28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rakieta Vulcan przygotowuje się do pierwszego startu z misją lądowania na Księżycu

Rakieta Vulcan przygotowuje się do pierwszego startu z misją lądowania na Księżycu

Zupełnie nowa amerykańska rakieta znajduje się na platformie startowej w Cape Canaveral na Florydzie i po raz pierwszy od ponad 50 lat amerykański statek kosmiczny będzie kierował się w stronę powierzchni Księżyca. Rakieta nazywa się Vulcan i została wyprodukowana przez United Launch Alliance. Oto, co musisz wiedzieć o jej dziewiczym rejsie.

Start zaplanowano na poniedziałek o godzinie 2:18 czasu wschodniego. Pokrycie będzie Transmisja w telewizji NASA Początek o 1:30

Prognozy dają 85 procent szans na poprawę pogody. Jeśli start zostanie przełożony na wtorek, warunki pogodowe ulegną pogorszeniu, a szansa na sprzyjające warunki wynosi zaledwie 30%.

Istnieją dodatkowe możliwości premiery w dniach 10 i 11 stycznia.

Astrobotic Technology w Pittsburghu wysyła robotyczny statek kosmiczny Peregrine, aby wylądował w Sinus Viscositatis – po łacinie „Zatoka Lepkości” – tajemniczym regionie po bliższej stronie Księżyca. NASA płaci firmie Astrobotic 108 milionów dolarów za przeprowadzenie tam pięciu eksperymentów w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) tej agencji kosmicznej. Program ma na celu obniżenie kosztów wysyłania przedmiotów na powierzchnię Księżyca.

Rakieta Vulcan, zbudowana przez United Launch Alliance, spółkę joint venture pomiędzy Boeingiem i Lockheed Martin, zastąpi dwie istniejące rakiety firmy, Altas V i Delta IV.

Od założenia United Launch Alliance w 2006 roku jego główną działalnością jest wystrzeliwanie ściśle tajnych ładunków wojskowych dla rządu USA. Jej rakiety były drogie – zbyt drogie dla większości klientów komercyjnych – ale wyjątkowo niezawodne. Poprzez Vulcan ULA stara się zdobyć większy udział w rynku komercyjnym. Sprzedał już ponad 70 rakiet Vulcan, w tym 38 firmie Amazon w ramach budowy Projektu Kuiper – konstelacji satelitów do komunikacji internetowej.

READ  Przełom w sztucznej fotosyntezie – naukowcy produkują hybrydowe katalizatory stałe

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych chciałyby zobaczyć dwa udane starty Vulcan przed umieszczeniem któregokolwiek ze swoich ładunków na pokładzie. Poniedziałkowa premiera jest pierwszym uruchomieniem certyfikacji. Do drugiego może dojść już w kwietniu. Miałoby to podnieść Dream Chaser, bezzałogowy samolot kosmiczny zbudowany przez Sierra Space w Louisville w Kolorado, w celu dostarczenia ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Jeśli się powiedzie, cztery dodatkowe starty Vulcan w tym roku wyniosą na orbitę ładunki Sił Kosmicznych.

Naród Navajo sprzeciwia się ludzkim prochom i DNA znalezionym na pokładzie lądownika Peregrine firmy Astrobotic.

Oprócz pięciu eksperymentów NASA, lądownik Peregrine firmy Astrobotic przewozi także kilka ładunków dla klientów komercyjnych. Należą do nich Celestis i Elysium Space, firmy, które upamiętniają ludzi, wysyłając część ich szczątków w kosmos.

W czwartek przewodniczący Navajo Nation Bo Nygren poinformował w oświadczeniu, że wysłał list do NASA i Departamentu Transportu USA, wzywając do przełożenia startu.

„Księżyc jest integralną częścią duchowości i dziedzictwa wielu rdzennych kultur, w tym naszej własnej” – napisał. „Umieszczenie ludzkich szczątków na Księżycu jest głęboką profanacją tego ciała niebieskiego, które nasi ludzie uważają za święte”.

Podczas konferencji prasowych urzędnicy NASA wskazali, że nie są odpowiedzialni za misję i że nie mają bezpośredniego wpływu na inne ładunki sprzedawane przez Astrobotic na Peregrine.

„Przygotowywane jest spotkanie międzyrządowe z Narodem Navajo, które NASA będzie wspierać” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Joel Kearns, zastępca administratora NASA ds. badań.