20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Robotnicy walczą o naprawę Millennium Tower w San Fran, ponieważ luksusowy budynek wciąż tonie

Robotnicy walczą o naprawę Millennium Tower w San Fran, ponieważ luksusowy budynek wciąż tonie

  • Millennium Tower w San Francisco nadal się przechyla, nawet gdy ekipy budowlane starają się ustabilizować luksusowy budynek
  • Budynek, który został otwarty w 2019 roku i szybko wyprzedał wszystkie swoje jednostki, do 2016 roku zatonął 16 cali i zaczął przechylać się na zachód.
  • Część ugody z najemcami, którzy pozwali, wynosiła 100 milionów dolarów na stabilizację konstrukcji

Millennium Tower w San Francisco tonie, co powoduje, że przechyla się na zachód, pomimo wysiłków robotników starających się rozwiązać problem z luksusowym wieżowcem.

Według doniesień, wieża przechyla się obecnie o ponad 29 cali w północno-zachodnim narożniku, przy czym większość tego przechylenia ma miejsce podczas fazy wykopalisk sporządzonej w celu ostatecznego podparcia wieży wzdłuż boków.

Inżynierowie dostrzegli oznaki postępu na początku tego roku, kiedy wzdłuż podstawy budynku o wartości 350 milionów dolarów wykonano sześć stalowych kolumn wypełnionych betonem, ale wysiłek ten mógł spowodować nowe przechylenie przyjęte przez tonącą wieżę zbudowaną na wysypisku. .

To przechylenie spowodowało przeciekanie i zawalanie się ścian w podziemnym garażu obiektu, podczas gdy mieszkańcy mieszkają powyżej.

Robotnicy naprawiają zawalone ściany spowodowane wyciekiem wody w garażu Millennium Tower w San Francisco

Inżynierowie prowadzący projekt twierdzą teraz, że dane wskazujące na zwiększone przechylenie mogą nie być wiarygodne, mimo że wcześniej polegali na nich, aby poprzeć swoje twierdzenia o wczesnym sukcesie projektu.

powiedział główny inżynier projektu, Ron Hamburger NBC Dane z pomiarów dachów podlegają wahaniom pogodowym, a dane z fundamentów budynków są bardziej wiarygodne.

Dane z fundamentów budynku wskazują również, że obecne nachylenie jest bardziej znaczące niż wcześniej zauważono, chociaż kwota żądana za hamburgera była „malutka” tylko o około ćwierć cala.

„Jesteśmy przekonani, że po przeniesieniu pozostałego obciążenia projektowego na filary” – powiedział Hamburger, dodając, że „nie będzie już… ruchu dachu na zachód”.

Hamburger powiedział, że on i jego zespół planują następnie przymocować fundamenty budynku do 12 zatopionych kolumn wzdłuż Fremont Street, które udźwigną częściowy ciężar budynku.

READ  Lucid, producent samochodów elektrycznych, zebrał 3 miliardy dolarów, głównie z Funduszu Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej

Weteran inżynier geotechnik Bob Pike, który od dawna sceptycznie odnosił się do wartego 100 milionów dolarów planu naprawy krzywej wieży, jest znacznie mniej optymistycznie nastawiony do kolejnej fazy projektu.

Jeśli chodzi o prace naprawcze, to jest to po prostu bałagan. Wydajesz wszystkie te pieniądze, ale nadal masz niepewny długoterminowy wynik.

Pyke mówi, że nie ma sposobu, aby wiedzieć, czy naprawienie wieży zadziała zgodnie z oczekiwaniami i przestanie się przechylać po przeniesieniu części jej ciężaru na pale zakorzenione w podłożu skalnym.

Zespół projektowy od dawna twierdził, że po połączeniu pali obwodowych nastąpi pewne odbicie. Jak dotąd dowody wskazują na to, że tak się nie stanie.

Na razie plan polega na częściowym przeniesieniu obciążenia budynku na te słupy w ciągu najbliższych kilku dni.

Od wiosny 2021 roku trwają prace mające na celu ustabilizowanie budynku i powstrzymanie jego zapadania się i przechylania.

Millennium Tower na Mission Street w dzielnicy finansowej San Francisco. Budynek został otwarty w 2009 roku, a do 2016 roku zatonął 16 cali
Manometr jest widoczny na ścianie z pęknięciami od podłogi do sufitu w garażu Millennium Tower
Manometr na ścianie magazynu wieży, gdzie pęknięcia rozwinęły się od podłogi do sufitu
Do 2016 roku budynek (na prawo od najwyższego budynku) zapadł się prawie półtorej stopy w miękką glebę i wysypisko śmieci, na którym został zbudowany. Mieszkańcy kamienicy pozwali później dewelopera i projektantów

58-piętrowy luksusowy wieżowiec został otwarty w 2009 roku i szybko sprzedał 419 mieszkań, w tym byłego zawodnika San Francisco 49ers Joe Montana i byłego rozgrywającego Giants Huntera Pence’a.

Do 2016 roku budynek zapadł się prawie półtorej stopy w luźną ziemię i wysypisko śmieci, na którym został zbudowany w dzielnicy finansowej San Francisco.

Był również nachylony, tworząc nachylenie 2 cali u podstawy i 6 cali u góry. Mieszkańcy kamienicy pozwali później dewelopera i projektantów.

Poufna ugoda zawarta kilka lat temu obejmowała 100 milionów dolarów na zainstalowanie 52 betonu i 140 000 funtów na zakotwiczenie budynku na podłożu skalnym znajdującym się 250 stóp pod ziemią, z zamysłem, że pale zapewnią fundamentalne wsparcie dla pochylonej i tonącej wieży.