29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najważniejsze wydarzenia zaćmienia słońca „Pierścień Ognia” w 2023 roku

Najważniejsze wydarzenia zaćmienia słońca „Pierścień Ognia” w 2023 roku

Setki ludzi zebrało się na kilka godzin przed zaćmieniem na stanowisku archeologicznym Edzana, niegdyś domem rdzennej ludności Majów, która przez stulecia przepowiadała cykle prowadzące do zaćmienia słońca.

Daniel Arredondo i Tania Campos, fotografowie z Meridy w Meksyku, obudzili się o 3 nad ranem i jako pierwsi przybyli na miejsce. Pan Arredondo powiedział, że oglądanie wydarzenia z ruin Majów znaczy jeszcze więcej.

„Podoba mi się, że przodkowie musieli pokazać nam wiedzę o księżycach, gwiazdach i słońcu, dlatego tutaj jest bardziej atrakcyjnie” – powiedział.

Nieco ponad godzinę po zaćmieniu, kiedy na niebie pojawił się pomarańczowy półksiężyc, usługodawca na placu Edzana zaczął instruować słuchaczy na temat medytacji. Część uczestników siedzących wśród ruin, świątyń i trawiastego placu wyciągnęła ręce do nieba.

Prezenterka hiszpańskojęzycznego programu powiedziała, że ​​ten moment stanowi „oznakę zmiany w kierunku nowych możliwości, wprowadzenia zmian w swoim życiu, pomyślenia o rzeczach, z których chcemy zrezygnować, i chwilach, które równoważą nasze życie”.

Niektórzy medytowali, inni klaskali w dłonie do tradycyjnego śpiewu. Wiele innych osób używało okularów, teleskopów lub lornetek do zaćmienia, aby spojrzeć na powyższą scenę.

Tłum stał się niespokojny i osiągnął najwyższy poziom, gdy chmura zakryła słońce i księżyc tuż przed fazą pierścieniową. Wiwatowali i gwizdali, dopóki chmura się nie poruszyła.

Pewien mężczyzna, który przyjechał ze Słowacji, aby sfotografować zaćmienie, oklaskiwał ze szczytu świątyni.

„Lesto” – po hiszpańsku „gotowy” – krzyknęła kobieta ze szczytu jednej z ruin.

Gdy pojawiło się zaćmienie, publiczność zaczęła bić brawa. „Brawo” – krzyknęła ta sama kobieta.

Lokalne władze od miesięcy ostrzegały, że tysiące turystów przybędzie na Półwysep Jukatan, aby obejrzeć zaćmienie słońca. Lokalnym organizatorom i badaczom zależało jednak na uczczeniu społeczności tubylczych o głęboko zakorzenionej przeszłości w astronomii.

Zanim zaćmienie miało miejsce w piątek w mieście Campeche, przedstawiciele rdzennych społeczności Meksyku i innych części Ameryki Łacińskiej, w tym ludów andyjskich i Majów, umieścili na kamiennym dziedzińcu cztery różne płatki kwiatów, tworząc symbol zaćmienia. Na środku umieścili stos żółtych kwiatów symbolizujących słońce.

READ  Ogromna, droga rakieta księżycowa NASA zostanie wystrzelona publicznie po raz pierwszy w czwartek

Victoriano Chin Hochim, uzdrowiciel Majów z Nonkeni w stanie Campeche, wziął udział w uroczystościach w piątkowy wieczór, aby uczcić tradycje swojego dziadka, który podobnie jak wielu Majów patrzył na zaćmienie słońca ze strachem.

„Uważa się, że jeśli kobieta w ciąży dotknie brzucha podczas zaćmienia, może to spowodować krzywdę dla dziecka” – powiedział Hochim.

Jednak paląc świece i zioła przed tłumem ludzi w Campeche, w tym ludźmi ubranymi w tradycyjne stroje tubylcze, pan Hochim powiedział, że skupia się na świętowaniu tego spektaklu z nadzieją.

„To koniec jednego cyklu i początek drugiego” – stwierdził.