestnikami rynku. Zmiany S&P weszły w życie w środę rano.

Indeksy S&P Dow Jones poinformowały również, że konsultują się z uczestnikami rynku w sprawie możliwego usunięcia rosyjskich obligacji z indeksów o stałym dochodzie. Kontakt FTSE Zrobił podobny ruch w zeszłym tygodniu.

Dostawcy indeksów powiedzieli, że usuwają Rosję po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły na ten kraj sankcje, pozostawiając Rosję odłączoną od globalnego systemu finansowego. Rosyjskie aktywa, od obligacji po waluty i fundusze giełdowe, które śledzą ich akcje, gwałtownie spadły w ciągu ostatniego tygodnia podczas serii szalonych sesji handlowych. Kraj został odcięty od światowej gospodarki od czasu inwazji na Ukrainę.

Według firmy zmiana dotyczyć będzie ponad 250 indeksów Standard & Poor’s. Rosja jest pominięta w ponad 9600 indeksach MSCI.

Analitycy stwierdzili, że efekt tego ruchu zostanie określony przez zważenie Rosji na każdym z zawartych w niej kryteriów.

Na przykład EEM śledzi indeks MSCI Emerging Markets Index, który na koniec lutego miał wagę 1,6% w rosyjskich akcjach. Według ujawnień funduszu, na koniec grudnia, fundusz o wartości 26 miliardów dolarów posiadał około 155 milionów dolarów z rosyjskiego Sbierbanku. Do wtorku pozycja została wyceniona na 3023,37 USD, a fundusz nie przypisał jej żadnej wagi.

READ  Rubel gwałtownie spada wraz z nałożeniem sankcji, wysyłając Rosjan do banków

Wielu aktywnych zarządzających funduszami powierniczymi również śledzi te indeksy i może zdecydować się na utrzymywanie w swoich portfelach mniej lub więcej akcji państwowych. Może to spowodować, że pozostaną poza standardem, jeśli ich udziały zostaną przerwane.

„Ma to większe znaczenie dla aktywnych menedżerów”, powiedział Todd Rosenbluth, szef badań ETF i funduszy wzajemnych w CFRA. „Teoretycznie, jeśli masz więcej [of your portfolio] W przypadku akcji, które są niepłynne i nie można się ich pozbyć, będzie to średnioterminowe obciążenie dla twojego portfela.”

Na przykład, jeśli aktywny zarządzający funduszem zdecyduje się posiadać więcej rosyjskich akcji niż indeks referencyjny, będzie miał większą alokację do akcji, które są teraz zasadniczo nic nie warte poza pasywnymi inwestycjami, które śledziły indeks. Może to wpłynąć na zwroty.