29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy z U of M odkryli miejsce katastrofy ogromnego meteorytu pod Inver Grove Heights

Naukowcy z U of M odkryli miejsce katastrofy ogromnego meteorytu pod Inver Grove Heights

Minneapolis – Podczas gdy NASA próbuje zmienić kurs asteroidy, naukowcy z University of Minnesota dokonali zaskakującego odkrycia.

Geolodzy uważają, że masywny meteoryt uderzył w tereny dzisiejszego Inver Grove Heights około 500 milionów lat temu.

Miało to być typowe geologiczne odwzorowanie Dakoty, ale zamiast tego naukowcy z Minnesota Geological Survey odkryli coś nie z tego świata.

Geolog Julia Steinberg uważa, że ​​znaleźli miejsce uderzenia meteorytu. Krater pod Inver Grove Heights rozciąga się na około 2,5 mil i ma 490 milionów lat.

Nie widać jego śladów nad ziemią. Ale jeśli jedziesz autostradą 52, prawdopodobnie przejedziesz nad miejscem meteorytu. Prawdziwy dowód można znaleźć zaledwie 350 stóp pod ziemią.

„Zauważyliśmy, że ziarna piasku miały bardzo szczególny wygląd, wyglądały tak, jakby zostały zdeformowane lub pęknięte, a niektóre dane wykazały, że skały już zostały odbite” – powiedział Steenberg.

Nazywają to „efektem krzywizny sosny”. Po zweryfikowaniu byłoby to pierwsze miejsce meteorytów w Minnesocie, wśród zaledwie 190 znanych miejsc w całym kraju.

Naukowcy szacują, że powierzchnia krateru jest 11 razy większa od kultowego krateru meteorytowego w Arizonie. Steenberg mówi, że takie odkrycie pozwala im dowiedzieć się więcej o naszej przeszłości i spojrzeć w przyszłość.

Około jedna trzecia znanych stanowisk meteorytów jest zakopana, na przykład to w Inver Grove Heights. Steinberg próbuje opublikować swoje wyniki i dodać stronę do oficjalnego spisu.