29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rój meteorów Geminidów i asteroida Westa

Rój meteorów Geminidów i asteroida Westa

W grudniu obserwatorzy nieba będą mogli podziwiać rój meteorów Geminidów, którego szczyt przypada na noc 13 grudnia, oraz możliwość obserwacji asteroidy Westa, zwłaszcza gdy znajduje się ona w opozycji. Księżyc zrówna się również z planetami takimi jak Wenus, Saturn i Jowisz w określonych dniach. Źródło: SciTechDaily.com

Jakie są najważniejsze atrakcje obserwacji nieba w grudniu 2023 r.? Czyste niebo zapewni doskonały widok na rój meteorów Geminidów, a za pomocą lornetki będziesz mógł szukać asteroidy Westa.

Westa w opozycji i meteoryty Bliźniąt!

Oto najbardziej niezawodne meteoryty roku, bez żadnej ingerencji jasnego księżyca. Bliźnięta osiągają szczyt w nocy od 13 do rana 14. A jeśli chcesz dodać do swojej listy osiągnięć „obserwatora asteroid”, spróbuj obserwować Westę przez lornetkę lub mały teleskop.

Najważniejsze momenty oglądania Skywatchingu w grudniu:

  • 7-10 grudnia – Łap półksiężyc, aby schudnąć każdego ranka przez cztery dni, gdy wschodzi Wenus Jasna gwiazda Sunbulah znajduje się na wschodzie w ciągu dwóch godzin przed wschodem słońca.
  • 12 grudnia – nów
  • 13 grudnia – Meteoryty Geminidy osiągnęły szczyt zeszłej nocy. Obserwatorzy z półkuli północnej mogą szukać meteorów już o 21:00 lub 22:00, a ich liczba wzrasta o godzinę po północy. Ubierz się ciepło, trzymaj się z dala od jasnego światła i ciesz się jak największą ilością nieba. Meteory będą spadać na całe niebo.
  • 17 grudnia – Po zachodzie słońca poszukaj półksiężyca w pobliżu Saturn Na południowym zachodzie. Lornetka lub mały teleskop może ujawnić gigantycznego księżyca Saturna, Tytana, jako słabą kropkę obok planety.
  • 21 grudnia Jowisz Pojawia się prawie podczas pełni księżyca na południowym wschodzie, gdy zapada ciemność. Obserwuj, jak szybują razem po niebie przez całą noc.
  • 26 grudnia – Pełnia księżyca
  • Przez cały miesiąc Asteroida Westa znajduje się w przeciwnym kierunku, to znaczy znajduje się bezpośrednio po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce oraz w jej najbliższym i najjaśniejszym punkcie w roku. To dobry moment, aby spróbować obejrzeć go za pomocą lornetki lub małego teleskopu. Poczekaj, aż w ciągu miesiąca przesunie się na północ po niebie pomiędzy Bliźniętami a Orionem. Użyj swojej ulubionej aplikacji do monitorowania nieba, aby określić jego dokładną lokalizację w noc, którą obserwujesz.
Wykres nieba na grudzień 2023 r., Księżycowa Wenus

Mapa nieba przedstawiająca półksiężyc z Wenus rankiem 7-10 grudnia. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Wersja wideo

READ  Potężna burza słoneczna wysyła zorzę polarną i Steve'a na cały świat (zdjęcia)

Co nowego w grudniu? Najlepsze widoki na Księżyc i planety Meteoryty Geminidy czekają na spektakularny pokaz i szansę na obserwację asteroidy na własne oczy.

Księżyc odwiedza jasne planety na niebie przez cały miesiąc, zaczynając od czterech poranków na początku grudnia – od 7 do 10 grudnia – kiedy można uchwycić piękny układ Wenus, sierpa Księżyca i wschodów. Gwiazda Spica na południowym wschodzie.

Następnie 17-go znajdziesz sierp księżyca wiszący tuż pod Saturnem na południowym zachodzie, w ciągu pierwszych kilku godzin po zachodzie słońca. Większość lornetek wykryje oba obiekty w tym samym polu widzenia. W ramach wyzwania sprawdź, czy widzisz tutaj gigantycznego księżyca Saturna, Tytana, jako słabą kropkę na boku planety.

Mapa nieba Grudzień 2023 Księżyc Saturn

Mapa nieba przedstawiająca półksiężyc z Saturnem wieczorem 17 grudnia. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Później w tym tygodniu Księżyc będzie prawie w pełni wraz z Jowiszem przez dwie noce, 21 i 22. Wcześnie w nocy zobaczysz je na południowym wschodzie, podróżujące razem na zachód po niebie przez całą noc.

Najbardziej niezawodny rój meteorów w roku, rój Geminidów, pojawia się co roku w grudniu. Podczas gdy meteoryty Perseidy zwykle przyciągają więcej uwagi, ponieważ pojawiają się podczas ciepłej pogody na półkuli północnej, meteoryty Geminidy zazwyczaj wytwarzają więcej meteorów. W szczytowym okresie co minutę można zobaczyć meteor.

Deszcz osiąga swój szczyt w nocy 13 grudnia i rankiem 14 grudnia. Widzowie na półkuli północnej mogą szukać meteorów już 13 stycznia o 21:00 lub 22:00. Następnie liczba meteorów powinna rosnąć co godzinę, a największa ich liczba będzie pojawiać się na niebie od północy do porannego zmierzchu.

Obserwatorzy nieba na półkuli południowej również mogą zobaczyć Bliźnięta, chociaż pojawiają się one o północy i z prędkością około jednej czwartej prędkości północnej.

Jeśli niebo jest czyste, warunki powinny być idealne na tegoroczną noc szczytową, która przypada zaledwie jeden dzień po nowiu księżyca, dzięki czemu niebo będzie ładne i ciemne przez całą noc. Meteory wydają się pochodzić z konstelacji Bliźniąt, ale jeśli spojrzysz prosto w górę i będziesz cieszyć się jak największą częścią nieba, zobaczysz więcej spadających gwiazd.

Wykres nieba na grudzień 2023 r. Ruch asteroidy Westa

Mapa nieba przedstawiająca ruch asteroidy Westa w grudniu. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Chcesz zobaczyć asteroidę na własne oczy? Asteroida Westa osiągnie w tym miesiącu opozycję, co oznacza, że ​​znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dzieje się tak również w czasie, gdy Westa jest najbliżej Ziemi, więc jest najjaśniejsza i najłatwiejsza do dostrzeżenia.

READ  Gdy uszkodzony lądownik księżycowy Peregrine płonie w ziemskiej atmosferze, firma Astrobotic jest „podekscytowana kolejną przygodą”

Czasami Westa znajduje się na tyle blisko ziemi, że można ją zobaczyć na własne oczy. Ale w tym roku będziesz musiał użyć lornetki lub małego teleskopu, aby go szukać.

NASASonda Dawn zbliżyła się bardzo blisko Westy, krążąc wokół eliptycznego globu w latach 2011 i 2012. Odkryła, że ​​Westa powstała w ciągu pierwszych dwóch milionów lat istnienia naszego Układu Słonecznego i szczegółowo sporządziła mapę jej powierzchni.

W grudniu tego roku Westa osiąga najwyższe poziomy około 1 lub 2 w nocy (idealne miejsce do obserwacji przez teleskop), ale można ją obserwować wcześniej około 22:00, kiedy pojawi się mniej więcej w połowie wysokości wschodniego nieba.

Mapa nieba dla asteroidy Westa z grudnia 2023 r

Mapa nieba pokazująca położenie asteroidy Westa w dniach 1 i 8 grudnia. W te noce Westę będzie łatwo znaleźć wzdłuż linii pomiędzy Betelgezą Oriona a jedną z dwóch jasnych gwiazd Oriona. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Znajdź Westę pomiędzy wznoszącym się ramieniem Oriona tutaj i nogą Castora w Bliźniętach tutaj. 1 grudnia Westę można znaleźć na linii pomiędzy Betelgezą a tą gwiazdą Tihat. Tydzień później Westa przesunęła się tak, że pojawiła się wzdłuż tej linii pomiędzy Betelgezą i Probusem, tutaj. Para prostych, starych lornetek powinna odsłonić Westę mniej więcej na szerokość palca na zachód od tych dwóch gwiazd. Użyj swojej ulubionej aplikacji do obserwacji nieba jako przewodnika po lokalizacji Visty w polu gwiazdowym, które widzisz każdej obserwowanej nocy.

A jeśli masz ochotę na dalsze eksploracje asteroid, jest ich więcej w drodze! Misja NASA Psyche wyruszyła niedawno w podróż do bogatej w metal asteroidy Psyche, a nasza sonda Lucy właśnie przeleciała obok asteroidy Dinkinesh i jej mniejszych asteroid na początku listopada. Lucy kieruje się w stronę asteroid trojańskich, wyjątkowej rodziny skał kosmicznych, które dzielą orbitę Jowisza i są prawdopodobnie pozostałościami tego samego pierwotnego materiału, z którego powstał Jowisz i inne egzoplanety.

READ  NASA ponownie łączy się ze statkiem kosmicznym CAPSTONE - przygotowuje się do manewru korekty kursu

A jeśli brzmi to dla ciebie interesująco, być może jesteś gotowy dodać „obserwatora asteroid” do swojej listy osiągnięć podczas poszukiwania Westy na grudniowym niebie.

Poniżej fazy księżyca w grudniu.

Fazy ​​Księżyca grudzień 2023

Fazy ​​Księżyca w grudniu 2023 r. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech