25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja „siłą eksmitowała” Chersoniu: ukraińscy urzędnicy

Rosja „siłą eksmitowała” Chersoniu: ukraińscy urzędnicy

Aktualności

24 kwietnia 2023 | 14:57

Siły rosyjskie „siłą ewakuują ludność cywilną” z głównego miasta Chersoniu, twierdziły ukraińskie władze – najwyraźniej wskazując, że Moskwa może wycofać swoje siły przed gorąco oczekiwanym ukraińskim kontratakiem.

Mam informację, że dziś rozpoczyna się ewakuacja [Sunday] pod pretekstem ochrony ludności cywilnej przed skutkami ciężkich walk w regionie” – powiedział Oleksandr Samoilenko, szef Rady Obwodu Chersońskiego na Ukrainie.

Według Samojlenki siły rosyjskie „próbowały ukraść jak najwięcej”, wycofując się z tego obszaru w ten weekend, — poinformował Guardian.

Siły rosyjskie wycofały się z Chersoniu w listopadzie i od tego czasu regularnie przeprowadzają ataki na miasto po drugiej stronie Dniepru.

Inny ukraiński urzędnik w Chersoniu, Serhij Khlan, zauważył, że siły rosyjskie chcą kontrolować ludność cywilną w okolicy.

Khalan powiedział, że najemni bojownicy Grupy Wagnera pomagali rosyjskim urzędnikom okupacyjnym w weekend w kontrolowaniu ludności cywilnej w pobliżu wschodniego brzegu Dniepru.

Siły rosyjskie podobno „próbowały ukraść jak najwięcej”, wycofując się z tego obszaru w ten weekend.
Aziz Karimov/SOPA Images/Sipa USA

Chociaż potwierdzenie ze strony Ukrainy nie może zostać zweryfikowane, pojawia się w ciągu jednego dnia od doniesień, że siły ukraińskie utworzyły przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru, na południowy zachód od Chersoniu.

Raport opublikowany w sobotę przez Institute for the Study of War wykazał, że położenie Ukrainy w regionie może wskazywać na „brak kontroli Rosji nad regionem”.

Raport, który został przeanalizowany Zrzuty ekranu od prokremlowskich blogerów wojskowychpokazuje, że siły ukraińskie stacjonują w pobliżu miejscowości Oleszki, gdzie utworzyły „stabilne linie zaopatrzenia”.

Według ostatnich doniesień siły ukraińskie zdobyły przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru.
agencji Reutera
Ludzie czekają w kolejce po pomoc żywnościową po rosyjskim bombardowaniu Chersoniu 19 kwietnia 2023 r.
Aziz Karimov/SOPA Pictures/Shutterstock

ISW po raz pierwszy twierdzi, że „obserwował wiarygodne geofotografie ukraińskich pozycji na wschodnim brzegu wraz z wieloma źródłami rosyjskimi doniesieniami o stałej ukraińskiej obecności tam”.

Wyraźny wzrost ukraińskiej aktywności wojskowej na południu kraju podsycił spekulacje na temat wiosennej kontrofensywy w Kijowie.

READ  Filipiny twierdzą, że trzech rybaków zginęło po staranowaniu ich łodzi przez „zagraniczny” statek na Morzu Południowochińskim

Natalya Homenyuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południowej Ukrainy, powiedziała, że ​​szczegóły operacji wojskowej w delcie Dniepru nie mogą zostać ujawnione ze względów bezpieczeństwa.

Widoczny wzrost ukraińskiej aktywności wojskowej na południu kraju podsycił spekulacje na temat wiosennej kontrofensywy ukraińskiej.
AFP za pośrednictwem Getty Images

Mianowany przez Kreml szef obwodu chersońskiego zaprzeczył doniesieniom, jakoby siły ukraińskie zajęły przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru w aktualizacji udostępnionej Telegram Sunday.

Vladimir Saldo podkreślił, że siły rosyjskie „w pełni kontrolują” ten obszar, zanim zasugerował, że zdjęcia referencyjne w raporcie ISW mogły przedstawiać ukraińskie jednostki sabotażowe, którym „zdołano zrobić sobie selfie” przez Dniepr, zanim zostali zmuszeni do powrotu.

Ukraińscy przywódcy od dawna sygnalizują, że gdy tylko pogoda się poprawi i wojska będą gotowe, spróbują wypchnąć wojska rosyjskie z południa.

W ostatnich miesiącach Kijów zgromadził ogromny arsenał czołgów i innej broni od zachodnich aliantów w ramach przygotowań do ofensywy.


Załaduj więcej…
https://nypost.com/2023/04/24/russia-forcently-evacuating-kherson-ukrainian-officials/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj udostępniony adres URL