6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Raport mówi, że chmura „zderzyła się” przed wystąpieniem poważnych turbulencji

Pilot Hawaiian Airlines powiedział, że chmura „wystrzeliła” jak słup dymu tuż przed tym, jak samolot doświadczył poważnych turbulencji, w wyniku których w zeszłym miesiącu rannych zostało 25 osób, wynika ze wstępnego raportu śledczych federalnych.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu stwierdziła w raporcie, że kapitan lotu stwierdził, że warunki były „gładkie z czystym niebem”.

Następnie „chmura wystrzeliła pionowo (jak pióropusz dymu) przed samolotem w ciągu kilku sekund i nie było wystarczająco dużo czasu na odbicie” – czytamy w raporcie.

W raporcie, powołując się na relację kapitana, stwierdzono, że kapitan zaalarmował głównego stewarda, że ​​​​w locie mogą wystąpić turbulencje, aw ciągu jednej do trzech sekund samolot doświadczył poważnych turbulencji.

„Wkrótce po zakłóceniu związanym z turbulencjami załoga lotnicza została poinformowana przez głównego stewarda, że ​​w kabinie było wiele obrażeń” – czytamy w raporcie. Dodano, że powypadkowe badanie pogody na tym obszarze „ujawniło zamknięty system przedni z powiązanym górnym korytem” przemieszczający się w kierunku Wysp Hawajskich.

Według raportu, w wyniku zamieszania rannych zostało 25 osób – sześć poważnie – podczas lotu 18 grudnia z Phoenix na Hawaje, który przewoził 281 pasażerów i 10 członków załogi. Wcześniej urzędnicy Dodał, że 36 osób zostało rannych11 z nich było poważnych, a na pokładzie było 238 pasażerów.

Zakłócenie miało miejsce 40 minut przed planowanym lądowaniem samolotu na międzynarodowym lotnisku w Honolulu. Samolot odniósł niewielkie uszkodzenia, choć raport nie zawierał szczegółów.

Śledczy stwierdzili, że radary satelitarne i pogodowe, wraz z danymi dotyczącymi wyładowań atmosferycznych, pokazały „silne komórki” w okolicy, a National Weather Service wydało ostrzeżenie przed burzą. Raport mówi, że nie było wcześniejszych doniesień o poważnych zakłóceniach przed wypadkiem.

Według agencji NTSB będzie kontynuować dochodzenie i wydawać raport końcowy, zwykle w ciągu 12 do 24 miesięcy.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones rosną na abonentach Netflix; Dlaczego Elon Musk może być zbyt uparty na zarobkach na Tesli

Turbulencja, czyli ruch atmosferyczny, który często pojawia się nieoczekiwanie i jest niewidoczny, może być wywołany przez różne warunki, w tym zimne lub ciepłe fronty pogodowe, burze i prądy strumieniowe.

W latach 2009-2021 co najmniej 146 osób, w tym pasażerowie i członkowie załogi, zostało poważnie rannych w wyniku turbulencji, Według danych Federalnej Administracji Lotnictwa.