24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rodzina uciekająca z Gazy zostaje zabita wraz z sanitariuszami wysłanymi na ich odnalezienie

Rodzina uciekająca z Gazy zostaje zabita wraz z sanitariuszami wysłanymi na ich odnalezienie

JEROZOLIMA (AP) – W telefonie słychać było strzały, gdy nastolatka ukrywała się w samochodzie i rozmawiała. Izraelski czołg znajdował się w pobliżu samochodu, podczas gdy ona i jej rodzina próbowali odpowiedzieć na izraelskie czołgi Wezwij ewakuację Ich dom jest w Gazie.

W spanikowanym apelu do krewnych i służb ratunkowych dziewczyna powiedziała, że ​​siły izraelskie ostrzeliwały samochód. Dodała, że ​​zginęli wszyscy, którzy znajdowali się w samochodzie, z wyjątkiem niej i jej 5-letniego kuzyna Hinda.

„Strzelają do nas” – powiedział 15-letni Layan palestyńskiemu Czerwonemu Półksiężycowi. „Czołg jest obok mnie”.

Potem rozległ się dźwięk wystrzału. Krzyknęłam i zamilkłam.

Apel ten rozpoczął się 29 stycznia desperacką próbą ratunku podjętą przez medyków palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca, jedną z wielu podczas wojny w Gazie. Kiedy jednak organizacja wysłała karetkę, załoga zniknęła bez kontaktu.

W sobotę, 12 dni po wezwaniu, karetkę odnaleziono, zniekształcono i zniszczono.

Dwóch ratowników medycznych nie żyło. Palestyński Czerwony Półksiężyc oskarżył siły izraelskie o wybranie na cel ambulansu, gdy zatrzymywała się w pobliżu rodzinnego samochodu. Organizacja stwierdziła, że ​​tak jak to miało miejsce w przeszłości, koordynowała podróż z siłami izraelskimi.

Znaleziono także rodzinny samochód, w którym znajdowało się sześć ciał, w tym Hind i Layan.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Izraela.

Poruszanie się wokół małego pasa niesie ze sobą śmiertelne ryzyko, ponieważ Izrael kontynuuje ofensywę naziemną i powietrzną. Na początku tygodnia izraelski premier ogłosił plany inwazji lądowej na zatłoczony obóz Miasto Rafah na południu Powiedział, że trzeba będzie przenieść ponad milion ludzi.

Ministerstwo Zdrowia Gazy twierdzi, że około dwie trzecie z ponad 28 000 osób zabitych od początku wojny to dzieci i kobiety. Ministerstwo w swoich statystykach nie rozróżnia ludności cywilnej i kombatantów.

Izrael twierdzi, że bombarduje cele Hamasu i obarcza Hamas odpowiedzialnością za ofiary wśród ludności cywilnej, ponieważ bojownicy walczą na obszarach cywilnych.

READ  Rosja najeżdża Ukrainę, kraj przygotowuje się do wielkiej ofensywy Donbasu

Rodzina Hamada była jedną z ponad 80% populacji Gazy, która ewakuowała swoje domy. 29 stycznia w pobliżu stacji benzynowej w mieście Gaza, na obszarze wyznaczonym przez Izrael jako strefa działań wojennych, rodzina napotkała czołg.

Okoliczności strzelaniny pozostają niejasne.

Jednak podczas gorączkowej rozmowy telefonicznej z bratem jej ojca, Omarem, nastolatek Layan powiedział AP, że w samochodzie siły strzelały do ​​nich – powiedział Omar. Jej wujek Bashar Hamadeh, jego żona i dwójka ich dzieci zginęli. Lian trzeci został kontuzjowany.

Błagałam, żeby przysłał karetkę. Zawiózł ją do biura Palestyny ​​Czerwonego Półksiężyca w Ramallah, gdzie, jak miał nadzieję, powie jej, jak uratować siebie i wszystkich innych przy życiu.

Było za późno.

Palestyński Czerwony Półksiężyc wysłał karetkę po tym, jak Layan milczał. Kilka godzin później po przybyciu na miejsce zdarzenia utracono kontakt z ratownikami medycznymi Youssefem Zaino i Ahmedem Al-Madhounem.

Przez kilka dni organizacja dzieliła się w mediach społecznościowych historią Hind, jej rodziny i zaginionych ratowników medycznych, a nawet publikowała nagranie rozmowy telefonicznej z Layanem, prosząc o pomoc.

W sobotę, po tym jak siły izraelskie wycofały się z tego obszaru, a cywile zgłosili ciała Palestyńskiemu Czerwonemu Półksiężycowi, Palestyński Czerwony Półksiężyc udostępnił film przedstawiający niszczenie i spalanie karetki pogotowia. W pobliżu znajdował się samochód rzekomo należący do rodziny, rozbity i podziurawiony kulami.

___

Więcej zasięgu AP znajdziesz na stronie https://apnews.com/hub/israel-hamas-war