21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja przeprowadza największy atak dronów na Kijów przed rocznicą jego powstania

Rosja przeprowadza największy atak dronów na Kijów przed rocznicą jego powstania

KIJÓW (Reuters) – Rosja przeprowadziła w nocy fale nalotów na Kijów, co według urzędników było największym atakiem dronów na miasto od wybuchu wojny, gdy stolica Ukrainy przygotowywała się do obchodów rocznicy. Niedziela.

Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że zestrzeliły 52 z 54 rosyjskich dronów, opisując to jako rekordowy atak irańskiego samolotu „kamikadze”. Nie było od razu jasne, ile dronów wystrzelono nad Kijowem.

W tym, co również wydaje się być pierwszym śmiertelnym atakiem na Kijów w maju i 14 tego miesiąca, spadające gruzy zabiły 41-letniego mężczyznę, powiedział burmistrz Witalij Kliczko.

Ataki miały miejsce przed świtem w ostatnią niedzielę maja, kiedy stolica obchodzi Dzień Kijowa, rocznicę oficjalnego założenia 1541 lat temu. W tym dniu zwykle odbywają się jarmarki uliczne, koncerty na żywo i specjalne wystawy muzealne – w tym roku też są plany, ale na mniejszą skalę.

„Historia Ukrainy od dawna irytuje niepewnych siebie Rosjan” – powiedział Andriej Jermak, szef sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, na swoim kanale Telegram.

Siły Powietrzne poinformowały w Telegramie, że Rosja obrała sobie za cel obiekty wojskowe i obiekty infrastruktury krytycznej w centralnych regionach Ukrainy, w szczególności w rejonie Kijowa.

Reuters nie mógł samodzielnie zweryfikować tych informacji.

W obliczu zbliżającej się ukraińskiej kontrofensywy po 15 miesiącach wojny Moskwa zintensyfikowała naloty po prawie dwumiesięcznej przerwie, głównie wymierzone w pozycje wojskowe i zaopatrzenie. Fale ataków pojawiają się teraz kilka razy w tygodniu.

Niedzielne ataki nastąpiły po tym, jak Kijów powiedział, że walki wokół oblężonego miasta Bachmut w południowo-wschodniej Ukrainie, miejscu najdłuższej bitwy wojny, ustały.

Serhij Popko, szef kijowskiego departamentu wojskowego, powiedział, że atak przeprowadzono w kilku falach, a alarmy powietrzne trwały ponad pięć godzin.

READ  Ponowne pojawienie się cennego szczepu Dorona w Wenecji

„Dzisiaj wróg postanowił „pogratulować” mieszkańcom Kijowa Dnia Kijowa za pomocą swoich zabójczych dronów” – powiedział Popko w kanale komunikacyjnym Telegram.

Urzędnicy powiedzieli, że kilka obszarów Kijowa, największego miasta Ukrainy z populacją prawie 3 milionów, ucierpiało z powodu nocnych ataków, w tym historyczna dzielnica Pechersky.

Podczas alarmów przeciwlotniczych, które rozpoczęły się krótko po północy, wiele osób stało na swoich balkonach, niektórzy wykrzykiwali ataki skierowane na prezydenta Rosji Władimira Putina i hasła „Chwała Obronie Powietrznej” – powiedzieli świadkowie Reutera.

W zielonej dzielnicy Holosevsky w południowo-zachodniej części Kijowa spadające gruzy podpaliły trzypiętrowy magazyn, niszcząc około 1000 metrów kwadratowych (10 800 stóp kwadratowych) konstrukcji budowlanych, powiedział burmistrz Kliczko.

Pożar wybuchł po tym, jak wrak drona spadł na siedmiopiętrowy budynek niemieszkalny w dzielnicy Solomyansky, na zachód od miasta. Region jest ruchliwym węzłem komunikacyjnym kolejowym i lotniczym.

W rejonie Peczerskim na dachu dziewięciopiętrowego budynku wybuchł pożar spowodowany spadającymi szczątkami drona, a w rejonie darnickim uszkodzony został sklep – poinformowali przedstawiciele kijowskiego departamentu wojskowego w Telegramie.

(Raport) Valentina Ogirienko i Gleba Garanicha; Dodatkowe raporty autorstwa Nicka Starkoffa i Lydii Kelly. Napisane przez Lydię Kelly. Montaż autorstwa Himaniego Sarkara i Christophera Cushinga

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.