29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rolnicy zorganizowali protesty dotyczące traktorów w Hiszpanii i Polsce przeciwko polityce i konkurencji UE

Rolnicy zorganizowali protesty dotyczące traktorów w Hiszpanii i Polsce przeciwko polityce i konkurencji UE

Ciężarówki czekają na zablokowanej drodze w Corral de Almaguer niedaleko Toledo w środkowej Hiszpanii, piątek, 9 lutego 2024 r. Tysiące hiszpańskich rolników blokuje na traktorach autostrady i niektóre ulice miast podczas czwartego dnia protestów przeciwko polityce rolnej UE. AP

Madryt: Rolnicy w Hiszpanii i Polsce demonstrowali w piątek w ramach protestów przeciwko polityce rolnej UE i domagali się środków mających na celu walkę z rosnącymi kosztami produkcji, zmniejszonymi zyskami i nieuczciwą konkurencją ze strony krajów spoza UE.

Podobne środki podjęto w ostatnich tygodniach w innych krajach UE, ponieważ rolnicy skarżyli się, że polityka środowiskowa i inna polityka 27 krajów stanowi obciążenie finansowe i sprawia, że ​​ich produkty są droższe niż produkty importowane spoza UE.

Komisja Europejska, organ wykonawczy Unii Europejskiej, poszła w ostatnich tygodniach na pewne ustępstwa wobec rolników, w tym planuje zmniejszenie o połowę stosowania pestycydów i innych niebezpiecznych substancji. Ale protesty się rozprzestrzeniły.

W Polsce, rozgniewani tanim importem zbóż, mleka i innych towarów, szczególnie z Ukrainy, rolnicy jeździli po kraju traktorami, utrudniając ruch i blokując główne drogi.

„Ten protest jest przeciwko polityce Unii Europejskiej, przeciwko Zielonemu Ładowi, przeciwko polityce zezwalania na nieuregulowany przepływ produktów rolnych z Ukrainy” – powiedział The Associated Press Adrian Wawrzyniak, rzecznik Solidarności Rolników Indywidualnych. .

Magazyny są pełne ukraińskiego zboża, co spowoduje spadek cen o 40% w 2023 roku. Popyt na polski cukier, mleko i mięso jest niski, co powoduje, że rolnicy wstrzymują się z inwestycjami.

Rolnicy obawiają się również, że unijny Zielony Ład, który wzywa do ograniczenia stosowania chemikaliów i emisji gazów cieplarnianych, zmniejszy produkcję i dochody. Twierdzą, że wymóg UE, aby 4% gruntów rolnych było przeznaczonych na cele związane z różnorodnością biologiczną i ochroną krajobrazu, również będzie miał negatywny wpływ na ich produkcję.

Rolnicy w Hiszpanii podjęli podobne działania czwarty dzień protestu z rzędu.

READ  Polska zmierzy się ze Słowenią i awansuje do finału VNL mężczyzn

Oprócz polityk UE, w obliczu wzrostu cen konsumenckich nie wprowadzono w życie ustawy mającej zagwarantować, że hiszpańscy rolnicy płacą nabywcom hurtowym w supermarketach uczciwą cenę za swoje produkty.

Piątkowe protesty skupiły się w północnych miastach: Oviedo, Pampelunie i Saragossie, a traktory zablokowały kilka ulic miasta i dróg dojazdowych. Rolnicy w wielu miejscach kontynuowali protest przez noc.

Grupa niezwiązana z trzema głównymi organizacjami rolniczymi w Hiszpanii wezwała rolników do wymarszu w sobotę o północy w Madrycie w pobliżu siedziby Partii Socjalistycznej premiera Pedro Sancheza.

Wielki protest planowany jest na 21 lutego w stolicy i ma być kontynuowany w nadchodzących tygodniach.

W kilku doniesieniach hiszpańskich mediów powiązano wiele protestów z grupami konserwatywnymi i skrajnie prawicowymi.

Policja twierdzi, że podczas tygodniowej demonstracji aresztowano 20 osób.