28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zełenski nazywa aresztowanie melitopola „zbrodnią przeciwko demokracji”

Rosja napada na Ukrainę i wieści o Władimira Putinie

To zdjęcie satelitarne dostarczone przez Maxar Technologies pokazuje zbliżenie obiektów jądrowych w Czarnobylu na Ukrainie w czwartek, 10 marca (zdjęcie satelitarne © 2022 Maxar Technologies)

Trwają naprawy systemu elektrycznego w Czarnobylu, uszkodzonego podczas rosyjskiego ataku 9 marca, poinformowała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, ponieważ elektrownia jądrowa polega teraz na zewnętrznych generatorach diesla, aby utrzymać działanie reaktorów.

Aleksiej Lichaczow, dyrektor generalny rosyjskiej agencji jądrowej Rosatom, powiedział Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że dodatkowe paliwo przybyło 11 marca.

Energoatom, operator ukraińskiej elektrowni jądrowej, powiedział Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że 211 pracowników i strażników w Czarnobylu „pozostaje niezdolnych do rotacji i faktycznie mieszka tam od dnia, zanim siły rosyjskie przejęły kontrolę”.

„[IAEA] „Dyrektor generalny Grossi wielokrotnie podkreślał pilną potrzebę zapewnienia im odpoczynku i prawidłowej rotacji, mówiąc, że jest to również istotny element bezpiecznej i zabezpieczonej operacji związanej z energią jądrową” – podała agencja w oświadczeniu.

Odnosząc się do sytuacji w Zaporożskiej Elektrowni Jądrowej (EJ) Ukraina poinformowała, że ​​elektrownia nadal znajduje się pod kontrolą Rosji i że Moskwa planuje mieć pełną i stałą kontrolę. Powiedział również, że 400 rosyjskich żołnierzy jest „w pełnym wymiarze godzin” na miejscu.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rosja poinformowała, że ​​eksperci byli w fabryce w Zaporożu, ale zaprzeczyli, jakoby przejęła ona „kontrolę operacyjną” lub, że ma plany przejęcia stałego zarządzania zakładem.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że ​​zasilanie tej elektrowni pozostało niezmienione, pomimo uszkodzenia dwóch z czterech linii energetycznych.

MAEA dodała, że ​​osiem z 15 ukraińskich reaktorów nadal działa, „w tym dwa w elektrowni jądrowej Zaporoże, trzy w Równem, jeden w Chmielnickim i dwa na południu Ukrainy” oraz że „poziom promieniowania pozostaje normalny”.

READ  Statek wycieczkowy zatrzymał się w Australii, aby usunąć biofaul, który zrekompensuje pasażerom