4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Pył i gruz” asteroidy prawdopodobnie odnaleziony podczas otwierania kapsuły kosmicznej NASA |  Wiadomości kosmiczne

„Pył i gruz” asteroidy prawdopodobnie odnaleziony podczas otwierania kapsuły kosmicznej NASA | Wiadomości kosmiczne

Ciemny proszek i cząstki wielkości piasku odkryto jako otwartą powłokę na sondzie kosmicznej Osiris-REx, która zebrała próbki z asteroidy.

Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA znaleźli „czarny pył i gruz” po otwarciu kapsuły kosmicznej, która niedawno wróciła na Ziemię z największą próbką asteroidy, jaką kiedykolwiek sprowadzono z kosmosu.

Naukowcy odkryli „kurz i gruz na powierzchni awioniki naukowego przypadku Osiris-REx, kiedy dzisiaj zdjęto główną osłonę” – podała we wtorek NASA.

Agencja kosmiczna nie określiła, czy materiały odkryte po otwarciu pokrywy sondy na pewno należą do asteroidy, chociaż NASA podała w mediach społecznościowych, że „naukowcy wstrzymali oddech, gdy podniesiono pokrywę asteroidy”. [Osiris-REx] „Taca zwrotna próbek asteroidy”.

„Naukowa skrzynia skarbów” – stwierdziła NASA o materiałach astronomicznych w poście w mediach społecznościowych.

NASA podała, że ​​„wewnątrz pokrywy i podstawy znaleziono „ciemny proszek i cząstki wielkości piasku”.

Pozostałości na powierzchni awioniki znalezione we wtorek były prawdopodobnie wynikiem problemów na etapie montażu misji kosmicznej, które według NASA zostały ostatecznie rozwiązane, umożliwiając bezpieczne przeniesienie próbki z asteroidy na półkę lądownika.

Pokrywę sondy otwarto w zamkniętym pomieszczeniu w Johnson Space Center w Houston w Teksasie.

„Aluminiowa osłona wewnątrz zaprojektowanego schowka została usunięta, aby umożliwić pracę z dużym elementem sprzętu” NASA podała w oświadczeniuktóremu towarzyszą zdjęcia udostępnione w mediach społecznościowych, przedstawiające naukowców w pełnym wyposażeniu ochronnym pracujących z sondą umieszczoną we wzmocnionej szklano-stalowej obudowie.

Agencja kosmiczna podała, że ​​naukowcy z NASA niecierpliwie czekają na rozpoczęcie analizy większości próbki pobranej z asteroidy, co będzie wymagało „kompleksowego demontażu” sondy.

READ  Teraz wiemy, dlaczego dżety czarnych dziur emitują promieniowanie o wysokiej energii

Na 11 października zaplanowano konferencję prasową, podczas której informacje na temat większości próby zostaną podane do wiadomości publicznej.

Automatyczna sonda kosmiczna OSIRIS-REx została wystrzelona w 2016 r. i pobrała próbkę trzy lata temu z Bennu, małej asteroidy bogatej w węgiel, odkrytej w 1999 r. i sklasyfikowanej jako „obiekt bliski Ziemi”, ponieważ przelatuje stosunkowo blisko naszej planety . Co sześć lat.

To odzyskanie stanowi dopiero trzecią i zdecydowanie największą próbkę asteroidy, która powróciła na Ziemię w celu analizy, po dwóch podobnych misjach JAXA, które zakończyły się w latach 2010 i 2020.

Po wylądowaniu na asteroidzie Osiris Rex zebrał z jej skalistej powierzchni około 250 gramów (9 uncji) pyłu. Naukowcy uważają, że analiza materiałów pobranych z asteroidy pomoże badaczom lepiej zrozumieć powstawanie Układu Słonecznego i sposób, w jaki Ziemia nadawała się do zamieszkania.

NASA stwierdziła, że ​​próbka „pomoże nam także lepiej zrozumieć typy asteroid, które mogą zagrozić Ziemi”.

Chociaż ryzyko zderzenia Bennu z Ziemią uważa się za odległe, możliwość taka nie została wykluczona.

Około jedna czwarta próbki Bennu zostanie natychmiast wykorzystana w eksperymentach, a niewielka ilość zostanie wysłana do partnerów misji w Japonii i Kanadzie, a reszta zostanie zachowana do badań przez przyszłe pokolenia.

Sonda kosmiczna zakończyła swoją podróż liczącą 6,21 miliarda kilometrów (3,86 miliarda mil) po zeskoczeniu na spadochronie na pustynię w zachodnim Utah w niedzielę po ognistym zejściu przez atmosferę ziemską.