22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Türkiye głosuje w drugiej turze, Erdogan jest w stanie przedłużyć wyrok

Türkiye głosuje w drugiej turze, Erdogan jest w stanie przedłużyć wyrok

  • Erdogan ma przewagę po wygraniu pierwszej rundy
  • Pretendent Kilicdaroglu traci do niego prawie pięć punktów
  • Mocny występ Erdogana przeczył sondażom i zaszkodził nastrojom opozycji
  • Głosy nacjonalistów podzieliły się z różnym poparciem
  • Erdogan nie może się doczekać trzeciej dekady rządów, a krytycy boją się „jednoosobowego reżimu”

ANKARA (Reuters) – Turcy głosowali w niedzielę w drugiej turze prezydenckiej, w której Tayyip Erdogan może przedłużyć swoje rządy na trzecią dekadę i kontynuować coraz bardziej autorytarne podejście Turcji, agresywną politykę zagraniczną i niekonwencjonalne zarządzanie gospodarcze.

Erdogan, lat 69, przeciwstawił się sondażom i miał wygodną przewagę prawie pięciu punktów nad rywalem Kemalem Kilicdaroglu w pierwszej rundzie 14 maja. Ze zgubnymi konsekwencjami dla samej Turcji i globalnej geopolityki.

Jego nieoczekiwanie dobre wyniki w obliczu pogłębiającego się kryzysu kosztów życia i zwycięstwo w wyborach parlamentarnych dla koalicji konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, MHP i innych podniosły na duchu weterana działacza, który powiedział, że głos oddany na niego to głos za stabilnością .

Wybory zadecydują nie tylko o tym, kto przewodzi Turcji, 85-milionowemu członkowi NATO, ale także o tym, jak jest rządzona, w jakim kierunku zmierza jej gospodarka po tym, jak jej waluta spadła do jednej dziesiątej jej wartości w stosunku do dolara w ciągu dekady, oraz o kształtu swojej polityki zagranicznej, który sprawił, że Turcja rozgniewała Zachód rozwijając stosunki z Rosją i państwami Zatoki Perskiej.

W południowo-wschodnim mieście Diyarbakir, zamieszkanym przez większość kurdyjską, emerytowany Farouk Jijel, lat 54, powiedział, że głosował na Erdogana, tak jak dwa tygodnie temu.

„Dla przyszłości Turcji ważne jest, aby prezydent i parlament, w którym ma większość, pracowali razem pod jednym dachem. Dlatego ponownie głosowałem na Erdogana za stabilizacją” – powiedział.

34-letnia gospodyni domowa Canan Tennis powiedziała, że ​​głosowała na Kilicdaroglu, który 14 maja zdobył prawie 72% poparcia w mieście – głównym bastionie prokurdyjskiej partii opozycyjnej.

READ  W azjatyckim wyścigu zbrojeń: Chiny są bliskie „przełomu” w dziedzinie okrętów podwodnych uzbrojonych w broń nuklearną – czytamy w raporcie

„Dosyć tego. Zmiany są konieczne, aby przezwyciężyć kryzys gospodarczy i problemy, przed którymi stoi Turcja, dlatego ponownie głosowałam na Kilicdaroglu. Jesteśmy optymistami i zdeterminowani” – powiedziała.

Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 8 rano (0500 GMT) i zakończy się o godzinie 17:00 (1400 GMT). Oczekiwano, że wynik zacznie się pojawiać wczesnym wieczorem.

74-letni Kilicdaroglu jest kandydatem opozycyjnej koalicji sześciu partii i stoi na czele Republikańskiej Partii Ludowej, założonej przez założyciela Turcji, Mustafę Kemala Ataturka. Jego obóz walczył o odzyskanie rozpędu po tym, jak zszokował Erdogana w pierwszej rundzie.

Prawybory wykazały większe niż oczekiwano poparcie dla nacjonalizmu – potężnej siły w tureckiej polityce, która została wzmocniona przez lata walk z bojownikami kurdyjskimi, próbę zamachu stanu w 2016 roku i napływ milionów uchodźców z Syrii od początku wojny. 2011.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Turcja jest największym na świecie krajem przyjmującym uchodźców, z około 5 milionami migrantów, z czego 3,3 miliona to Syryjczycy.

Trzeci kandydat na prezydenta i twardogłowy nacjonalista Sinan Ogan powiedział, że popiera Erdogana na podstawie zasady „ciągłej walki (z terroryzmem)” w odniesieniu do grup pro-kurdyjskich. Otrzymał 5,17% głosów.

Inny nacjonalista, Umit Özdağ, lider antyimigranckiej Partii Zwycięstwa (ZP), ogłosił porozumienie zapowiadające poparcie ZP dla Kilicdaroglu, po tym jak zapowiedział repatriację migrantów. W tegorocznych wyborach parlamentarnych ZP zdobyła 2,2% głosów.

Dokładny sondaż Kunda w drugiej turze wykazał poparcie dla Erdogana na poziomie 52,7% i Kilicdaroglu na poziomie 47,3% po rozdzieleniu niezdecydowanych wyborców. Ankieta została przeprowadzona w dniach 20-21 maja, zanim Ogan i Ozdag wyrazili zgodę.

Innym kluczem jest to, jak będą głosować Kurdowie z Turcji, którzy stanowią około jednej piątej populacji.

READ  Rosyjskie naloty zabijają 6 cywilów: aktualizacje na żywo z Ukrainy

Prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna poparła Kilicdaroglu w pierwszej turze, ale po skłanianiu się ku prawu do zdobycia głosów nacjonalistów, nie wymieniła go wprost i wezwała wyborców do odrzucenia „jednoosobowego reżimu” Erdogana. w spływie powierzchniowym.

„Więcej Erdogana”

Turecki prezydent dawał z siebie wszystko podczas kampanii wyborczej, walcząc o przetrwanie najtrudniejszego testu politycznego. Dowodzi zaciekłej lojalności tureckich Turków, którzy kiedyś czuli się pozbawieni praw obywatelskich w świeckiej Turcji, a jego kariera polityczna przetrwała nieudane zamachy stanu i skandale korupcyjne.

„Turcja ma długą tradycję demokracji i długą tradycję nacjonalizmu, a teraz wyraźnie zatriumfowała tradycja nacjonalistyczna” – powiedział Nicholas Danforth, turecki historyk i niehistoryk Turcji. „Erdogan mieszał dumę religijną i narodową, przedstawiając wyborców z agresywną, antyelitarną passą”. – Członek-rezydent w think tanku ELIAMEP.

„Więcej Erdogana oznacza więcej Erdogana. Ludzie wiedzą, kim on jest i jaka jest jego wizja kraju, i wydaje się, że wielu z nich się z tym zgadza”.

Erdoğan mocno kontroluje większość tureckich instytucji oraz margines liberałów i krytyków. Organizacja Human Rights Watch stwierdziła w swoim World Report 2022, że rząd Erdogana od dziesięcioleci przywrócił w Turcji stan praw człowieka.

Jeśli jednak Turcy obalą Erdogana, będzie to w dużej mierze spowodowane tym, że widzieli swój dobrobyt, równość i zdolność do zaspokojenia podstawowych potrzeb, a inflacja wzrosła do 85% w październiku 2022 r.

Kilicdaroglu, były urzędnik służby cywilnej, obiecał wycofać wiele gruntownych zmian wprowadzonych przez Erdogana w polityce wewnętrznej, zagranicznej i gospodarczej Turcji.

Powróci również do parlamentarnego systemu rządów, z wykonawczego systemu prezydenckiego Erdogana, który został ledwie przyjęty w referendum w 2017 roku.

Dodatkowe raporty Jonathana Spicera w Stambule. Napisane przez Alexandrę Hudson. Montaż autorstwa Jonathana Spicera, Nicka McPhee i Kim Coghill

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.